Finlord Sněmovna financí

Koncentrace pozic v ETF

9.2.2018

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
národy

ETF (burzovně obchodované fondy) se v posledních letech staly velmi oblíbenými investičními instrumenty. Atraktivita ETF roste zejména u pasivních investorů, jelikož ETFka jsou levné, diverzifikované, likvidní, jednoduché na pochopení a po 3 letech držby se příjmy z jejich prodeje nedaní. Nicméně investoři by měli být opatrní při analyzování, jak konkrétně jsou jednotlivé ETF diverzifikovány, jelikož koncentrace tržní kapitalizace do deseti firem je v různých akciových ETF na země vysoká kromě USA a Japonska.

 

Pokud ještě neodebíráte náš newsletter, tak se do něj určitě přihlaste. Získáte tříměsíční seriál o tom, jak investujeme, co sledujeme, kde vidíme prostor pro generování nadprůměrných výnosů.

 

Tabulka níže ukazuje v prvním sloupci váhu 10 největších pozic v daném ETF a ve druhém sloupci je výkonnost ETF za rok 2017 (do listopadu 2017).

ETF koncentrace

 

Velmi zajímavé na uvedených statistikách je to, že koncentrace v uvedených zemích je nejenom na úrovni jednotlivých akciích ale i sektorů. Například kanadské ETF má 64 % svého portfolia ve dvou sektorech a to finančním a energetickém. Podobně je na tom i čínské ETF, které má 64 % svého portfolia v technologickém a finančním sektoru. Ještě horší je koncentrace v ruském ETF, kde až 71 % podíl je koncentrovaný ve finančním a energetickém sektoru.

 

ETF různých zemí jsou více podobné americkým sektorovým ETF než širokému ETF na celý index. Tabulka níže ukazuje koncentraci pozic každého sektoru z S&P 500.

 

ETF koncetrace portfolia

 

Informace o tom, jak investujeme do ETF a jaké strategie používáme, najdete ve Výukových investičních balíčcích.

 

9.2.2018

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

V ČEM JE UNIKÁTNÍ NÁŠ HEDGE FOND SLAVIC CAPITAL