Do jakých aktiv alokují peníze různé národy
3.10.2017
5 min.
Do jakých aktiv alokují peníze různé národy? Který národ investuje nejvíce do akcií? Investování jednotlivých národů vychází z velké části z historických zkušeností a společenského nastavení. Národy, které žily vždy v kapitalismu, tak mají mnohem širší a hlubší podvědomí o investicích než národy, které žily/žijí v totalitním režimu.
Finanční gramotnost a vzdělanost národů se globálně zlepšuje. Nicméně stále můžeme pozorovat u jednotlivých národů rozdílné alokace peněz do různých aktiv. Tato rozdílnost je dána také tím, že v některých zemích není tolik investičních možností, důchodové systémy v rozvíjejících se zemích se začínají teprve rozvíjet. V některých zemích jsou také zavedeny kapitálové kontroly, které omezují investory při nákupech zahraničních akcií nebo dluhopisů. Samozřejmě kapitálové trhy rozvinutých zemí jsou mnohem více rozvinuté než v rozvíjejících se zemích, jako je například Čína.
Chcete další informace, jak dlouhodobě úspěšně investovat? Přihlaste se do našeho newsletteru a zdarma získáte tříměsíční seriál s našimi poznatky, návody a analýzami.
Graf níže ukazuje, do jakých aktiv alokují peníze Američané, Evropané spadající do eurozóny, Singapurci a Číňani.
Čínské domácnosti alokují do akcií a fondů pouze 9 %. Naopak nejvíce peněz drží v hotovosti. Do dluhopisů čínské domácnosti neinvestují vůbec. Singapurské domácnosti alokují pak o něco více peněz do akcí a fondů. Nejvíce však drží v penzijních programech a pak v hotovosti. Oproti Číně domácnosti v Singapuru investují už menší část finančních prostředků do dluhopisů, avšak v ostatních aktivech nemají vložené peníze. Domácnosti z eurozóny alokují do akcií a fondů téměř 20 %, což je více než u předchozích národů. U Evropanů spadajících do eurozóny převažuje nejvíce hotovost. Prakticky 40 % je drženo v hotovosti, a další větší část je alokována do penzijních systémů. Co se týče jiných aktiv, tak domácnosti eurozóny do nich alokují nejvíce peněz v porovnání s uvedenými národnostmi.
Investování do akcií je v USA velmi oblíbené. Mnoho amerických domácností, takto průběžně zhodnocuje své úspory a při odchodu do důchodu mají daleko více úspor, než při obvyklém spoření. To ilustruje i níže uvedený graf, z kterého je patrné, že americké domácnosti alokují nejvíce peněz do akcií a fondů. Konkrétně do akcií a fondů alokují přes 40 %. Druhé největší zastoupení mají pak penzijní fondy. Oproti domácnostem z eurozóny Američané drží méně hotovosti a jiná aktiva a naopak více drží v dluhopisech.
Proč domácnosti v Číně nealokují peníze více do investic?
Jak bylo naznačeno na začátku, tak čínské domácnosti nemají tolik volného kapitálu na investice, jako domácnosti v rozvinutých zemích. Navíc problém je, že v Číně není velký sektor podílových fondů. Podobně jsou na tom důchodové systémy spolu s penzijním pojištěním, které se v této zemi teprve rozvíjí. Také kapitálové kontroly omezují čínské domácnosti a neumožňují jim nakupovat zahraniční akcie a dluhopisy. Tyto faktory tedy vysvětlují, proč Číňané drží tolik hotovosti.
Situace by se však měla zlepšit a Číňané by mohli začít více investovat. Například ještě v roce 2015 nemohly čínské penzijní fondy nakupovat akcie na domácím akciovém trhu. To se však postupně mění a penzijní fondy již mají umožněno zvyšovat alokaci do akcií na domácím trhu. Časem by tedy mohlo dojít k dlouhodobému trvalému toku investic do čínských akcií.
V Číně došlo také k regulačním opatřením, které povzbudily důvěru v tamní akciové trhy. Čínská komise pro cenné papíry (CSRC) se zavázala zakročit proti spekulativnímu obchodování u small-capů. CSRC chce také zredukovat finanční páku, která v předchozích období způsobila markantní výkyvy na trhu.
V průběhu času by se mohli domácí čínští investoři stát stěžejními investory na akciových trzích jejich země, což by nepochybně pomohlo růstu tamního trhu.My osobně se od konkrétních čínských akciových titulů držíme dále. Čínské firmy často falšují finanční dokumenty a společnosti v Číně nejsou velmi průhledné.
Celé naše portfolio můžete sledovat v rámci služby Portfolio Manažer, případně se námi používané investiční postupy můžete naučit v rámci podrobně připravených Výukových balíčků.
3.10.2017
5 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Pracovní příležitosti v sousedních zemích České republiky: Kde se vyplatí pracovat

Prozkoumejte pracovní příležitosti v Německu, Rakousku, Polsku a na Slovensku. Najděte si ideální ...
Více informací23.10.2024
3 min.
Jak na pasivní příjem z kryptoměn v roce 2024?

Pasivní příjem inspiruje mnoho lidí, a to nejenom investorů do kryptoměn. Systém pasivního příjmu si ...
Více informací21.6.2024
5 min.
Cenové rozdíly nemovitostí jsou čím dál tím vyšší. Roli hraje i několik kilometrů

Ceny nemovitostí se stále mění. Čím dál větší roli hraje lokalita. Rozdíl v cenách je patrný i u ...
Více informací13.6.2024
3 min.
Napsat komentář