Finlord Sněmovna financí

P2P MINTOS: riziko dalších nebankovek 3

26.1.2018

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
mintos

Na P2P platformě Mintos přibylo opět několik nových nebankovek. V této analýze se zaměříme na ohodnocení kreditního rizika společnosti Sebo a IuteCredit Group, které na Mintosu prodávají své pohledávky.

 

Pro nové investory má Mintos pořád v platnosti bonus 1 % z vkladu v prvních třech měsících, pokud použijí referal link (nám jako referující straně vyplatí Mintos také 1 %). Při zakládání účtu není nutné referal link použít, ale je škoda přijít o 1 %, když to platforma nabízí.

 

Sebo – nebankovka, která se zaměřuje na offline venkovany v Moldavsku

 

Moldavská společnost Sebo je nováček na platformě Mintos, jelikož na ni přistoupila teprve v lednu 2018. Na Mintosu nabízí tato nebankovka 5434 úvěrů v EUR s buyback garancí se splatností od 7 dní až po 36 měsíců s úrokovou sazbou 12 – 13,5 %.

 

Sebo podniká v oblasti mikrofinancí a nabízí jak krátkodobé, tak i dlouhodobé půjčky. Její byznys model je postaven na osobním přístupu půjček prostřednictvím distribuce a sítí poboček v největších městech Moldávie. Nicméně Sebo již aktivně zaměřuje svou politiku nebankovních půjček směrem na venkov, kde lidé příliš nevyužívají internet. Společnost je velmi mladá, jelikož vznikla v roce 2017, nicméně k prosinci minulého roku už zaměstnávala 76 lidí.

 

Vzhledem k mladému věku společnosti nejsou kompletní finanční výkazy k dispozici. Společnost zveřejnila pouze svou rozvahu. Sebo měla k prosinci minulého roku úvěrové portfolio o velikosti 2,2 milionu EUR. Vlastní kapitál je pouze 607 tisíc EUR. Dluh k vlastnímu kapitálu je na úrovni 3,2 násobku. Dluh k vlastnímu kapitálu je velký, nicméně není to oproti jiným nebankovkám nic výjimečného. Podíl vlastního kapitálu na celkových pasivech je 21 %. Čili pokud by odepsané půjčky byly ve výši 25 % úvěrového portfolia, tak vlastní kapitál je smazaný a je tedy i patrné, že společnost nemusí při zhoršení kreditní kvality portfolia dostát své buyback garance. Opatrní investoři by se této mladé společnosti raději měli vyhnout.

 

mintos P2P

 

Chcete zdarma získat tříměsíční seriál o investování? Pak se přihlaste do našeho newsletteru.

 

IuteCredit Group – lichva jak vyšitá

 

IuteCredit Group je estonská společnost působící v Albánii, Moldavsku a Makedonii. Vznikla v roce 2014 a na platformu Mintos vstoupila v červnu 2017. Aktuálně na Mintosu nabízí IuteCredit Group 2035 úvěrů v EUR s buyback garancí. Splatnost úvěrů je od 5 měsíců do 13 měsíců, přičemž úroková sazba se pohybuje 10 – 11 %.

 

Společnost IuteCredit Group se chce stát nejrychlejším a uživatelsky nejpohodlnějším poskytovatelem úvěrových produktů v regionu. Společnost zaměstnává 24 lidí. IuteCredit Group expanduje do značné míry díky cizímu kapitálu, což není opět u nebankovek na Mintosu nic výjimečného. Společnost využívá financování od investorů a to tak, že emituje dluhopisy a následně získaný kapitál z dluhopisů pak půjčuje klientům. IuteCredit Group emitovala dluhopisy na dvě období se splatností na 1 rok a pak se splatností na 1-5 let s kupónem 10 až 16 %. Společnost pak svým klientům (dlužníkům) účtuje RPSN 64 – 126 %.

 

V současné době má IuteCredit Group úvěrové portfolio o velikosti více než 6 milionů EUR. Vlastní kapitál společnosti činí 2,1 milionu EUR.  Dluh k vlastnímu kapitálu je na úrovni 2,9 násobku. Dluh je tvořen zejména emitovanými dluhopisy. Zatím společnost nedosahuje takového zisku, aby dokázala dluhopisy splatit z vlastních zdrojů, takže je v budoucnosti bude muset refinancovat. Podíl vlastního kapitálu na celkových pasivech je 24 %. Zase tedy platí, že pokud by se zvedl objem odepsaných půjček, tak by se vlastní kapitál mohl rychle snížit a společnost by mohla mít problém dostát závazku z buyback garance.

 

Společnost IuteCredit Group v roce 2016 zvýšila meziročně tržby z 3,6 mil. EUR na 5,3 mil. EUR a to zejména díky vyšším výnosům z poplatků a provizí.  Rezervy na nesplacené půjčky společnost vytváří v průběhu času a dělají se na základě odhadu odpisů a metodiky. Ty ke konci roku 2016 činily 1,6 mil. EUR. Čistý zisk IuteCredit Group meziročně zvýšila z 2,2 mil. EUR na 3,1 mil. EUR.

 

Ukazatel ROE se v roce 2016 snížil na 49,5 % z 59,3 %, což je typická úroveň ROE nebankovek. Ukazatel ROA byl v roce 2015 13,2 %, přičemž v roce 2016 se snížil na 11,9 %. I přes pokles je ziskovost společnosti stále na velmi pěkné úrovni.

 

P2P investice

 

Na platformě Mintos nabízí tato nebankovka úvěry s Buyback garancí. Pro Mintos investory je důležitou otázkou, jestli bude společnost schopna dostát svému závazku z Buyback garance. Podle finančních údajů by společnost do konce letošního roku neměla mít problém se splacením svých závazků.

 

Pro investory zaměřené na stabilní výsledky máme připravené Výukové balíčky s dlouhodobě platnými myšlenkami.

 

26.1.2018

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Komentáře

  Jiří Kocián napsal:

  Dobrý den.
  Děkuji za další skvělý článek s analýzou nebankovek na Mintosu. Mintos vychází v poslední době asi nejlépe ze všech dostupných P2P sítí (Twino, Swaper, Twino, Viventor…).
  Mintos před Vánocemi a i teď po Vánocích rozjel akci Campaigns s cashbacks – teda hlavně MOGO.
  Mogo jste podrobili analýze na konci roku 2016 ve svém prvním článku, který se týkal nebankovek na Mintosu. Zajímalo by mě, kde se MOGO posunulo nyní – jak vypadá jejich finanční situace, když je schopno dávat 5% cashback k půjčkám nad 60 měsíců…
  Pokud by x% půjček spadlo do defaultu, je MOGO schopno dostát buyback garance ?
  Kde nacházíte informace o nebankovkách na Mintosu ? Přímo na Mintosu nebo chledáte informace na stránkách jednotlivých nebankovek ?

  Děkuji za odpověď.
  S pozdravem
  Jiří Kocián

  admin napsal:

  Dobrý den, určitě uděláme velkou rekapitulaci všech nebankovek, jelikož některé z nich už poskytly nové údaje o finanční situaci. Jen ještě čekáme na to, až co nejvíce dá své informace za rok 2017 – to by mělo alespoň v neauditované formě nastat do konce března a pak auditované výkazy budou od července dále.
  Informace vždy hledáme na stránkách Mintosu v sekci Loan Originators a pak děláme další rešerše dostupných zdrojů. Některé nebankovky mají třeba své cenné papíry na burze a poskytují více informací. Co se týče Mogo, tak této společnosti se daří hodně. Za 9 měsíců 2017 měla tržby 28 mil. EUR a čistý zisk 7 mil. EUR. Vlastní kapitál stoupl na 13,3 mil., přičemž pasiva jsou 96 mil. EUR, přibližně 9 % úvěrového portfolia bylo v prodlení, což je normální míra, která neohrožuje ziskovost Mogo. U Mogo teď a minimálně v nejbližších šesti měsících nehrozí problémy.

  Jiří Kocián napsal:

  Dobrý den.
  Moc děkuji za Vaši odpověď a rychlou analýzu. Trošku jste mě uklidnili, že v nejbližším období nehrozí problémy. Snažím se diverzifikovat, ovšem s cash back nabídkami od MOGO to jde opravdu těžko 🙂 🙂
  Věřím, že MOGO pojede stejně dobře i dál. Velký otazník pak je, kdy přijde krize, od roku 2008 žádná nebyla je již to opravdu dlouho… Ve světle Vašich analýz zde na Vašem webu se pravděpodobnost prostě každým měsícem zvyšuje, jen se prostě neví, co bude spouštěcí mechanismus 🙂 Pak by se MOGO i další nebankovky a celé P2P mohlo dostat do problémů, pokud by krize dopadla na splácející lidi, kteří by ve větším procentu už nedokázali splácet.
  Moc Vám děkuji za Váš web, informace a analýzy jsou velmi cenné.
  Děkuji.
  S pozdravem
  Jiří Kocián

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

V ČEM JE UNIKÁTNÍ NÁŠ HEDGE FOND SLAVIC CAPITAL