CO ČEKÁ HIGH YIELD DLUHOPISY V ROCE 2018?
17.1.2018
4 min.
Jak velké jsou objemy půjček poskytnutým firmám v Evropě? Jaká byla výkonnost high yield dluhopsů v Evropě a v USA za rok 2017? Jaká by měla být v nejbližších 12 měsících míra defaultů?
Pokud ještě neodebíráte náš newsletter, tak se do něj určitě přihlaste. Získáte tříměsíční seriál o tom, jak investujeme, co sledujeme, kde vidíme prostor pro generování nadprůměrných výnosů.
Uvolněná monetární politika v celé Evropě pomohla zdejším ekonomikám i v roce 2017 udržet spanilou jízdu. Firmy dokázaly zvyšovat tržby i zisky, čímž se nebály více se zadlužovat. Objem emise půjček firmám se spekulativním ratingem v Evropě v roce 2017 dle údajů LCD prudce narostl o 73 % na 120,4 miliard EUR. Jedná se o nejvyšší úroveň od roku 2007, kdy činil objem 165,5 miliard EUR.
Podle údajů LCD v nejbližších 12 měsících by míra defaultů měla zůstat pod 2 % a až do roku 2020 by se neměla vrátit nad historický průměr. V současnosti se zhoršuje kvalita zajištění půjček, což znamená, že v případě zhoršení situace na kreditním trhu může nastat nejenom růst míry bankrotů, ale i snížení míry splacení zbankrotovaného úvěru.
Výkonnost high yield dluhopsů v USA i Evropě za rok 2017 byla velmi pozitivní. Spojené státy ve výkonnosti překonaly Evropu a to zejména díky rozdílu v úrokových sazbách. Výkonnost amerického indexu high yield dluhopisů v roce 2017 byla 7,5 %, u evropského indexu high yield dluhopisů činila výkonnost 6,7 %. Globální index high yield dluhopisů měl v roce 2017 výkonnost 8 % v dolarovém vyjádření.
Dluhopisy s ratingem CCC měly v Evropě celkový výnos 13,8 %, jelikož jejich úrokové spready poklesly o 643 bps. Výnos dluhopisů s ratingem B byl 5,8 %, výnos dluhopisů s ratingem BB byl 6,6 %. U amerických spekulativních dluhopisů nastalo také snížení úrokových spreadů, tudíž výnosy byly také relativně vysoké.
Patrně v roce 2018 už výnosy nebudou tak vysoké, jelikož se centrální banky chystají na postupné utahování monetární politiky a taktéž už nelze očekávat tak rychlé zvyšování tržeb a zisků jako doposud.
17.1.2018
4 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Co stojí za poklesem Bitcoinu? Trh se začíná soustředit na Strategy
Bitcoin se v posledních dnech opět dostal pod hranici 60 000 dolarů. Výraznou pozornost poutá ...
Více informací25.6.2026
3 min.
Recenze Afranga: regulovaná crowdfunding platforma s výnosy až 16 % p.a.
Bulharská crowdfundingová platforma Afranga už investorům vyplatila na úrocích 2,2 milionu EUR. ...
Více informací24.6.2026
6 min.
Umělá inteligence jako investiční příležitost: které firmy opravdu profitují?
Po parním stroji, elektřině, tranzistoru či internetu je dnes tou „další velkou věcí“ umělá ...
Více informací24.6.2026
3 min.












Napsat komentář