Finlord Sněmovna financí

SROVNÁNÍ AMERICKÝCH A MEZINÁRODNÍCH AKCIÍ

28.11.2017

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Socha svobody

Které akcie jsou výnosnější? Americké nebo mezinárodní?

 

Na grafu níže je anualizovaná výnosnost amerických akcií, mezinárodních akcií a akcií rozvíjejících se trhů. Jak je patrné, tak za posledních 10 let mezinárodní akcie i akcie rozvíjejících se trhů zaostávají za americkými akciemi o více než 5 procentních bodů. Dlouhodobý býčí trh zvedl ocenění akcií především v USA. Současné P/E amerických akcií je 23,9. Oproti americkým akciím je P/E nižší o 17 %  u mezinárodních akcií  a až o 35 % je nižší P/E u akcií rozvíjejících se trhů.

 

výnosnost amerických akcií

 

Na grafu níže je rozdíl výkonnosti amerických a zahraničních akcií (klouzavý tříletý průměr). Od roku 1970 bylo hned několik období, kdy americké akcie výrazně překonávaly mezinárodní a naopak. Jelikož se výkonnost u akcií střídá, tak je pro zmírnění výkyvů portfolia vhodné diverzifikovat do různých regionů.

 

zahraniční akcie

 

Na následující tabulce je spread výkonnosti nejvyššího a nejnižšího decilu daného faktoru u USA akcií, neamerických běžných akcií a akcií cizích firem obchodovaných v USA. Nejvyšší spread by zaznamenán u value faktoru. Na druhém místě byl ale rozdíl mezi americkými a neamerickými firmami, jelikož u neamerických firem byl spread nejširší u faktoru momentum. To značí, že cenové trendy mimo USA byly silnější.

 

USA akcie

 

Další graf ukazuje nadvýkonnost decilů akcií vybraných z indexu MSCI (bez USA) podle faktoru hodnoty (value). Dle grafu bylo nejlepší držet první decil (tedy 10 % akcií z celého souboru) value akcií. Strategie funguje tak, že se vezme index, seřadí se dle value faktoru od nejvyššího po nejnižší a pak se celý soubor rozdělí po 10 %. U prvního decilu běžných akcií byla nadvýkonnost 7,4 %, a u amerických depozitních certifikátů (jedná se o certifikáty zahraničních společností, které se obchodují na burzách v USA) byla nadvýkonnost ještě vyšší a to 9,2 %. Nejhorší podvýkonnost byla u 10. decilu, kdy obě skupiny zaznamenaly podvýkonnost téměř 12 %. Jak je patrné, tak pro faktor value platí, že první decil dosahuje významnou nadvýkonnost.

 

value investing

 

Pokud se dělají koncentrovaná portfolia, tak je u nich možné také dosáhnout významnou nadvýnosnost. Nicméně pravděpodobnost výběru nejziskovějších akcií je nízká.

 

koncentrované portfolio

 

Chcete další informace, jak dlouhodobě úspěšně investovat? Přihlaste se do našeho newsletteru a zdarma získáte tříměsíční seriál s našimi poznatky, návody a analýzami.

28.11.2017

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

9% DLUHOPIS KR REAL NA VYBUDOVÁNÍ ZÁZEMÍ POTRAVINÁŘSKÉ VÝROBY