Finlord Sněmovna financí

Úrokové sazby v EU porostou: dopad na investice

26.3.2018

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Úrokové sazby v EU

Úrokové sazby v Evropě jsou nadále velmi nízké. Nicméně tržní očekávání do budoucnosti počítají s postupným zdražováním dluhového kapitálu na starém kontinentu. Koho může očekávaný vývoj nejvíce postihnout? Na co si musí dát investoři pozor?

 

Údaje agentury Bloomberg ukazují, že úrokový rozdíl mezi desetiletými americkými a desetiletými německými dluhopisy vyskočil na přibližně 2,2 procentního bodu. Americká centrální banka už hlavní úrokové sazby zvedá, ECB se k tomu kroku pravděpodobně odváží v roce 2019.

 

USA EU úrokový diferenciál
Dlouhodobě je uvedený rozdíl v úrokových sazbách neudržitelný. Normalizace může nastat buď poklesem úrokových sazeb v USA anebo růstem sazeb v Evropě. Druhá možnost je určitě pravděpodobnější.

 

Firmy zatím nebankrotují

 

Míra defaultů půjček firmám se spekulativním ratingem v Evropě je dle LCD pořád na historickém minimu kolem 1 %. Dle průzkumu mezi institucionálními investory by míra defaultů neměla do konce roku stoupnout nad 2 %. Vývoj však bude do značné míry záviset nejenom od ekonomického rozmachu, ale i od kondice kreditních trhů. Pokud by úrokové sazby rostly rychleji oproti očekáváním, tak by počet firem se zhoršenou platební morálkou mohl výrazně stoupnout.

 

EU míra defaultů spekulativních půjček

 

Různé úrokové modely ukazují, že sazby v Evropě by už měly být výrazně výše. Na následujícím grafu od agentury Bloomberg je srovnání Taylor-Regel úrokového modelu s úrokovými sazbami ECB. Rozdíl mezi modelovou úrokovou sazbou a sazbou ECB je největší v historii. Důvodem vysokého požadavku na sazby v rámci modelu je zejména silný ekonomický růst, který by se dle ekonomické teorie měl postupně projevit v tlaku na inflaci.

 

Německo úrokový model

 

Pro investory je důležité, že velmi nízké úrokové sazby v Evropě pravděpodobně dlouho nezůstanou. Pozor by si měli dát především na dlouhodobé dluhopisy, které mají vysokou duraci (citlivost na změnu úrokových sazeb). Pokud se začnou sazby zvedat, tak vysoká durace způsobí prudký pokles cen dluhopisů. Mnoho českých investorů umísťuje v posledních letech peníze do balancovaných a dluhopisových podílových fondů. Obáváme se, že výnosnosti těchto fondů budou až do roku 2020 velmi nízké (a spíše záporné než kladné).

 

Odebírejte náš newsletter a získáte řadu různých postupů pro zvýšení bohatství.

26.3.2018

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Komentáře

    Radovan napsal:

    No já bych to z tím zvedáním sazeb v EU neviděl tak radikálně. Dokud bude v ECB sedět Draghi tak se bude snažit nezatápět po kotlem Itálii, kterou každá desetinka žene do krize. V EU už jsou při zachování eura jen 2 špatné cesty. Přehřátí severu nebo odumření jihu. Obě špatné pro celou EU.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

ZJISTĚTE, NA KTERÝCH P2P SÍTÍCH DOSAHUJEME NEJVYŠŠÍCH VÝNOSŮ