Finlord Sněmovna financí

Kdo ovlivňuje akciový index?

25.7.2018

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Investování index

S&P 500 je americký index, který je považován za měřítko výkonnosti amerického akciového trhu. Tento index obsahuje 500 akciových titulů, které zastupují jednotlivá odvětví, mají velký podíl na trhu a jsou dostatečně likvidní. S&P 500 je vážen dle tržní kapitalizace, čili změny cen akcií společností s vyšší tržní kapitalizací budou mít větší vliv na jeho hodnotu než změny cen akcií malých společností. Graf níže ukazuje, že 5 největších společností (Apple, Amazon, Alphabet, Microsoft, Facebook) z S&P 500 má tržní kapitalizaci tak velkou jako 282 nejmenších společností z S&P 500.

 

Přihlaste se do newsletteru a získáte řadu dalších důležitých investičních myšlenek.

 

index

 

Graf níže ukazuje průměrnou výkonnost akcií z indexu S&P 500, jež jsou rozdělené dle decilů podle tržní kapitalizace. V prvním decilu je 50 největších společností a v druhém decilu je dalších 50 největších společností a tak dále. Společnostem zahrnutých v prvním decilu se letos velmi dobře dařilo, nicméně nejlépe se zatím dařilo společnostem zahrnutých ve 4. a 7. decilu. Nejhůře jsou na tom společnosti, které jsou zahrnuté v decilu nejmenších společností, ty totiž stagnovaly anebo ztrácely.

 

Index S&P 500

 

Následující graf ukazuje podíl 5 největších firem na tržní kapitalizaci indexu S&P 500. Jak je z grafu patrné, tak 5 největších společností už netvoří tak velkou část indexu jako dříve. V 60. letech tvořilo 5 největších společností dle tržní kapitalizace až 30 % indexu, oproti současným 15,16 %. V současné době mají na indexu S&P 500 největší váhu dle tržní kapitalizace technologické společnosti, zatímco například v roce 2010 to byl spíše mix, jakožto Exxon, Microsoft, Apple, Procter & Gamble a Johnson & Johnson.

 

Jak investovat

 

Tržní podíl 5 největších společností bude patrně do budoucna růst. To je důsledek jejich výborných finančních výsledků, díky kterým roste tržní kapitalizace. Taktéž mají společnosti dostatek hotovosti na nákup konkurenčních firem. Naučte se ověřené investiční strategie pomocí našich investičních výukových balíčku.

25.7.2018

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

V ČEM JE UNIKÁTNÍ NÁŠ FOND SLAVIC CAPITAL?