Finlord Sněmovna financí

Analýza: Mintos finanční výkazy za 2017

9.5.2018

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Mintos 2017 výsledky

P2P platforma Mintos vydala finanční výkazy za rok 2017. Údaje ukazují, v čem je síla platformy a proč má našlápnuto k obrovskému úspěchu. I letos mohou investoři počítat s průměrnými výnosy kolem 12 % p.a., obrovskou nabídkou půjček k investici a dalším zvýšením počtu zapojených nebankovních úvěrových institucí.

 

Pokud při nové registraci použijete referral odkaz, tak dostanete 1 % ze zainvestovaných peněz v prvních třech měsících. My jako referující strana získáme také 1 %. Použití odkazu není při registraci nutné, ale je škoda přijít o 1 %, když to platforma nabízí.

 

Tržby platformy Mintos překonaly 2 miliony EUR

 

V loňském roce se společnosti podařilo zvýšit tržby z předchozích 521 tisíc na 2,14 mil. EUR. Více než 2 miliony z toho byly vygenerovány pomocí administrativních poplatků, které Mintos účtuje nebankovním úvěrovým institucím za umístění půjček na tržišti.

 

Mintos tržby

 

Za celý loňský rok se na platformě profinancovaly půjčky za 332 milionů EUR. Pokud poměříme tržbu s profinancovaným objemem, tak nám vychází, že administrativní poplatek pro nebankovky je v průměru kolem 2/332 = 0,6%. To je pro nebankovní instituce velmi příznivá cena. Samozřejmě, musíme počítat s tím, že některé nebankovky (kupříkladu Mogo, které je personálně i kapitálově provázané) mají lepší podmínky než jiné. Ale i u skutečně externích a nepropojených úvěrových institucí je poplatek za uvedení půjčky na trhy pravděpodobně pod 2 %. Srovnejme to třeba s českými P2P sítěmi, kde se poplatky pohybují kolem 5 %, a hned lépe pochopíme, proč jsou výnosy pro investory na Mintosu vyšší.

 

Náklady táhnou vzhůru odměny zaměstnancům a investorům

 

Jak ukazuje následující tabulka, tak čistý zisk platformy za loňský rok dosáhl přibližně 200 tisíc EUR, což je výborné vzhledem k startupovému charakteru platformy. Zaměřme se teď na náklady.

Mintos výnosy a náklady
Zvýšení nákladů na zaměstnance z 380 tisíc na 758 tisíc je celkem logické. Firma ve velkém nabírá nové lidi, přičemž značná část zaměstnanců patří do skupiny programátorů a jiných pracovníků IT.
V uvedené tabulce ale vidíme i prudký nárůst administrativních a jiných nákladů, které „zhltnou“ téměř polovinu tržeb. Co se v této položce schovává? Téměř 425 tisíc vyplatila platforma na marketingové aktivity v oblasti affiliate a „doporuč kamaráda“ spolupráce (tedy to 1 %, které se dává novým investorů i referující straně).
Mintos administrativní náklady

Správně nastavený affiliate marketing dokáže být velmi účinný. Počet investorů už překonal 58 000 lidí. Samozřejmě, Mintos by mohla vypustit z ohrádky své vlastní zebry a dělat marketingové kampaně v televizi, tištěných médiích nebo v onlinu. Nicméně to by jenom strkala peníze do kapes mediálních domů, které popravdě o P2P nic neví a ani se o tuto oblast moc nezajímají. Management Mintosu správně vyhodnotil, že lepší je dát peníze věrným investorům.

 

Investoři jsou určitě obeznámení s Cash back bonusem, který platforma u určitých půjček vyplácela a vyplácí. Kam se tato položka schovala? Do aktiv, jelikož tento výdaj společnost kapitalizovala s tím, že se očekává budoucí příjem (z poplatků od nebankovek). Ke konci loňského roku byla velikost takto kapitalizovaných výdajů na bonusy pro investory 394 tisíc EUR. K tomu je nutné uvést, že 116 tisíc EUR bylo přeměněno do nákladů už v roce 2017.

 

Mintos bonusy

Celkově tak Mintos vyplatila referujícím stranám, novým investorům a stávajícím investorům na různých bonusech 424 + 398 + 116 = 938 tisíc EUR. Masivní marketing jednoduše něco stojí.

 

Investoři mají přes Mintos zainvestováno více než 113 mil. EUR

 

Ke konci loňského roku byla celková otevřená investice do půjček na platformě více než 113 mil. EUR (téměř 3 miliardy Kč). V době psaní této analýzy to už může být více než 130 mil. EUR. Stále vedou půjčky na auta.

Mintos investice

Geografické srovnání ukazuje, že investoři pořizují zejména půjčky v Lotyšsku, Litvě, Gruzii, Polsku a Estonsku. Zajímavé je především mnohonásobné zvýšení investic v Polsku, kde je obrovský úvěrový trh.

 

Mintos investice geograficky

 

Mintos má spoustu kapitálu

 

Z celkových pasiv ve výši 1,4 milionu EUR je 716 tisíc vlastní kapitál. Díky ziskovému roku 2017 se už začínají snižovat naakumulované ztráty z předchozích let. Letos se očekává další nárůst zisku a vlastního kapitálu.

 

Mintos vlastní kapitál

Ještě v roce 2016 získala společnost příslib investice o velikosti 750 tisíc EUR. Z této částky ale použila jenom 250 tisíc. V důsledku dobrých provozních výsledků nepotřebovala další financování. Pokud by v budoucnosti potřebovala pro expanzi další kapitál, tak celkem snadno získá od venture capital fondů i několik milionů EUR.

 

Plány na rok 2018 jsou značné, ale realizovatelné

 

Vedení společnosti uveřejnilo spolu s finančními výsledky i plán na rok 2018. Mimo jiné chce zvýšit tržby dvojnásobně až trojnásobně. Také chce zvýšit počet investorů ze současných 58 tisíc na 100 tisíc. Do konce roku plánuje pokořit metu 1 miliardy EUR v profinancovaných půjčkách, což se při současném tempu 60 milionů měsíčně může celkem snadno podařit. Firma se taktéž připravuje na zdvojnásobení počtu zaměstnanců ze současných 50 lidí, přičemž ke kancelářím v Rize, Varšavě a Mexico City přibydou pobočky v Brazílii, Rusku a jihovýchodní Asii. Na platformu by měly být uvedeny další nebankovky z Afriky, Latinské Ameriky a jihovýchodní Asie.

 

Celkově se z Mintosu stává obrovské mezinárodní tržiště půjček. My se z platformy rozhodně nechystáme odejít. Od počátku našeho investičního působení na platformě v lednu 2016 jsme tu dosáhli výnos 34 %. Na každých 100 tisíc Kč máme po odečtení nákladů na měnové zajištění výnos cca 30 tisíc Kč. Výnosy 12 % p.a. s garancí zpětného odkupu se jinde na finančním trhu hledají jenom stěží. Pro nové investory je v platnosti zmíněný 1 % bonus, jen je nutné udělat registraci přes affiliate odkaz ZDE.

9.5.2018

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

V ČEM JE UNIKÁTNÍ NÁŠ HEDGE FOND SLAVIC CAPITAL