Finlord Sněmovna financí

Private equity: srazí nadbytek kapitálu výkonnost?

23.4.2018

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Private equity

Investice do private equity fondů je každým rokem populárnější, a to zejména mezi institucionálními investory. Pro běžné investory je tato oblast pořád spíše v říši snů, i když i v ČR už vznikají přístupnější fondy soukromého kapitálu. Poslední celosvětové statistiky ukazují, že objem peněz pod správou private equity fondů prudce roste. To mimo jiné způsobuje postupné přesouvání moci na finančních trzích z regulovaných burz na mimoburzovní trhy soukromých obchodů. Jaké jsou výnosnosti private equity fondů a kolik kapitálu mají k dispozici?

 

Údaje poradenské společnosti Preqin ukazují, že ke konci března měly private equity fondy k dispozici rekordní objem 1,1 bilionů dolarů. Jedná se nejenom o nezainvestovanou hotovost, ale i přislíbené prostředky od investorů (fond tyto prostředky nedrží, ale může je relativně rychle od investorů svolat). Nejvíce kapitálu (kolem 650 miliard dolarů) je připraveno na klasické skupování zavedených firem. Nicméně po 200 miliardách je připraveno i na venture capital investice a investice do růstu mladých společností.

201804 private equity kapitál k zainvestování

Nemilým důsledkem rostoucího objemu kapitálu k dispozici je nutnost zainvestovávat i do takových investičních myšlenek, které nejsou až tak dobré. To logicky sráží výkonnost fondů dolů. Následující graf ukazuje mediánovou výkonnost private equity fondů dle roku založení. Dále je na grafu výkonnost čtvrtiny nejlepších a čtvrtiny nejhorších fondů. U fondů založených v roce 2015 (výkonnost PE je nutné sledovat s alespoň 2-3 letým zpožděním, jinak jsou výsledky z podstaty investice nepřesné) je mediánová výkonnost kolem 12 % p.a.. U fondů založených v období 2010-11 je ale anualizovaná výkonnost až kolem 15 %. Nicméně mezi nejhoršími a nejlepšími fondy je obrovský rozdíl. 25 % nejlepších private equity fondů dokáže generovat zisk nad 20 % ročně. Naopak čtvrtina nejhorších fondů už zaznamenala v posledních letech propad výkonnosti pod 5 % p.a..

 

Private equity výkonnost

 

Při srovnání různých druhů private equity fondů jsou v posledních letech nejlepší buyout fondy, tedy klasické fondy zaměřené na skupování existujících společností. Zajímavé je, že venture capital fondy ve výkonnosti značně zaostávají, přitom podstupují mnohem vyšší riziko. Dalším zajímavým poznatkem je fakt, že za posledních deset let byla výkonnost private equity jenom na úrovni 7 %, což nestačilo ani na výkonnost obecného akciového indexu S&P 500. Ten dosáhl na stejném horizontu výkonnost 9 %. Výkonnost za posledních 5 let je už ale u private equity atraktivnější. 15 % p.a. poráží výkonnost indexu S&P 500 na úrovni 13,6 %. Nicméně nadvýkonnost je kompenzovaná tím, že investice do private equity je velmi nelikvidní, kdežto americký index S&P 500 lze zobchodovat prakticky kdykoliv v pracovní dny.

 
Private equity výkonnost segmenty

 

Moc private equity fondů roste

 

Se zvyšujícím se spravovaným kapitálem roste i dopad private equity fondů na světové finanční trhy. Pokud chce nějaká společnost expandovat, tak vůbec nemusí uveřejnit své akcie na burze. Stačí, když se obrátí na private equity fondy, které jsou při umísťování peněz čím dál benevolentnější.
Větší kapitál pod správou ale přináší s sebou i negativa. Tím největším je postupné snižování výkonnosti k průměru. To může negativně překvapit řadu investorů, kteří v private equity hledají „investiční raketu“. Musíme se připravit na to, že pokud bude v nejbližších deseti letech průměrná výkonnost private equity mírně nad 10 % p.a., tak to bude veliký úspěch. Výkonnost nad 15 % p.a. by pak byla výtečná. Pokud investujete do private equity fondů, tak se s námi určitě podělte o své zkušenosti v diskuzi pod článkem.

23.4.2018

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

VŠECHNY ANALÝZY BROKERA XTB