Finlord Sněmovna financí

Noční investice do akcií v USA vydělává

8.2.2018

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
rybaření v noci

Řada studií se zabývala otázkou, kdy je investice do akcií nejlepší vzhledem k sezónním a dalším anomáliím. Analytici Bespoke Investment Group se podívali na to, jestli vydělávaly americké akcie přes den v rámci obchodování nebo v nočních hodinách při zavřených burzách (kromě derivátových). Jejich zjištění může překvapit řadu traderů, kteří se zaměřují zejména na krátkodobé pohyby cen.

 

Následující graf ukazuje výkonnost dvou postupů. Prvním je nakoupení ETF SPY, které sleduje index S&P 500. při otevření trhu v 9:30 a zavření v 16 hodin newyorského času. Druhý postup je nákup zmíněného ETF na konci obchodování, tedy v 16 hodin a zavření následující den v 9:30. Graf je od roku 1993 do ledna 2018. Je celkem patrné, že držba akcií přes noc měla výrazně vyšší kumulativní zisk. Držení přes den bylo naopak prakticky ztrátové v uvedeném časovém období (i když od roku 2010 byl i tento postup ziskový).

 

investice do akcií přes noc a přes den

 

Co je důvodem této anomálie? Existuje celkem validní hypotéza zaměřena na strukturu objednávek účastníků trhu. Jelikož se přes noc neobchoduje, tak se nákupní objednávky kumulují a ráno pak vytlačí otevírací cenu nahoru. Tento stav lze očekávat zejména pří růstu trhu, jelikož v tomto období je objem nákupních objednávek obecně vyšší a investice do akcií je populárnější. Když srovnáme uvedený graf s grafem vývoje indexu S&P 500, tak spatříme určité záchytné body, které tuto hypotézu podporují.

 

V obdobích silného býčího trhu v 90. letech, od roku 2003 do 2008 a od 2010 do současnosti byla držba akcií přes noc výrazně ziskovější. Naopak v obdobích propadů a nejistoty na akciových trzích v letech 2000 až 2002, 2008 až 2010 a také při korekci v roce 2015 nebyla držba akcií přes noc výnosnější než držba akcií přes den.

 

Samozřejmě, uvedený vztah není platný každý den. I tento týden v pondělí jsme byly svědky výrazného propadu cen akcií právě mimo obchodní hodiny a naopak nárůstu cen akcií hned další den v úterý v průběhu obchodních hodin. Taktéž nejsou ve studii uvažovány transakční náklady, které by při aplikaci této myšlenky do reálného obchodování byly nemalé. Nicméně intradenní obchodníci ví, že trading je nákladově náročnější.

 

Ve službě Portfolio Manažer ukazujeme další investiční myšlenky a postupy zaměřené na dlouhodobé investování.

 

 

8.2.2018

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

V ČEM JE UNIKÁTNÍ NÁŠ HEDGE FOND SLAVIC CAPITAL