Finlord Sněmovna financí

ČR PATŘÍ MEZI CENTRA VÝVOJE BLOCKCHAIN TECHNOLOGIE

5.12.2017

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
business

Je to již více než rok, co proběhlo hlasování o Brexitu, které zapříčinilo odchod Velké Británie z Evropské unie. Ačkoliv došlo k tomuto kroku a hovořilo se o mnoha černých scénářích, tak i přesto Spojené království potažmo Londýn zůstávají dle dat Atomico nejvýznamnějším technologickým ekosystémem na evropském kontinentu. V některých ohledech je velmi zajímavá i Česká republika. Například letos jsme se umístili v žebříčku 10 nejrychleji rostoucích zemích z hlediska počtu technologických pracovníků. Praha se taktéž dostala na 5. pozici v počtu vývojářských projektů na blockchain.

 

V současné době i nadále zůstává Spojené království největším cílem pro kapitál zainvestovaný do evropských startupů. Šedá barva na grafu ukazuje kapitál získaný v letech 2012-2016 a modrá barva prezentuje kapitál získaný v roce 2017.

 

investice do startupů

 

Na následujícím grafu je počet institucionálních investorů (investiční fondy, akcelerátory atd.), kteří se zúčastnili alespoň jednoho kola investice do startupů. V roce 2017 se už 2000 institucí zúčastnilo alespoň jednoho kola investice do startupů, přičemž v roce 2012 to bylo jen 527 institucí.

 

instaitucionální investoři

 

Další graf ukazuje pořadí firem, ze kterých pochází zakladatelé startupů. Všimněte si, že mnoho společností, ze kterých zakladatelé startupů vzešli, dělá strategické poradenství (McKinsey, The BCG, Accenture, E&Y). A pak jsou v seznamu pochopitelně technologické firmy.

 

zakladatelé startupů

 

Na grafu níže je 10 evropských destinací zajímavých pro neevropské technologické společnosti. 29 % neevropských technologických společností by si zvolilo Spojené království a 13,6 % by si pak zvolilo Německo.

 

technologické firmy

 

Londýn je dle studie Atomico největším centrem softwarových vývojářů v Evropě s počtem 303 594. Na druhém místě je Paříž s počtem softwarových vývojářů 181 659.

 

softwarový vývojář

 

Na grafech níže je 10 nejrychleji rostoucích zemí z hlediska počtu technologických pracovníků. V roce 2016 bylo Česko na 8. místě. V roce 2017 poskočila ČR na 6. místo, čímž předběhla i Spojené království, které výrazně propadlo z 3. místa v roce 2016.

 

technologický pracovník

 

A na závěr 30 nejvýznamnějších evropských měst z hlediska vývoje blockchain technologií. Nejvíce vývojářských projektů na blockchain je v Londýně a Paříži. Praha je na 5. místě se 132 projekty, což je více než v mnohých německých a francouzských městech.

 

blockchain

 

Pokud ještě neodebíráte náš newsletter, tak se do něj určitě přihlaste. Získáte tříměsíční seriál o tom, jak investujeme, co sledujeme, kde vidíme prostor pro generování nadprůměrných výnosů.

5.12.2017

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

9% DLUHOPIS KR REAL NA VYBUDOVÁNÍ ZÁZEMÍ POTRAVINÁŘSKÉ VÝROBY