Finlord Sněmovna financí

Co přinese automatizace na trhu práce?

8.6.2018

2 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
automatizace a nabídky práce

Zrychlující se pokrok v oblasti automatizace a umělé inteligence vytváří pozitivní příležitosti pro podniky, ekonomiky a společnost. A to zejména v době, kdy ekonomiky naráží na svůj potenciál. Růst produktivity je totiž klíčovým faktorem ekonomického růstu. Nové technologie také umožní lidem dělat kreativnější a produktivnější práci. Jak ukazuje graf od poradenské agentury McKinsey, poptávka po technologických dovednostech, jako je kupříkladu programování, rychle poroste. Poptávka také poroste po sociálních, emocionálních a vyšších kognitivních dovednostech, jako je například již zmíněná kreativita, kritické myšlení a komplexní zpracování informací. Poptávka rovněž poroste po digitálních dovednostech. Naopak pokles poptávky zaznamenají profese založené na fyzických a manuálních dovednostech a na základních znalostech. Technologickým průlomům v historickém kontextu jsme se věnovali ZDE.

 

Nezapomeňte se přihlásit do newsletteru pro další analýzy. Řadu grafů, analýz, myšlenek dáváme i na Twitter, případně Facebook.

 

Jak je z grafu patrné, tak 47 miliard hodin práce bude v USA a Evropě nahrazeno automaty, ale zároveň vznikne 80 miliard práce v jiných oblastech (sociální, psychologické a s vyšší technickou dovedností).

 

automatizace a trh práce

 

Riziko u automatizace spočívá v tom, že může podpořit nerovnost mezd, příjmovou nerovnost a nedostatek nárůstu příjmů, který byl konkrétně charakteristický pro poslední dekádu ve vyspělých zemích. Příjmová nerovnost může vyvolat sociální nepokoje. Aby se vlády vyhnuly sociálním nepokojům, tak je zejména na nich, aby přizpůsobily systém vzdělání a školní osnovy novým trendům na trhu práce, neboť v nedostatečně rozvinutém vzdělávacím procesu by mohl vzniknout primární kámen úrazu.

8.6.2018

2 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Komentáře

    Roman napsal:

    „Naopak pokles poptávky zaznamenají profese založené na fyzických a manuálních dovednostech“. Takze vykopove prace, rekostrukce a stavby domu, postovani plodin a vyrobu jidla uz budou delat roboti?!

    admin napsal:

    Hezký den, spíše manuální práce rutinního charakteru. Některé manuální práce se nebudou dát nahradit ani automatizací – třeba takový instalatér nebo elektrikář se o práci bát nemusí (dokonce budou mít tito specialisti spíše více práce). Na druhé straně řadu procesů už dokážou dělat roboti – mimo jiné už jsou na světě roboti, kteří v mekáči obracejí burgry či roboti, kteří staví celé domy (třeba tato firma, do které invetoval i Caterpillar: https://www.youtube.com/watch?v=INp_3qZVeyE).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

ZJISTĚTE, NA KTERÝCH P2P SÍTÍCH DOSAHUJEME NEJVYŠŠÍCH VÝNOSŮ