Finlord Sněmovna financí

Jak časté jsou průměrné výnosy? Ne moc.

27.11.2017

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
ochrana

Průměrné výnosy aktiv se používají jako hlavní ukazatel dlouhodobé výkonnosti investic. Kupříkladu u akciového indexu S&P 500 je od roku 1926 do roku 2016 průměrná výnosnost kolem 10 % p.a.. Dluhopisový index má průměrnou výnosnost  5,3 %. Jak časté jsou ale průměrné hodnoty? Proč musí investoři brát krátkodobé pohyby s rezervou?

 

Společnost Vanguard Investment Strategy Group vytvořila následující graf. Na něm jsou na levou osu zaneseny jednoleté zisky amerického dluhopisového indexu a na dolní osu jsou zaneseny jednoleté zisky amerického akciového indexu. Modrými pásy jsou pak vyznačené pásma kolem průměru. U dluhopisů je pásmo 3 % až 7 %. U akcií je pásmo 8 % až 12 %.

 

průměrné výnosy akcií a dluhopisů

V případě dluhopisů bylo jenom 27 z 91 let (tedy 30 %), kdy se historické jednoleté výnosy pohybovaly v pásmu kolem průměru. U akcií pak bylo jenom 6 z 91 let (tedy 7 %), kdy se historické jednoleté výnosy pohybovaly v pásmu kolem průměru.

 

Na dlouhodobě průměrné výnosy velmi často nedosáhneme

 

Jak ukazuje uvedený graf, tak s velkou pravděpodobností se mohou naše jednoleté výnosy pohybovat výrazně mimo dlouhodobý průměr. To ale vůbec nevadí. V dlouhém období se budou naše dosažené výnosy čím dál více přibližovat k průměru. Méně zkušení investoři se ale nechávají zlákat jednoletými pohyby buď do euforie, když jdou trhy nadprůměrně nahoru, nebo do deprese, když je na trzích korekce. Z toho pak vznikají alokační chyby.

 

Chcete další informace, jak dlouhodobě úspěšně investovat? Přihlaste se do našeho newsletteru a zdarma získáte tříměsíční seriál s našimi poznatky, návody a analýzami.

 

27.11.2017

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

9% DLUHOPIS KR REAL NA VYBUDOVÁNÍ ZÁZEMÍ POTRAVINÁŘSKÉ VÝROBY