Finlord Sněmovna financí

P2P GRUPEER: DIVERZIFIKACE DO NĚMECKÝCH ÚVĚRŮ?

7.11.2017

7 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Grupeer

P2P Grupeer je lotyšská úvěrová platforma, která byla spuštěna počátkem roku 2017. Tato P2P platforma umožňuje investovat do zajištěných úvěrů. Dle našich zkušeností jsou nabízené výnosy v rozmezí 13 až 15 % p.a., přičemž úvěry jsou se splatností od 1 – 14 měsíců a mají 60denní buyback garanci. Jaké má P2P Grupeer výhody a naopak nevýhody?

 

Pokud ještě neodebíráte náš newsletter, tak se do něj určitě přihlaste. Získáte tříměsíční seriál o tom, jak investujeme, co sledujeme, kde vidíme prostor pro generování nadprůměrných výnosů.

 

Založení účtu na P2P Grupeer je snadné

 

Registrace na samotné platformě Grupeer spočívá v klasickém vyplnění jména, příjmení, emailu a pak přijde potvrzovací email na uvedenou adresu. V rámci registrace pak platforma požaduje kopii občanky a výpis z účtu. Peněžní prostředky se posílají standardně přes SEPA z účtu na účet, čili není potřeba se registrovat u žádné online instituce.

 

Prostředí a charakteristiky P2P platformy Grupeer: sekundární trh se připravuje

 

Vzhledem k tomu, že platforma je mladá, tak prozatím nemá dostupné statistiky. Grupeer je velmi jednoduchá platforma v angličtině, která také nabízí překlad do němčiny a ruštiny. Z hlediska funkcionalit je oproti Mintosu velmi strohá.

Investor pak ovládá platformu Grupeer pomocí jednoduchého hlavního menu, které se nachází na platformě úplně nahoře vedle loga společnosti.

Hlavní menu obsahuje – přehled, Loan deals, Development projects, moje investice, vklad a výběr.

Na platformě jsou pak půjčky rozdělené na sekce Loan deals a Development projects, přičemž každá sekce má jak primární, tak i sekundární trh (ten se teprve připravuje):

Grupeer invest

 

Kliknutím např. na Loan deals se rozbalí menu – primární a sekundární trh.

P2P Grupeer

 

Nicméně v době psaní recenze mohou investoři na platformě v sekci Loan deals na primárním trhu najít pouze 6 podnikatelských úvěrů a jeden developerský projekt.

 

Grupeer

 

Pokud investor kliknete na creditor (věřitel), tak se mu zobrazí detail k úvěru:

p2p platforma Grupeer

 

Sekce development projects:

Grupeer

 

Kdo stojí za německými úvěry?

 

V době psaní recenze se v sekci Loan deals nachází drtivá většina půjček z Lotyšska, pak z Ruska a pár úvěrů je z Německa. Ruské půjčky nabízí už nyní dvě P2P platformy, na kterých už investujeme.  Investorům při pohledu na německé úvěry na Grupeer mohou zajiskřit oči blahem. Obecně je problém, že Češi, ale i jiné národnosti, normálně nemohou investovat na německých P2P sítích, pakliže nejsou institucionální investoři nebo Němci, což je tedy stejný princip jako v USA. No jo, jenomže tyto německé úvěry na Grupeer mají tak trochu háček. Za německými institucemi stojí totiž sám zakladatel Grupeer – Viktor Kirchgaessner. Konkrétně se jedná o společnost Kurtour GmbH a KIT Bau GmbH. Nejenom, že Viktor vypadá trochu jako Putin, ale je i liška mazaná, jelikož si přes svou platformu financuje své vlastní projekty. To samozřejmě není nic proti ničemu, pokud je firma životaschopná a má dostatek kapitálu a projekty fungují na německém území. Nicméně, i tak si musíme uvědomit, pakliže by došlo k problémům, tak to může mít negativní dopad na samotný chod platformy Grupeer.

 

Společnost Kurtour GmbH, která poskytuje půjčky například jedné ztrátové fintech společnosti, provozuje cestovní kancelář jako svou hlavní podnikatelskou činnost. Respektive na webu prodávají klasický wellness.

 

Další společnost na platformě VBBS Consulting SIA má dle obchodního rejstříku patrně nedoplatek na dani ve výši 2297,71 EUR (což je prakticky skoro stejná výše, jako mají splacený základní kapitál). V tomto případě není ani vyloučena varianta, že se jedná o odloženou daň. Z dostupných údajů to není možné určit přesně.

 

Obecně se nabízené výnosy pohybují  v rozmezí 13 až 15 % p.a., přičemž úvěry jsou se splatností od 1 – 14 měsíců a mají 60denní buyback garanci. Ovšem buyback garance jsou z kreditního hlediska velmi slabé, protože instituce, které půjčují peníze, mají velmi málo kapitálu.

 

Na P2P Grupeer se investuje v eurech, čili český investor by měl myslet na měnové zajištění. Minimální investice do jednoho úvěru je 10 EUR. Důležité je rovněž zmínit, že investoři žádné poplatky neplatí.

 

P2P Grupeer: autoinvest chybí

 

Na platformě Grupeer chybí autoinvest. Investor tedy musí vše klikat ručně, což může být pro někoho časově náročné. Platforma nabízí v sekci Loan deals jednoduchý filtr.

Grupeer filtr

 

K podnikovým úvěrům a developerským projektům hodlá Grupeer patrně nabízet širokou škálu úvěrů, jakožto osobní půjčky, auto půjčky, hypotéky. Nicméně, jak bylo uvedeno výše, tak prozatím jsou na platformě pouze podnikatelské úvěry a jeden developerský projekt.

Grupeer loan

 

Ještě více zjednodušený filtr může investor najít i v sekci developerských projektů:

Grupeer developerské projekty

 

Závěrečné hodnocení P2P platformy Grupeer

 

Platforma je jednoduchá, nabízí vyšší zhodnocení a je možné na ni investovat už od 10 EUR. Na platformě chybí autoinvest a prozatím i sekundární trh. Co se nám velmi nelíbí, tak to jsou kreditně slabé buyback garance, jelikož instituce půjčující peníze mají velmi málo kapitálu. Čili jejich riziko bankrotu je skutečně markantní. Obecně u buyback garancí je nutné uvědomit si, že pokud přijde krize, tak se investor nemusí žádné buyback garance dočkat. Nelíbí se nám ani přílišná figurace Viktora Kirchgaessnera.

 

P2P platformu Grupeer řadíme na úroveň platformy Swaper. Obě jsou si v určitém směru podobné. Z rejstříku totiž víme, že společnost Grupeer byla podobně jako Swaper založena s kapitálem 2800 EUR (zhruba 71 700 CZK), což je skutečně nedostatečný objem. Se zavedenými P2P platformami Mintos a Twino se to nedá srovnat. Kreditní riziko P2P Grupeer je velké.

 

My na této P2P platformě investujeme doslova pár EUR. Podle našeho názoru tato platforma nemá pro investory velký smysl. Diverzifikace je víc než slabá, nabídka úvěrů je nízká, buyback garance je chabá apd. Doufáme, že Grupeer se probere a začne dávat na platformu pořádné kreditní instituce podobně, jako to dělá kupříkladu Mintos.

7.11.2017

7 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

JAK INVESTUJE FOND SLAVIC FUND SICAV?