Intradenní skupování akcií táhne trhy nahoru
14.12.2017
3 min.
V letošním roce sledujeme prudký pokles volatility akciových trhů. Co je ale taky velmi zajímavé, tak se významně změnil vztah intradenní a denní volatility. Výpočty BofA Merill Lynch ukazují, že pokud akcie v rámci dne klesají, tak se v posledních měsících velmi často stává, že nakonec cena stoupne díky intradenním nákupům. Co způsobuje tento fenomén a kdo nakupuje?
Následující graf ukazuje podíl (modrá křivka) intradenní volatility a denní volatility. Poměr stoupl nad hodnotu 1, což znamená, že pohyby cen v rámci jednoho dne jsou větší než pohyby v rámci několika dnů.
Jinými slovy, pokud americké akcie třeba do oběda klesají o 1 %, tak se s velkou pravděpodobností vrátí do konce obchodování na výchozí hodnotu z počátku dne. Jak ukazuje graf, tak v historii nebyl podobný fenomén nikdy zaznamenán. Graf také ukazuje, že klesá jak intradenní, tak denní volatilita.
Kdo stojí za intradenními nákupy?
Letos prudce roste objem kapitálu v pasivních ETF a taktéž nastal přítok kapitálu do hedgeových fondů. Obě uvedené skupiny investorů využívají při umísťování peněz více či méně sofistikované algoritmy. Tady bychom měli hledat důvody intradenních nákupů. Pokud má fond na počátku dne nový kapitál od investorů, tak manažeři vědí, že aby se výrazněji neodchýlili od benchmarku, tak musí ještě v daný den zainvestovat tyto peníze. Algoritmy jsou tedy nastaveny tak, aby při poklesu cen v rámci dne agresivněji umísťovaly prostředky na trhy. Tím pádem dosáhnou na lepší průměrnou cenu nákupu a investorům mohou ukázat, že i po zohlednění poplatků se přibližují benchmarku.
Jak dlouho může uvedený fenomén trvat? Dokud porostou akciové trhy, protože pak budou mít fondy každé ráno připravený nový kapitál od investorů. Naopak v případě, že nastane dlouhodobější pokles cen akcií, tak poroste nejenom denní, ale i intradenní volatilita cen akcií.
Pokud ještě neodebíráte náš newsletter, tak se do něj určitě přihlaste. Získáte tříměsíční seriál o tom, jak investujeme, co sledujeme, kde vidíme prostor pro generování nadprůměrných výnosů.
14.12.2017
3 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Největší americké banky: aktiva 25 největších amerických bank činí 21,1 bilionu USD

Mezi největší americké banky podle výše aktiv se řadí především JP Morgan Chase, Bank of America, ...
Více informací2.4.2025
5 min.
Akcie zažívají nejtvrdší pád od roku 2022. Jste připraveni?

První čtvrtletí roku 2025 přineslo na akciových trzích výrazné pohyby, které reflektují jak globální ...
Více informací1.4.2025
Nejžhavější evropský trh? Německý DAX a jeho obchodní příležitosti

Do popředí zájmu traderů se dostává německý index DAX – jeden z nejdůležitějších evropských ...
Více informací28.3.2025
3 min.
Napsat komentář