Finlord Sněmovna financí

Nemovitosti: globální index cen obytných realit na rekordu

31.5.2018

7 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
nemovitosti

Nízké úrokové sazby v kombinaci s expanzí ekonomik a nedostatkem nemovitostí způsobily silný nemovitostní boom. Nízké úrokové sazby stimulují objem úvěrů, což způsobuje samozřejmě rizika na více úrovních. Jedno z takových rizik je i spekulativní aktivita v realitním sektoru. Globální index MMF pro ceny obytných realit vykazuje rostoucí trajektorii. Ceny se už dostaly nad krizovou úroveň. Poslední údaje indexu za 3. kvartál 2017 ukazují, že globální index pro ceny obytných realit dosáhl 160 bodů, což je nová rekordní úroveň. Tímto tedy Globální index MMF pro ceny obytných realit překonal nejvyšší úroveň 158 bodů z Q1 2008.

 

Přihlaste se do newsletteru a kromě stěžejních novinek získáte i seriál s našimi dlouhodobými myšlenkami.

 

nemovitosti krize

 

Podle MMF rostou ceny domů rychleji než ceny nájmů. Jak ukazuje následující graf, tak Slovenská republika obsadila v poměru cen k nájmům 15. místo na světě a Česká republika 21. místo. Největší nárůst vykazuje Kolumbie.

 

pronájem bytů

 

Pokud se podíváme blíže na poslední data Eurostatu, tak ty ukazují markantní nárůst cen domů v EU a eurozóně. Ve 4. kvartále 2017 se index dostal na nová maxima, jak v EU (téměř 111 bodů), tak i v eurozóně (téměř 110 bodů), čímž překonal předchozí maxima z roku 2008.

 

nemovitosti v EU

 

V rámci Evropské unie můžeme pozorovat zhoršující se nemovitostní situaci zejména v Německu potažmo v Berlíně. Za explozí nemovitostního trhu stojí jednoznačně nízké úrokové sazby, rostoucí populace a zahraniční investice, kdy stále ještě cenově dostupné rezidenční nemovitosti konkrétně v Berlíně v porovnání s například New Yorkem nebo Londýnem, povzbudily příliv zahraničních investorů. Německá centrální banka upozornila, že ceny mohou být v Berlíně nadhodnoceny až o 35 %. Dále také upozornila na to, že v roce 2017 se nájmy v Berlíně zvýšily o 9 %. Studie od Hans Böckler Foundation upozornila na to, že v Německu je nedostatek dostupných bytů, poptávka převyšuje nabídku o 1,9 milionu jednotek v celém Německu a o 310 tisíc v samotném Berlíně.

 

Jak ukazuje Europace German House Price Index od agentury Bloomberg, tak ceny v Německu vzrostly od února 2010 o 58 %.

 

Nemovitosti v Německu

 

Na českém realitním trhu sledujeme také obrovský růst. Následující tabulka Českého statistického úřadu ukazuje index průměrných nabídkových ceny bytů v ČR a v Praze. Od dna v roce 2011 se už ceny bytů zvedly v ČR o 47 %. Nicméně v Praze se ve stejném období od roku 2011 do prvního kvartálu 2018 zvýšily ceny bytů o pozoruhodných 72 % (průměrné roční zhodnocení je cca 10 %). Za poslední rok se v Praze zvýšily průměrné ceny o 8 %. I letos je možné očekávat zdražení pražských bytů o dalších minimálně 5 %, a to i navzdory růstu úrokových sazeb a zpřísňování podmínek získání hypotečních úvěrů.

 

Praha nemovitosti

 

Praha trpí akutním nedostatkem nových bytů. Statistiky ukazují, že v prvním čtvrtletí bylo v Praze dokončeno 1254 bytů, z toho v bytových domech jich bylo 1025. Loni v prvním kvartálu bylo dokončeno 1449 bytů, z toho v bytových domech bylo 1060 bytů. Zajímavým faktem je, že meziročně prudce propadl počet dokončených bytů v důsledku modernizace, nástavby, přestavby, či vestavby. Pro srovnání ještě můžeme uvést, že v roce 2016 bylo v prvním čtvrtletí dokončených v Praze 1268 bytů a v roce 2015 jich bylo ve stejném období dokončených 1621.

 

Pokud se podíváme na počet zahájených bytů v Praze v prvním kvartálu na úrovni 523 jednotek (loni bylo 712, v roce 2016 jich bylo 666 a v roce 2015 bylo v prvním kvartálu zahájených 943 bytů), tak zcela jistě můžeme usoudit, že letos se napjatá situace na pražském nemovitostním trhu nezlepší. To by se už teď musela zahájená výstavba pohybovat nad úrovni 1000 jednotek kvartálně.

31.5.2018

7 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

V ČEM JE UNIKÁTNÍ NÁŠ HEDGE FOND SLAVIC CAPITAL