Finlord Sněmovna financí

Veřejně obchodované společnosti a úprk z burzy

3.8.2018

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
obchodování na burze

Veřejně obchodované společnosti byly vždy jakýmsi symbolem západního kapitalismu. V současné době jsme svědky znepokojivého trendu, jelikož počet veřejně obchodovaných společností na americké burze klesá.

 

Chcete získat další analýzy? Přihlaste se do našeho newsletteru.

 

Počet IPO je poloviční oproti 80. a 90. rokům. Kvůli fúzím a akvizicím poklesl počet veřejně obchodovaných společností o další stovky. Na burzách cenných papírů v USA bylo na konci roku 2017 zařazeno přibližně 3 600 firem, což je o více než polovinu méně oproti roku 1997.

 

Před technologickou bublinou bylo na burzách cenných papírů v USA zařazeno přes 7 500 firem. Na burzu se tehdy dostávaly firmy, které neměly žádné zisky ani tržby, což samozřejmě během krize vyplavalo na povrch. Kvůli těmto skandálům se tedy v USA zpřísnily pravidla pro vstup na burzu, což je pro zejména začínající firmy nevyhovující.

 

Veřejně obchodované společnosti

 

To že se snížil počet veřejně obchodovaných společností, neznamená, že je ekonomika ve špatné kondici. Počet firem se sice snížil, nicméně takovéto firmy se zvětšily. Celková tržní kapitalizace na HDP ke konci roku 2017 činila 150 %, čímž se blíží k nejvyšší úrovni z roku 1999.

 

Celková tržní kapitalizace na HDP

 

Méně velkých společností může zrcadlit nezdravý stupeň koncentrace v daném odvětví. Nicméně v mnoha případech může být koncentrace neškodná, pokud vznikla přirozenou cestou v důsledku technologické inovace a globalizace, které umožnily přežít nejproduktivnějším a nejziskovějším společnostem.

 

Graf níže ukazuje poměr rizikově očištěných výnosů private equity firem a veřejně obchodovaných společností. Výnosy v posledních letech jsou z obou investic vyrovnané. V 90. letech byly 1,5 x vyšší výnosy z private equity společností.

 

rizikově očištěných výnosů private equity firem a veřejně obchodovaných společností

 

Do budoucnosti lze očekávat další pokles počtu burzovně obchodovaných společností. Společnost Apple dosáhla jako první v historii tržní kapitalizaci 1 bilion USD. V nejbližších letech by tuhle hranici mělo pokořit několik dalších gigantů.

3.8.2018

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

V ČEM JE UNIKÁTNÍ NÁŠ FOND SLAVIC CAPITAL?