Finlord Sněmovna financí

Akciový index DAX a valuace

13.9.2018

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
DAX index

Německý akciový index DAX patří k nejsledovanějším indexům na světě. Dax je složen z 30 bluechip společností v Německu, jež se obchodují na burze ve Frankfurtu.

 

Pokud chcete získat dlouhodobé myšlenky, na terých je postaven i náš hedgeový fond Slavic Capital, tak se přihlaste do newsletteru.

 

Německý akciový index Dax je velmi dobře sektorově diverzifikovaný. Nejvýznamnější podíl na indexu má sektor ostatní (energetika, materiály atd.), který tvoří 22,1 %. Farmacie a zdravotní péče tvoří pak 14,2 % a třetí největší podíl na indexu má automobilový sektor, který tvoří 13,9 %.

 

DAX sector allocation

 

Největší ekonomice v Evropě se daří. HDP Německa se v loňském roce zvýšilo o 2,2 %, což bylo nejprudší tempo růstu za 6 let. Podle údajů spolkového úřadu práce je míra nezaměstnanosti v Německu na úrovni 5,2 % a je nejníže od znovusjednocení země v roce 1990. Nízká nezaměstnanost v kombinaci se spotřebitelskými výdaji jsou významným motorem německé ekonomiky. Podle posledních údajů také německá vláda hodlá snížit státní dluh a investovat do zaměstnanosti a infrastruktury. Tímto krokem chce vláda podpořit růst německé ekonomiky a zároveň ji chce připravit na případný hospodářský útlum. Ten by mohl nastat v případě, že by Trump pokračoval ve své protekcionářské obchodní politice. V současnosti se německý akciový index pohybuje okolo 12 000 bodů. Co ukazují predikce z dílny poradenské společnosti Yardeni na nejbližších 12 měsících?

 

 

Dax index chart

 

 

Na následujícím grafu je modrou křivkou zobrazený Blue Angels index ohodnocení, který je vypočtený z očekávaných zisků. Při dosažení 14násobku je index nadhodnocený, kolem 10násobku je index průměrně ohodnocený a dosažení 6násobku indikuje, že akcie jsou podhodnocené. V současnosti je Dax mírně nadhodnocený.

 

DAX ohodnocení

 

 

Graf níže ukazuje průměrný provozní zisk na akcii indexu Dax (velikost zisku daných firem v indexu/ počet akcií), který od roku 2010 roste a dle očekávání by měl v nejbližších 12 měsících průměrný provozní zisk mírně růst.

 

Dax index operating earnings per share

 

 

Skutečně mírný růst v nejbližších 12 měsících je očekáván i u průměrných tržeb na akcii. Naopak u ziskové marže se očekává v nejbližších 12 měsících pokles a to patrně díky rostoucím nákladům na zaměstnance a na energie.

 

Dax revenues

 

 

Vzhledem k tomu, že Dax šel v posledních týdnech dolů, tak se snížily i valuace Daxu. Očekávané P/E v následujících 12 měsících je 11,8. Poměr P/E Daxu k indexu MSCI World je 0,8, což znamená, že Dax je oproti MSCI indexu levný.

 

DAX valuace

13.9.2018

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

ZDARMA KE STAŽENÍ VÝUKOVÝ BALÍČEK A INVESTIČNÍ STRATEGIE