Kdy ovládnou elektroauta silnice?
4.8.2017
4 min.
Elektroauta se čím dál více dostávají do povědomí veřejnosti, podnikatelů i politiků. Nový francouzský prezident Emmanuel Macron představil ambiciózní plán: po roce 2040 se už ve Francii nebudou prodávat auta spalující benzín a naftu. Británie nechtěla zůstat pozadu a také zakáže od roku 2040 prodej aut, které spalují benzín a naftu. V roce 2050 by pak na britských cestách měly jezdit jenom vozidla s nulovými emisemi. Norsko, kde jsou tradičně nejvyšší prodeje elektrických aut na osobu, by k zákazu benzinových a naftových motorů mohlo přistoupit už v roce 2025. Automobilka Volvo uvedla, že od roku 2019 bude vyrábět už jenom auta na elektrický anebo hybridní pohon. Volkswagen by chtěl v roce 2025 prodávat až třetinu nových vozidel s elektrickým pohonem. Zdá se, že dny tradičních ropných paliv jsou sečteny.
Elektroauta zatím neohrozí poptávku po ropě
Nejdříve musíme ale uvést, že poptávka po ropě by v nejbližších dvou desetiletích měla nadále stoupat. Kartel OPEC odhaduje, že do roku 2040 by se celosvětová spotřeba ropy měla zvýšit ze současných 95 milionů barelů ropy denně na 109 milionů. Odhady jiných agentur také počítají s nárůstem spotřeby.
Velká změna nastane ve struktuře spotřebitelů ropy. Vyspělé země OECD by letos měly zaznamenat vrchol ve spotřebě na úrovni 46,5 mbd a do roku 2040 by jejich poptávka měla postupně poklesnout na 37 mbd. Naproti tomu poptávka v rozvíjejících se státech pravděpodobně stoupne o polovinu ze současných 43 na 66 mbd v roce 2040.
Elektroauta zahýbou komoditním trhem
Produkce baterií a elektroaut s sebou přinese zvýšenou poptávku po průmyslových kovech. Nejedná se jenom o lithium, ale i o další materiály, jako jsou grafit, hliník, měď, kobalt a mangan. Společnost Glencore odhaduje, že elektroauta spotřebovávají až třikrát více mědi než vozidla s tradičním pohonem. A nesmíme zapomenout ani na nabíjecí stanice a přenosovou soustavu, při jejichž výrobě se také spotřebovává hodně mědi a dalších kovů. Agentura Bloomberg odhaduje, že v důsledku nástupu elektrovozidel se poptávka po uvedených kovech zvýší do roku 2050 až o více než 2 miliony tun.
Ceny kovů už teď celkem výrazně rostou. Kobalt zdražil v Londýně za poslední rok o 70 %, cena mědi se zvedla letos o 14 %, olovo zdražilo o 17 %, hliník o 13 %.
Elektroauta a český průmysl by si měly rozumět
Pro český průmysl je postupná elektrifikace spíše pozitivní než negativní trend. Zdejší automobilky sice vyrábí zejména vozidla s klasickým pohonem, s příchodem elektroaut se ale mohou továrny postupně transformovat. V ČR a SR je celkem dostatek odborníků na slaboproudové a silnoproudové systémy. Nicméně určitě existuje prostor pro další rozšíření know-how v této oblasti. Poptávka po nabíjecích stanicích, řídicích systémech, přenosové soustavě pro elektroauta výrazně poroste v celé Evropě. Pro české průmyslníky by byla škoda nevyužít tuto příležitost.
Přihlaste se do našeho newsletteru a kromě informací o stěžejní trendech na finančních trzích získáte i tříměsíční seriál s dlouhodobě platnými investičními myšlenkami a postupy.
4.8.2017
4 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Pracovní příležitosti v sousedních zemích České republiky: Kde se vyplatí pracovat

Prozkoumejte pracovní příležitosti v Německu, Rakousku, Polsku a na Slovensku. Najděte si ideální ...
Více informací23.10.2024
3 min.
Jak na pasivní příjem z kryptoměn v roce 2024?

Pasivní příjem inspiruje mnoho lidí, a to nejenom investorů do kryptoměn. Systém pasivního příjmu si ...
Více informací21.6.2024
5 min.
Cenové rozdíly nemovitostí jsou čím dál tím vyšší. Roli hraje i několik kilometrů

Ceny nemovitostí se stále mění. Čím dál větší roli hraje lokalita. Rozdíl v cenách je patrný i u ...
Více informací13.6.2024
3 min.
Jsou ETF ktere se specializuji na „baterry boom“?
Dobrý den, ano, například tento: http://finviz.com/quote.ashx?t=LIT&ty=c&ta=0&p=m
Diky!
Společnost Glencore odhaduje, že elektroauta spotřebovávají až o 300 % více mědi než vozidla s tradičním pohonem – má tam být 3krát více
Electric cars contain about three times more copper than a regular vehicle, according to Glencore
OK, v článku to dáme tak, ať nevznikají komunikační šumy.
Já tedy osobně nepovažuji elektromobily za budoucnost. Především kvůli vysokému nákladu výroby, malé životnosti baterií atp. Mnohem lepší mi připadají třeba systémy založené na LPG, které mají malou nákladnost, spotřebu a jsou ekologické…