Finlord Sněmovna financí

P2B Bulkestate: konkurent EstateGuru?

21.8.2018

10 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
P2P Bulkestate

P2B Bulkestate je další online síť z Pobaltí. Konkrétně byla založena v Lotyšsku, nicméně své sídlo přemístila kvůli regulaci do Estonska. Platforma funguje od konce roku 2016. Pomocí této platformy lze investovat do překlenovacích úvěrů, které jsou zajištěné buď nemovitostí anebo podílem na firmě. Bulkestate nabízí také skupinové investování pomocí crowdfundingu do nemovitostí. Jaká specifika, výhody a nevýhody má platforma Bulkestate?

 

Na platformě Bulkestate je v současnosti registrováno 1 590 investorů. Průměrná hodnota LTV je 50 % a průměrná doba trvání úvěru je 12 měsíců. Průměrný roční výnos je dle údajů platformy 14,67 %, což je v porovnání s EstateGuru více.

 

Jak funguje P2B platforma Bulkestate?

 

Platforma Bulkestate je velmi přehledná a jednoduchá. Troufáme si říct, že i pro lidi, co neumí moc dobře anglicky, je prostředí platformy snadné na ovládání. Založení účtu na Bulkestate je jednoduché a platforma nevyžadovala žádná specifika.

 

Chcete další informace, jak dlouhodobě úspěšně investovat? Přihlaste se do našeho newsletteru a zdarma získáte tříměsíční seriál s našimi poznatky, návody a analýzami.

 

 

Na hlavní straně platformy nebo pak v horním menu může investor najít investiční příležitosti, které se právě nabízí, ale také ty, které se nabízely. Subjekty často žádají o půjčku na rodinný dům, apartmán, pozemek či developerský projekt. Výhodou u nových developerských projektů je, že mají často vyšší úrok a nižší LTV. Nicméně podle našeho názoru jsou projekty na zelené louce rizikovější, jelikož se nemusí vůbec dostavět.

 

 

Co se nám na platformě nelíbí, tak je to, že neukazuje statistky defaultů. V oblasti statistik by se mohl Bulkestate inspirovat Mintosem a chybějící statistiky doplnit.
U probíhajících investičních příležitostí si investor může rozkliknout detail projektu. Na P2B Bulkestate nejsou informace u některých projektů nikterak obsáhle. V detailu tedy u konkrétního projektu lze najít informace o projektu, úvěru a nechybí ani oceňovací posudek spolu s výpisem z katastru nemovitostí. Pokud jde o oceňovací dokumenty ke konkrétním projektům, tak většinou nejsou přeloženy do angličtiny, což odradí řadu mezinárodních investorů.
Datum splatnosti úvěru se pohybuje v horizontu 1 -2 let. Pokud si rozbalíme více projektů, tak dle data splatnosti můžeme vidět, že platforma profinancovala v porovnání s EstateGuru velmi málo projektů. Investoři by si také u některých projektů měli dávat pozor na to, zda úvěr, do kterého investují, není podřízený. U podřízeného druhu je mnohem vyšší riziko nesplacení.

 

 

Bulkestate u některých projektů dává motivační bonus, když investor zainvestuje větší objem prostředků, což můžete vidět třeba u projektu níže.

Bulkestate

Bulkestate

P2P Bulkestate

Bulkestate invest

 

Minimální investice na Bulkestate činí 50 EUR. Investoři neplatí žádné poplatky na platformě. Vzhledem k tomu, že platforma je v eurech, tak investoři rovněž musí brát v úvahu měnové riziko.

 

 

Na P2B Bulkestate je možné najít i funkci autoinvest, což hodnotíme velmi kladně i přes skutečnost, že na platformě není takový přetlak investorů jako například na EstateGuru nebo na Mintosu. Na platformě ale chybí sekundární trh. Před splatností úvěrů se tedy své investice nezbavíte.

 

 

Byť jsou úvěry zajištěny, tak i přesto je nutné počítat i s tím, že když bude v případě nesplácení zástava zpeněžena, tak to nemusí pokrýt celou půjčku. Tato situace může nastat zejména v období krize. Na P2B Bulkestate neexistuje buyback garance, jako to mají např. Mintos nebo Twino.

 

 

Naše hodnocení P2B Bulkestate

 

 

Všude ve světě pozorujeme nemovitostní boom a výjimku netvoří ani země ze střední a východní Evropy. Trh s nemovitostmi v Lotyšsku významně roste. Za první čtvrtletí index cen nemovitostí v Lotyšsku (dle Eurostatu) ukazuje meziroční nárůst cen nemovitostí o 13,7 %. V Bulharsku se zase jednalo o meziroční nárůst cen nemovitostí o 7,1 %.
P2B platforma Bulkestate oproti svým konkurentům nabízí vyšší výnosy, což je určitě příjemné vzhledem k současné situaci na ostatních P2P platformách. Méně příjemné je to, že na platformě není tolik investičních příležitostí. Například v době psaní recenze na Bulkestate nebyla ani jedna příležitost k zainvestování do půjčky, kromě tedy jedné příležitosti, která je ale ovšem zařazena v sekci skupinového investování.

 

 

Bulkestate je malá P2B platforma, kterou spíše zatím bereme jako doplněk k platformám na kterých, jichž investujeme. Pokud by však Bulkestate dokázala zvýšit nabídku zajímavých projektů a pokud by zlepšila přístup k mezinárodním investorům (zejména přeložení oceňovacích posudků do angličtiny), tak nepochybně by se vzhledem k nabízeným výnosům mohla stát konkurentem Estateguru.

 

 

Platforma Bulkestate má také v platnosti affiliate program, nicméně v rámci něj nedostává investor odměnu. Malou odměnu získá jenom referující strana. Pokud o tuto platformu máte zájem a chcete podpořit web Finlord, tak můžete při registraci použít tento odkaz.

21.8.2018

10 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

JAK INVESTUJE FOND SLAVIC CAPITAL?