Finlord Sněmovna financí

Technologické průlomy v historickém kontextu

4.1.2018

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
průmysloví roboti

V současné době jsme obklopeni různými technologickými pokroky od umělé inteligence až po robotizaci. Cílem nových technologií a automatizace je, že lidé budou dělat produktivnější a kreativnější práci. Apokalyptické scénáře ohledně zvýšení nezaměstnanosti automatizací působí stále směšněji, a to hlavně v období, kdy zaměstnanost naráží na své limity.

 

Na grafu níže je vývoj počtu koní, mul, traktorů a farmářů v USA. Jak je možné vidět na grafu, tak počet koní, mul a farmářů se snižuje. Naopak u traktorů došlo zejména v období od roku 1930 do roku 1950 k významnému nárůstu. Farmáři pochopili, že jeden traktor zvládne rychleji, efektivněji a levněji to, co několik lidí a zvířat.

 

technologické průlomy

 

Jak ukazuje historie, tak technologické průlomy obvykle trvají desetiletí, než pohnou ručičkou ekonomického růstu. Studie Erika Brynjolfssona a Daniela Rocka z Massachusetts Institute of Technology a Chada Syversona z University of Chicago ukázala, že elektrické motory založené na střídavém proudu byly objeveny koncem 18. století, nicméně ještě v roce 1919 nebyla polovina amerických továren elektrifikována. Integrovaný obvod byl komerčně dostupný v šedesátých letech, nicméně 25 let poté počítače představovaly pouze 5 % hodnoty investic do vybavení firem. Od zavedení počítačů se produktivita práce chovala stejně jako po zavedení elektromotorů a spalovacího motoru. To bylo způsobeno zejména tím, že firmy potřebovaly nějaký čas, než se plně přizpůsobily novým technologiím, což můžeme částečně v některých odvětvích sledovat i v dnešní době.

 

Studie Marka Mura z Brookings Institution ukázala, že průmyslové odvětví s nejrychlejším růstem produktivity v letech 2010 až 2016 inklinovaly k intenzivnějšímu využívání digitálních dovedností. Dvě takové průmyslové odvětví jsou informační, komunikační technologie a média, ale obě představují pouze 5,5 % hospodářské produkce, což je příliš málo, aby to ovlivnilo celkový obraz. Ovšem je pravda, že ekonomický růst v USA v roce 2017 zrychlil, ale růst produktivity, který JP Morgan odhaduje na 1,2 %, je v souladu s pomalým tempem expanze. Možná, že nyní můžeme být svědky rychlejšího zavádění nových technologií, než tomu bylo v minulosti. Ekonomice se daří a nezaměstnanost dosahuje rekordně nízkých úrovní. Podnikatelé jsou ochotní více investovat do nových technologií a nových obchodních modelů. To také v konečné fázi přiměje byrokraty k rychlejšímu přijetí různých druhů úmluv potřebných k plnému využití umělé inteligence a dalších nových technologií.

 

nové technologie

 

Co můžeme jako investoři očekávat v nejbližším desetiletí? Zvyšování automatizace a digitalizace prospěje především technologickým firmám, jelikož poptávka po jejich službách a produktech významně poroste. Dařit se ale může i netechnologickým firmám, pokud naplno využijí výhod automatizace.

 

Pokud ještě neodebíráte náš newsletter, tak se do něj určitě přihlaste. Získáte tříměsíční seriál o tom, jak investujeme, co sledujeme, kde vidíme prostor pro generování nadprůměrných výnosů.

4.1.2018

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

9% DLUHOPIS KR REAL NA VYBUDOVÁNÍ ZÁZEMÍ POTRAVINÁŘSKÉ VÝROBY