Finlord Sněmovna financí

Proč US firmy překonávají v ziscích evropské firmy?

16.5.2018

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
ziskovost

Růst zisků amerických firem výrazně překonává růst zisků evropských firem. Důvody této divergence jsou především slabý dolar, snížení korporátních daní v USA a vyšší produktivita v USA. Otázkou nyní je, zda tato anomálie vydrží i nadále…
Na obrázku níže je porovnání na základě 12 -ti měsíční očekávané ziskovosti na akcii v USA a eurozóně. Rozdíl v ziskovosti je doslova pozoruhodný. Jak je z grafu patrné, tak ziskovost amerických a evropských společností vždy korelovala.

 

ziskovost firem

 

Zisky na akcii v USA jsou o 60 -70 % nad maximem z roku 2007, ale zisky na akcii v Evropě jsou o 30 % pod maximem z roku 2007.

 

Chcete zdarma získat několikaměsíční seriál s našimi investičními myšlenkami a postupy? Přihlaste se do newsletteru.

 

Téměř polovina společností zahrnutých v indexu MSCI EMU avizovala výsledky za první čtvrtletí 2018. U těchto společností nastal meziroční nárůst zisků o 0,2 %.
Přibližně 80 % společností zahrnutých v americkém indexu S&P 500 vykázalo v prvním kvartále 2018 meziroční růst zisků o 26 %.

 

Na grafu níže je růst provozního zisku na akcii u amerických společností zahrnutých v indexu S&P 500. Jedná se o nejrychlejší tempo meziročního růstu za více než 7 let.

 

provozní zisk na akcii

 

Na ziskovost společností bude mít i nadále značný dopad vývoj měnového kurzu EUR/USD. V minulém roce americký dolar poklesl oproti euru o 12 %. Slabá americká měna činí americký export atraktivnější, což tedy následně podpořilo ziskovost amerických firem. V posledních pár týdnech americký dolar oproti euru posílil a dostal se na úrovně z ledna letošního roku. Pokud tedy bude dolar i nadále posilovat a euro naopak oslabovat, tak dopad na relativní ziskovost by měl nahrávat spíše Evropě.

16.5.2018

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

V ČEM JE UNIKÁTNÍ NÁŠ HEDGE FOND SLAVIC CAPITAL