Finlord Sněmovna financí

Jsou čínské akcie levné nebo drahé?

30.8.2018

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Jsou čínské akcie levné nebo drahé

Čínské akcie zaznamenávají v posledních měsících propad ceny. Od počátku roku se index CSI 300 propadl o 16 % na současných 3386 bodů. Nicméně zisky čínských firem nadále rostou. Když si to pak promítneme do poměru P/E (cena akcie děleno zisk na akcii), tak se dostáváme na velmi zajímavé ohodnocení indexu na úrovni 12,5násobku zisků. Naposledy byly čínské akcie takto ohodnoceny počátkem roku 2016. Jsou ale čínské akcie skutečně levné? V čem může být problém?

 

Přihlaste se do našeho newsletteru a získáte tříměsíční seriál o zodpovědném investování s našimi postupy, myšlenkami a analýzami.

 

Následující graf agentury Bloomberg ukazuje, že zisk na akcii u CSI 300 indexu (bílá křivka) se vyšplhal nad 265 juanů. P/E poměr (modrá křivka) ale propadl na 12,5násobek.

 

čínské akcie zisk a PE pomer

 

Velkou otázkou je, jestli se čínským firmám podaří udržet trend zvyšování zisků. Pokud ano, tak jsou čínské akcie rozhodně levné. Co když se ale zopakuje vývoj z let 2015 a 2016, kdy se zisk na akci propadl z 250 na 218, tedy o 13 %? Řekněme, že by se zisk na akcii snížil ze současných 265 o 13 % na 230 juanů. To by znamenalo, že při nezměněné ceně akcií by se P/E poměr zvedl na téměř 15násobek (3400 / 230), tedy historický průměr. Pokud by zisk firem poklesl o 26 %, tak by se P/E poměr zvedl na 17,5násobek, což by bylo významně nad dlouhodobým průměrem a čínské akcie by najednou i při současné ceně byly relativně drahé.

 

P/E poměr na základě historických zisků může klamat

 

P/E poměr na základě historických zisků patří mezi základní ukazatele, které sleduje většina investorů. Jenomže rozhodování pouze na základě tohoto ukazatele vždy zavání problémem. Své auto také neřídíte jenom podle pohledu do zpětného zrcátka.

 

U zisků firem neplatí, že jedou jenom nahoru. Následující graf převzatý z Gurufocus ukazuje zisk na akcií u amerického indexu S&P 500. Od konce roku 2015 do roku 2016 nastal i ve Spojených státech pokles o 17 % ze 106 na 86,5 USD na akcii. To bylo dokonce více než v Číně.

 

USA zisk na akcii S&P 500

 

V současnosti jsou zisky firem v USA, Číně i některých evropských zemích rekordně vysoké. Nikde ale není napsané, že se třeba první polovina příštího roku nebude nést ve znamení propadů zisků. Důvodů může být několik od ochabnutí poptávky v ekonomice až po růst cen vstupů (komodity, cena práce) a klidně mohou působit najednou. Co se s tímto problémem, který vyvolává volatilitu hodnoty portfolia, dá dělat?

 

Zaprvé je nutná opravdová diverzifikace portfolia. Na uvedených dvou grafech vidíme problém současného globalizovaného světa. Když šly dolů zisky v USA, tak šly dolů i zisky v Číně. A i když jsme tady graf k evropským firmám nevypublikovali, tak se můžeme celkem bezpečně spolehnout na to, že zisky firem poklesy v uvedeném období i v Evropě. Pokud tedy investor držel americké a zároveň čínské akcie, tak si moc nepomohl. Diverzifikaci je nutné vnímat trochu šíře a hledat taková aktiva a investiční strategie, která mají nízkou korelaci s vývojem zisků firem. Záměrně píšeme „korelaci s vývojem zisků firem“, jelikož jak jsme si v minulé analýze ukázali, tak akciové trhy ženou nahoru zejména zvyšující se zisky.

 

Druhým řešením je práce s bezpečnostním polštářem a vytváření možných scénářů. Co se stane s našim portfoliem, kdyby zisk firem v USA poklesl v nejbližším roce o 10 %, jak by se v takovém případě změnil P/E poměr a jak by to mohlo ovlivnit cenu akcií na burze? Pokud nám i v negativním scénáři vychází, že je daná investice pro nás atraktivní, tak se vůbec nemusíme bát koupit ji.

 

No a třetím, nejpracnějším řešením, na které běžní investoři většinou nemají čas a potřebná data, je podrobné prozkoumání firem a co nejpřesnější odhad tržeb a zisků do budoucnosti. Popravdě ani řada velkých institucionálních investorů se často nepouští touto cestou a raději se drží diverzifikace a vytvoření možných scénářů makrovývoje.

 

Co si myslíte o čínských akciích? Dokážou tamní firmy zvyšovat zisky i nadále anebo očekáváte zhoršení finanční výkonnosti? Napište nám názor dolů do komentářů pod článkem.

30.8.2018

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

V ČEM JE UNIKÁTNÍ NÁŠ FOND SLAVIC CAPITAL?