Finlord Sněmovna financí

Některé ohrožené potraviny stojí stejně jako stříbro

20.6.2018

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
potraviny

Za nedostatkem některých potravin stojí převážně sucho v hlavních pěstitelských oblastech, pytláctví, lupiči, kteří ničí úrodu atd.. Samozřejmě nedostatečná nabídka v kombinaci s vysokou poptávkou tlačí cenu vzhůru. Některé potraviny stojí prakticky stejně jako stříbro.

 

Nezapomeňte se přihlásit do newsletteru pro další analýzy. Řadu grafů, analýz, myšlenek dáváme i na Twitter, případně Facebook.

 

Nejzávažnější situace je u úhořů. Cena úhořů za 1 kg je 1 300 USD a za poslední rok se cena zvýšila trojnásobně. Oproti roku 2010 je cena pětinásobná. Za rostoucí cenou úhořů stojí slabá produkce, rostoucí poptávka Asie a pytlačení v Evropě. Japonsko je jeden z významných producentů a spotřebitelů úhořů. V červenci se v této zemi slaví Den buvola (tento svátek je 4x ročně, ale nejpopulárnější je v létě). V rámci tohoto svátku Japonci jedí úhoře. Dle údajů agentury Bloomberg se očekává, že Japonci snědí 30 % své roční nabídky úhořů. Kromě úhořů jsou také ohrožené chobotnice. V regionech kolem Severní Afriky se začaly snižovat objemy odchytu chobotnic, aby se jejich populace zvětšila.

 

Rostoucí cenu můžeme sledovat také u oblíbené vanilky. Největší světový producent vanilky je Madagaskar. Tato země zajištuje 85 % celosvětové produkce. Cena vanilky roste díky tomu, že v minulém a loňském roce Madagaskar zasáhly cyklony, což měl samozřejmě dopad na vanilkovníky. Kromě toho producenti bojují také s rostoucím počtem zlodějů, kteří tuto surovinu rozkrádají a ničí úrodu. V současnosti stojí vanilka 550 USD za 1 kg, přičemž před 5 lety stál 1 kilogram vanilky 50 USD. Vanilka je od poloviny roku 2017 dokonce mírně dražší než stříbro.

 

potraviny vanilka

 

Mezi méně ohrožené potraviny patří cizrna, arašídy, mandle, javorový sirup, avokádo. U těchto potravin byl nedostatek způsoben převážně suchem anebo se příliš střídalo sucho s lijáky. Změna klimatu a dostupnost vody je největší hrozbou pro lidstvo a komodity. Graf od WRI ukazuje v procentech, které země budou v roce 2040 vystaveny nedostatku vody.

 

voda

20.6.2018

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

ZJISTĚTE, NA KTERÝCH P2P SÍTÍCH DOSAHUJEME NEJVYŠŠÍCH VÝNOSŮ