Finlord Sněmovna financí

Který smartphone se nejvíce prodává?

14.6.2018

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
trend smartphone

Které značky smartphonů se nejvíce prodávaly v prvním čtvrtletí 2018? Která země táhne nejvíce globální dodávky? Začíná být trh se smartphony přesycen?

 

Produkty Apple se pro značnou část populace staly doslova modlou. Zejména mladší generace jsou významně ovlivněné marketingem této společnosti. To je pro nás investory nesmírně dobrá zpráva, neboť víme, že společnost si dokáže své spotřebitele vychovávat doslova od „kolébky“ a následné pravidelné nákupy produktů vychovaných spotřebitelů představují pro firmu tržby.

 

Nezapomeňte se přihlásit do newsletteru pro další analýzy. Řadu grafů, analýz, myšlenek dáváme i na Twitter, případně Facebook.

 

V prvním čtvrtletí 2018 se globálně nejvíce prodával iPhone X od společnosti Apple a to 12,7 milionu kusů. Hned vzápětí za iPhonem X se globálně nejvíce prodával iPhone 8, kdy bylo prodáno 8,5 milionu kusů. Třetí nejprodávanější smartphone byl Samsung Galaxy Grand Prime Plus s počtem prodaných kusů 8,3 milionu.

 

smartphone iPhone Apple

 

Globální dodávky nových smartphonů dle sídla producenta v roce 2017 táhla ze 40 % Čína. Po nárůstu z předchozích let začíná být v Číně stagnace. Globální trh s chytrými telefony začíná být přesycen. Aby producenti zvyšovali prodeje, tak musí zákazníky motivovat k rychlejší výměně starých telefonů za nové. Tedy potřebují do telefonů zavádět nové technologie, protože atraktivita dosavadních taháků (větší displej, rychlejší procesor, větší paměť, lepší fotoaparát) značně poklesla. Běžní uživatelé jsou u těchto taháků spokojení se současným stavem.

 

smartphone

 

Pokud se podíváme blíže na společnosti Apple a Samsung, tak ty jsou ve velmi dobré kondici. Pokud se zaměříme konkrétně na Apple, tak anualizovaně tržby, EBITDA i čistý zisk rostou. Společnost generuje vysoké ROE na úrovni 40 %, ROA je pak 14,3 %, jelikož dluh k vlastnímu kapitálu je 80 %. To pro ziskovou firmu, jako je Apple, není problém. Dividendová výnosnost Applu je 1,5 %. P/E společnosti je 17,7, což je na takovouto společnost stále levné ohodnocení.

 

Cena akcií Apple v USD (zdroj: Google Finance):

 

akcie Apple

 

Společnosti Samsung se rovněž daří zvyšovat tržby i čistý zisk. Oproti Applu společnost Samsung generuje ROE jenom 21,8 %. ROA je pak 15,3 %. Samsung oproti Applu využívá mnohem méně dluhu. Dluh k vlastnímu kapitálu je jenom 9 %. Dividendová výnosnost Samsungu je 2,19 %. Společnost Samsung je velmi levně ohodnocená, jelikož P/E je pouze 7,3.

 

Cena akcií Samsung v KRW (zdroj: Google Finance):

 

akcie Samsung

 

Pokud chtějí Apple, Samsung a další výrobci zvyšovat tržby, tak se musí ještě více zaměřit na další elektroniku, jiná zařízení a služby, jelikož trh se smartphony začíná být značně přesycen.

14.6.2018

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Komentáře

    Petr napsal:

    K tomu bych rad dodal, ze ja si nemam, ze soucasne nabidky co vybrat. Situace je takova, ze trh se smartphony je otresny neporadek. Na jedne strane je Apple, ktery ma sice optimalizovany OS ale jen par predrazenych telefonu a jde toho nastavit pramalo. Dodnes ani widgety, nejde seradit ikony, aniz by sly jedna za druhou, tlacitko ma design jako label atd. Do toho se uzivatele snazi uzavrit v ekosystemu a udelat uzivatele zavisle na platforme (hudba a videa nakoupena v iTunes, fotky a data v iCloud, koupene aplikace delaji prechod tezky). Vyvojar vyvijejici aplikace zdarma musi rocne platit Apple, jinak mu appky odeberou ze store. Android neni o moc lepsi – sice je konfigurovatelny, muzu zmenit i vzhled, ale vyrobce tam casto ma stary kernel a starou verzi androidu uz od vyroby a aktualizace vyda sporadicky. Komunita si casto musi poradit sama (XnaDevelopers). Sice vydavaji zdrojove kody kernelu (musi kvuli GPL), ale casto tam sou upravy, ktere delaji temer nemozne prenest zmeny na posledni Linux vydani (tzv. mainline), takze pouzivame stary deravy kernel. Mobilni zarizeni jsou plne uzavrenych driveru a firmware napr. pro wifi cip, ktere nejsou auditovatelne a taky jsou plne chyb a bezpecnostnich der. Korporace na bezpecnost hledi jen v marketingu, zajimaji je jen cisla prodeju, a tak soucasne smartphony jsou akorat prenosne backdoory a spionazni zarizeni s praktickou zivotnosti rok dva. Kdo se vyzna a nebo ma dost penez a zaplati si hackera, muze se dostat ke spouste informaci z tehle zarizeni a to casto i vzdalene, staci treba, ze je utocnik na stejne wifi siti (viz Google Zero projekt). Kdo furt veri korporacim a uzavrenemu software, tak se podivejte sem https://youtu.be/OY7OlY0OW2Q Samsung neudelal opravu problemu, ale jen zmenil problem na mensi. Kolik lidi kvuli tak zasadniho opravitelneho bugu muselo vymenovat emmc cip v servisu? A to je jen emmc, podobnych bugu je plno na ruznych urovnich a jedine reseni je vyzadovat HW s otevrenym kodem, jenz jde auditovat a modifikovat. Ale dnesni konzumenti to kupuji jak rohliky, chlubi se tim mezi znamymi, ale vsechno je to proprietarni spotrebni zbozi, co dela lidi jen zavislymi. 🙁

    Libor napsal:

    Zajimave, ktereho vyrobce pripadne jaky nederavy smartphone by jste doporucil?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

VŠECHNY ANALÝZY K PLATFORMĚ PORTU