Jaká je výnosnost nemovitostí ve světě?
21.2.2018
4 min.
Ve kterých městech je největší riziko nemovitostní bubliny? Kolik let musí zaměstnanec pracovat, aby si mohl koupit byt o velikosti 60m2? Jaká je výnosnost nemovitostí ve světě?
UBS Global Real Estate Bubble Index sleduje rizika nemovitostních bublin v hlavních světových metropolích. Jak ukazuje index, tak riziko bubliny za posledních 5 let výrazně vzrostlo. Ceny nemovitostí se totiž od roku 2011 v některých metropolích zvýšily v průměru o téměř 50 %. V ostatních globálních centrech rostly ceny o zhruba 15 %. Nepochybně takovéto rozdíly jsou nepřiměřené vzhledem k hospodářskému růstu a míře inflace. Navíc ve stejném období se reálné příjmy a nájemné zvýšily o méně než 10 %. V některých metropolích je situace vcelku kritická, jelikož nákup průměrného bytu převyšuje už i finanční možnosti vysoce kvalifikovaných pracovníků.
Přihlaste se do našeho newletteru, aby vám neunikly další stěžejní makroekonomické trendy.
Riziko bubliny je nejvíce patrné v Torontu, kde indexové skóre ukazuje hodnotu 2,12. Riziko bubliny se v Torontu zvýšilo výrazně v roce 2017. Nad hodnotou 2 se také nachází Stockholm. Rizikové hodnoty lze zpozorovat také v metropolích jako je Mnichov, Vancouver, Sydney, Londýn, Hongkong a Amsterdam.
Naproti tomu nemovitosti jsou stále ještě cenově dostupné v Chicagu, Bostonu, Los Angeles, Miláně a Frankfurtu. Vzhledem k poměrně vysokým příjmům jsou nemovitosti relativně dostupné také pro obyvatele San Francisca a většinu evropských měst s výjimkou Paříže a Londýna.
Následující obrázek ukazuje, kolik let musí zkušený zaměstnanec ze sektoru služeb pracovat, aby si mohl koupit byt o velikosti 60m2, který se nachází blízko centra města. Nejzávažnější situace je v Hongkongu, kde se v průměru pracuje 20 let na takovýto byt. V předchozí bublině v roce 2007 to bylo jenom 15 let.
Podobný stav ukazuje i indikátor ceny bytů u pronájmů. Kupříkladu ve Švýcarsku musí být byt v pronájmu 38 let, aby se vrátila jeho pořizovací cena. Ve zmíněném Hongkongu je nutné pronajmout byt na 34 let. Jinými slovy výnosnost z nájmů je v Curychu na úrovni 1/38 = 2,6 % p.a.. V Hongkongu je výnosnost 2,9 % p.a..
Dokud bude trvat silný ekonomický růst a levný přísun peněz, tak by se situace na trhu nemovitostí neměla zásadně změnit. Postupné zvyšování úrokových sazeb by ale mohlo na trhu s nemovitostmi situaci schladit už ve druhé polovině letošního roku.
21.2.2018
4 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Největší americké banky: aktiva 25 největších amerických bank činí 21,1 bilionu USD

Mezi největší americké banky podle výše aktiv se řadí především JP Morgan Chase, Bank of America, ...
Více informací2.4.2025
5 min.
Akcie zažívají nejtvrdší pád od roku 2022. Jste připraveni?

První čtvrtletí roku 2025 přineslo na akciových trzích výrazné pohyby, které reflektují jak globální ...
Více informací1.4.2025
Nejžhavější evropský trh? Německý DAX a jeho obchodní příležitosti

Do popředí zájmu traderů se dostává německý index DAX – jeden z nejdůležitějších evropských ...
Více informací28.3.2025
3 min.
Napsat komentář