Komodity: deficit palladia se prohlubuje
2.2.2018
7 min.
Jaký je vývoj komodit v posledních měsících a letech? Jak velký je globální deficit palladia? A jaké jsou fundamenty u ostatních průmyslových kovů?
Investoři drží pomocí ETF nejvíce zlata od roku 2013
Od počátku roku 2018 se zlatu daří. Za růstem ceny stojí rostoucí inflace ve světě, nízká míra nezaměstnanosti, tlak na zvyšování mezd a slabší americký dolar, který zlato zlevňuje pro neamerické investory a jejich zájem o kov tím pádem roste. Poptávka po drahých kovech rostla také díky geopolitickému napětí a nejistotám ohledně politik amerického prezidenta Donalda Trumpa. Poptávka po zlatě se neodrážela jen u futures, ale i u zlatých ETF. V současné době totiž investoři drží pomocí ETF nejvíce zlata od roku 2013.
Přihlaste se do newsletteru a získáte tříměsíční seriál s našimi postupy, analýzami a hloubkovými rozbory.
Globální deficit palladia se prohlubuje od roku 2012
Spotová cena palladia se dostala na nový rekord, když se dostala na úroveň 1 140 USD za unci. Naposledy se cena tohoto kovu nacházela na podobné úrovni v roce 2001. Za růstem ceny palladia stojí nadále se zvětšující globální deficit této komodity. Globální deficit palladia se prohlubuje od roku 2012. V současnosti je konkrétně na globálním trhu nedostatek kovu ve výši 1,5 milionu uncí. Naproti tomu se zvyšuje spotřeba tohoto kovu. Palladium se totiž používá převážně v katalyzátorech benzinových aut a právě výroba aut ve světě roste, nyní je prakticky rekordní.
Na grafu níže je podíl sektorů, kde se palladium používá
Lithium, Kobalt, měď, hliník a zinek bude ovlivňovat nadále velká poptávka po autech
Pokud se podíváme na méně známé automobilové kovy jako lithium a kobalt či známější měď, hliník a zinek, tak všechny tyto průmyslové kovy v posledních měsících a letech zdražují. To způsobeno právě zvyšující se výrobou aut, jelikož výrobci reagují na rostoucí poptávku domácností a firem po autech. Co se týká těchto vzácnějších kovů, tak pro ně je výhled velmi příznivý, jelikož na straně produkce se neotevírají nová ložiska. V případě lithia je rozvoj nových nalezišť rychlejších, protože je to komodita, která se snadněji těží a která je víc zastoupená na zemi. Naleziště lithia jsou v Jižní Americe, v Austrálii, Rusku i Evropě. U kobaltu je situace horší, protože zhruba polovina se jej těží v jednom státě – v Demokratické republice Kongo. Subsaharská Afrika je velmi nestabilní oblast. Kobalt je tak náchylný na výpadky v dodávkách. Těží se samozřejmě i jinde – v Číně a Rusku – ale nejvíce ve zmíněném Kongu.
Objem spekulativních pozic na nákup u typu Brent i WTI stoupl na rekordní maximum
Cenu ropy dlouhodobě tlačí nahoru informace o postupném poklesu globálních zásob. V USA už zásoby propadly na několikaleté minimum 410 milionů barelů, což je o 20 % méně než před rokem. Důvodem je zvýšená spotřeba ropy v důsledku vlny chladného počasí. Očekává se, že americké zásoby budou dál rychle klesat.
V nejbližších měsících budou také i globální zásoby nadále klesat. Kartel OPEC prodloužil na konci listopadu těžební limit do konce roku 2018. Další přehodnocení situace je naplánované na červen. Své rozhodnutí odůvodnil přebytkem globálních zásob. Zásoby jsou stále o 118 milionů barelů nad dlouhodobým průměrem. Normalizaci a pokles zásob na dlouhodobý průměr očekává až v září letošního roku. Rusko se také připojilo k prodloužení těžebního limitu.
Produkce ropy v USA se vyšplhala na 10 milionů barelů ropy denně, nejvýše od listopadu 1970. Spojené státy tak střídají Saudskou Arábii na postu druhého největšího producenta ropy na světě, jelikož ta v prosinci dodala 9,98 mbd. Největším producentem nadále zůstává Rusko s těžbou na úrovni 10,9 milionu barelů ropy denně.
Spekulanti ropě věří. Objem spekulativních pozic na nákup u typu Brent i WTI stoupl na rekordní maximum.
Saudská Arábie uvedla ve svém šestiletém rozpočtovém plánu, že dlouhodobě počítá s cenou ropy Brent na úrovni 75 USD za barel a zvýšením produkce ropy z 10 na 11 milionů barelů ropy denně v roce 2023. Při takovémto scénáři by byla schopna v nejbližších pěti letech smazat rozpočtový deficit. Celková produkce kartelu OPEC teď v důsledku limitu stagnuje na úrovni 32 mbd:
Cukr: Rozvinuté země konzumují méně cukru
U cukru nastal v této sezóně na trhu velký přebytek. Jednak se zvýšila úroda a jednak v Evropě padly cukerné kvóty. Evropské rafinérie tak zvýšily své dodávky na trh. Také nastala změna v chování spotřebitelů. V Evropě spotřeba cukru klesá, v USA stagnuje, zatímco spotřeba cukru se zvyšuje v Asii, Jižní Americe a Africe, tedy v rozvíjejících se zemích. V rozvinutých zemích už není cukr tak oblíbená komodita a to tlačí i cenu na burzách v Evropě a v USA dolů.
Kakao: Pobřeží slonoviny čeká pravděpodobně rekordní objem úrody
Pobřeží slonoviny, které je nejvýznamnějším producentem kakaa na světě, vzrostl objem úrody. V sezóně 2016-2017 činil objem úrody Pobřeží slonoviny 2,02 mil. tun. Očekává se, že objem úrody v této zemi ještě poroste a dosáhne rekordní úrovně. Díky markantní produkci je na trhu přebytek kakaa. A to tlačí cenu dolů, i když se spotřeba kakaa globálně zvyšuje. Avšak růst spotřeby není tak rychlý, jako zvyšování produkce.
2.2.2018
7 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Pracovní příležitosti v sousedních zemích České republiky: Kde se vyplatí pracovat
Prozkoumejte pracovní příležitosti v Německu, Rakousku, Polsku a na Slovensku. Najděte si ideální ...
Více informací23.10.2024
3 min.
Jak na pasivní příjem z kryptoměn v roce 2024?
Pasivní příjem inspiruje mnoho lidí, a to nejenom investorů do kryptoměn. Systém pasivního příjmu si ...
Více informací21.6.2024
5 min.
Cenové rozdíly nemovitostí jsou čím dál tím vyšší. Roli hraje i několik kilometrů
Ceny nemovitostí se stále mění. Čím dál větší roli hraje lokalita. Rozdíl v cenách je patrný i u ...
Více informací13.6.2024
3 min.
Komentáře