Finlord Sněmovna financí

Naše investice v březnu 2018: +0,8 %

4.4.2018

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
201803 Finlord portfolio

Naše investice vygenerovaly v březnu aktivy vážený průměrný zisk 0,8 %. Turbulentní vývoj pokračoval na finančních trzích i v uplynulém měsíci. Důvodů je hned několik. Spojené státy prosazují silnou protekcionářkou politiku, což vyvolává obavy z globálních obchodních válek. Jak všichni dobře víme, tak války v jakékoliv formě nejsou obecně prospěšné a vždy odměňují jenom určitou skupinu lidí/korporací. Dalším důvodem propadu cen akcií v posledních týdnech je postupné zvyšování ceny peněz. Zejména Spojené státy pokračují v utahování monetární politiky a na tomto trendu se v nejbližší době nic nezmění.

 

Co to znamená pro naše investiční portfolio? Nic moc (a spíš nic než moc). Strategii neměníme, pořád držíme dlouhodobé pozice na akciích se zajištěním vůči krátkodobým propadům. K tomu investujeme na kreditních trzích, které jsou zatím nedotčeny negativním vývojem na burzách. Výborné je to, že několik velmi zajímavých firem se postupně dostává díky výprodejům na levné ohodnocení. Tiše si přejeme, aby globální akcie poklesly alespoň o dalších 5 či 10 %. Takováto korekce by vytvořila skutečně atraktivní podmínky pro vstup do firem, které dlouhodobě vytváří přidanou hodnotu pro společnost. Už připravujeme analýzy několika zajímavých investičních myšlenek a v nejbližších dnech je budeme publikovat.

 

Celé naše portfolio můžete sledovat v rámci služby Portfolio Manažer, případně se námi používané investiční postupy můžete naučit v rámci podrobně připravených Výukových balíčků.

 

Jak dopadl březen?

 

V tabulce výsledků je uvedena i základní měna, v níž je výnos vyjádřen. Náklady na hedging do CZK se pohybují kolem 1 až 3 % ročně v závislosti na měně. My momentálně plně zajišťujeme USD/CZK a EUR/CZK. Pár GBP/CZK máme částečně zajištěný.

 

201803 Finlord portfolio

 

Pro srovnání ještě tabulka výnosů v roce 2017:

201712 Finlord portfolio

 

A tabulka výnosů v roce 2016:
201612 Finlord portfolio

Poznámka k EstateGuru a FundingSecure: úroky jsou většinou připsány až při splatnosti úvěru.

 

Naše portfolio je široce diverzifikované, proto je vývoj hodnoty velmi plynulý. Z 27 měsíců byly jenom dva ztrátové.
Finlord portfolio vývoj

 

Zisky firem dlouhodobě rostou

 

Cena akcií na burzách klesá. Ano, je to pravda. Otázka ale je: je to ta nejdůležitější informace? Odpověď je jednoznačná: ne. Mnohem důležitější je otázka, jak se daří firmám a obecně celé ekonomice.

 

Následující graf od společnosti Factset ukazuje vývoj indexu S&P 500 a průměrného zisku na akcii. Obě hodnoty v posledních letech rostou. Růst cen akcií byl rychlejší (což se projevilo v expanzi P/E poměru).

 

201804 indexSP500 a zisky

 

Zisky amerických firem jsou rekordně vysoké a celkem bezpečně můžeme uvést, že navzdory všem problémům budou koncem letošního roku ještě vyšší. V horizontu pěti let pak pravděpodobně budou zisky na dalším rekordu. Je to odvážné tvrzení? Ani ne. Zaměřme se v uvedeném grafu na období roku 2008, kdy byla recese. Zisk na akcii propadl ze 100 na cca 60, ale už v roce 2011 (pouhé 3 roky po začátku krize) byly zisky na novém rekordu. Dlouhodobý trend zvyšování tržeb a zisků společnostmi je skutečně tím stěžejním ukazatelem, kvůli kterému investujeme do akcií. Nepohybujeme se na burze kvůli tomu, že se tam freneticky mění cena. Nýbrž investujeme do firem, kde jsou šikovní lidi, pokročilé technologie či propracované procesy. Kupříkladu druhý Microsoft zítra rozhodně nevytvoříme. Ale velmi snadno se můžeme stát jeho akcionáři a ve formě podílu na zisku můžeme také vydělat na tom, co tato společnost produkuje a nabízí zákazníkům.

 

Pro dotvoření obrazu také uvedeme zisky firem z německého indexu DAX od poradenské firmy Yardeni. Nikoho snad nepřekvapí, že zisky jsou i u tohoto indexu na maximech. Opět si všimněme období krize 2008 a pak 2000-2001. Do pěti let od předkrizového vrcholu se zisky firem vždy vrátily na nová maxima.

 

201804 index DAX zisky

 

Proč sledujeme ceny akcií na burzách?

 

Cena akcií sice není pro investora nejdůležitější faktor, ale také má své opodstatnění. Ukazuje, za kolik si akcii můžeme v daný moment koupit. Je při současné ceně nákup výhodný? Na to si každý investor odpoví sám. Když se podíváme na následující graf P/E poměru amerického akciového indexu S&P 500 od Factset, tak my ještě nemáme pocit, že by akcie byly v průměru levné. Spíše jsou lehce nadhodnocené. Jak jsme ale uvedli v úvodu, při poklesu akcií o 10 % by se poměr P/E dostal na zajímavé úrovně. Teď je na hodnotě 21. Snížení cen o 10 % by ho posunulo na 19, což je pětiletý průměr. A to ignorujeme fakt, že se velmi pravděpodobně zvýší zisky firem. Pokud totiž zisky firem stoupnou o 10 %, tak to má na ukazatel P/E stejný dopad, jako když cena akcií poklesne o přibližně 10 %.

201804 index SP500 pomerPE

 

Pohled na indexy a průměry nám ukazují určitý agregovaný pohled na celý trh. A celkem bychom si s tím vystačili. Nevýhodou indexů a průměrů je ale zahrnutí skutečně špatných firem, které dlouhodobě nepřináší přidanou hodnotu. Proto „kopeme“ hlouběji a díváme se i na konkrétní společnosti a specifické investiční myšlenky. A musíme se přiznat, že naše nadšení je každým dnem větší a větší. Podívejme se třeba na ikonický Apple. Jeho P/E už je 16,5, ukazatel P/FCF je 16,8. K tomu ještě uvedeme, že ROE (return on equity – zisk na vlastní kapitál) je 37 %, přičemž celý index S&P 500 má ROE kolem 13 %. Velmi potěšující odchylka akcií Applu od průměrných indexových hodnot je více než zřejmá. Takovýchto firem už dokážeme v důsledku poklesu cen na burzách identifikovat více a budeme je analyzovat.

 

Proto se určitě přihlaste do našeho newsletteru. Neuniknou vám informace o novinkách a také získáte tříměsíční seriál s našimi investičními myšlenkami.

 

Investoři se probouzí, když ceny na trzích klesají

 

Letošek určitě přinese několik příležitostí na levné pořízení zajímavých investičních myšlenek. Investoři budou mít šanci přesunout peníze z nevydělávající hotovosti a výkonnostně slabých dluhopisových fondů do aktiv s dlouhodobě vysokou přidanou hodnotou. Samozřejmě nadále platí, že je nutná diverzifikace do různých aktiv, strategií či nástrojů. Oblast P2P půjček je z našeho pohledu pořád velmi atraktivní. Proto jsme zejména pro začínající investory připravili tento přehled P2P platforem.

 

Obrázky našich výkonností z platforem:

 

Investice v Interactive Brokers (v CZK):

201803 Finlord portfolio IB
Mintos (v EUR):

201803 Finlord portfolio Mintos
Twino (v EUR):

201803 Finlord portfolio Twino
Viventor (v EUR):

201803 Finlord portfolio Viventor
Lendy (v GBP):

201803 Finlord portfolio Lendy
MoneyThing (v GBP):

201803 Finlord portfolio Moneything
Viainvest (EUR):

201803 Finlord portfolio Viainvest
RoboCash (EUR):

201803 Finlord portfolio RoboCash
LinkedFinance (EUR):

201803 Finlord portfolio LinkedFinance
Swaper (EUR):

201803 Finlord portfolio Swaper
Bondster (CZK):

201803 Finlord portfolio Bondster

4.4.2018

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

V ČEM JE UNIKÁTNÍ NÁŠ FOND SLAVIC CAPITAL?