Finlord Sněmovna financí

Jaká je výnosnost nemovitostí ve světě?

21.2.2018

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
výnosnost nemovitostí

Ve kterých městech je největší riziko nemovitostní bubliny?  Kolik let musí  zaměstnanec pracovat, aby si mohl koupit byt o velikosti 60m2? Jaká je výnosnost nemovitostí ve světě?

 

UBS Global Real Estate Bubble Index sleduje rizika nemovitostních bublin v hlavních světových metropolích. Jak ukazuje index, tak riziko bubliny za posledních 5 let výrazně vzrostlo. Ceny nemovitostí se totiž od roku 2011 v některých metropolích zvýšily v průměru o téměř 50 %. V ostatních globálních centrech rostly ceny o zhruba 15 %. Nepochybně takovéto rozdíly jsou nepřiměřené vzhledem k hospodářskému růstu a míře inflace. Navíc ve stejném období se reálné příjmy a nájemné zvýšily o méně než 10 %. V některých metropolích je situace vcelku kritická, jelikož nákup průměrného bytu převyšuje už i finanční možnosti vysoce kvalifikovaných pracovníků.

 

Přihlaste se do našeho newletteru, aby vám neunikly další stěžejní makroekonomické trendy.

 

Riziko bubliny je nejvíce patrné v Torontu, kde indexové skóre ukazuje hodnotu 2,12. Riziko bubliny se v Torontu zvýšilo výrazně v roce 2017. Nad hodnotou 2 se také nachází Stockholm. Rizikové hodnoty lze zpozorovat také v metropolích jako je Mnichov, Vancouver, Sydney, Londýn, Hongkong a Amsterdam.

nemovitosti

 

Naproti tomu nemovitosti jsou stále ještě cenově dostupné v Chicagu, Bostonu, Los Angeles, Miláně a Frankfurtu. Vzhledem k poměrně vysokým příjmům jsou nemovitosti relativně dostupné také pro obyvatele San Francisca a většinu evropských měst s výjimkou Paříže a Londýna.

 

nemovitosti bublina

 

Následující obrázek ukazuje, kolik let musí zkušený zaměstnanec ze sektoru služeb pracovat, aby si mohl koupit byt o velikosti 60m2, který se nachází blízko centra města. Nejzávažnější situace je v Hongkongu, kde se v průměru pracuje 20 let na takovýto byt. V předchozí bublině v roce 2007 to bylo jenom 15 let.

 

délka práce na byt

 

Podobný stav ukazuje i indikátor ceny bytů u pronájmů. Kupříkladu ve Švýcarsku musí být byt v pronájmu 38 let, aby se vrátila jeho pořizovací cena. Ve zmíněném Hongkongu je nutné pronajmout byt na 34 let. Jinými slovy výnosnost z nájmů je v Curychu na úrovni 1/38 = 2,6 % p.a.. V Hongkongu je výnosnost 2,9 % p.a..

 

výnosnost nemovitostí

 

Dokud bude trvat silný ekonomický růst a levný přísun peněz, tak by se situace na trhu nemovitostí neměla zásadně změnit. Postupné zvyšování úrokových sazeb by ale mohlo na trhu s nemovitostmi situaci schladit už ve druhé polovině letošního roku.

 

21.2.2018

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

VŠECHNY ANALÝZY K PLATFORMĚ PORTU