Čím delší horizont, tím stabilnější výnos
15.8.2017
3 min.
Investiční horizont je pro investory extrémně důležitý, jelikož na něm závisí výnos, riziko i likvidita portfolia. V následujícím článku navážeme na naši analýzu, jen nebudeme uvažovat čistě akciovou investici, ale i běžnější balancované portfolio složené z 60 % akciemi a ze 40 % dluhopisy. Mnoho investorů má ve svých penzijních plánech právě takovouto alokaci a i v naší kalkulačce volí investoři velmi často „střední“ riziko. Tato volba je ale většinou čistě pocitová („vysoké riziko NE – nejsem spekulant, nízké riziko NE – nejsem přeci troškař“) a nebývá podložená racionálním postupem.
Přihlaste se do našeho newsletteru a získáte tříměsíční seriál o zodpovědném investování s našimi postupy, myšlenkami a analýzami.
Společnost ReSolve Asset Management vytvořila statistiku výnosů běžných portfolií dle investičního horizontu na údajích od roku 1900 do roku 2013. Index S&P 500 zaznamenal v tomto období průměrný výnos 10 % ročně. Balancované portfolio složené jako 60 % akcie a 40 % dluhopisy dosáhlo průměrné roční zhodnocení necelých 8 %.
Nicméně pokud budeme sledovat jednotlivé časové horizonty, tak spatříme velké rozptyly v anualizovaných výnosech. U čistě akciového portfolia se jednoletý výnos pohyboval v rozmezí od -64 % do +121 %. U balancovaného ale byl rozptyl jenom od -41 % do 64 %. Čím je horizont delší, tím je rozptyl výnosů nižší. Minimální anualizovaný výnos je u balancovaného portfolia vyšší u všech horizontů až do hranice 40 let. Tady nastává zlom, kde na plné čáře začne vyhrávat čistě akciové portfolio a nemá smysl volit jinou alokaci. 40letý investiční horizont mají kupříkladu dvacátníci, kteří si odkládají peníze na penzi.
Dle údajů Google Analytics čtou náš web zejména investoři ve věku 25 až 34 let. Druhou nejpočetnější skupinou pak jsou investoři ve věku 35 až 44 let. Tato druhá skupina má investiční horizont při spoření na penzi v rozmezí 25 až 35 let. Když se podíváme na uvedený graf, tak tato skupina investorů může očekávat kladný anualizovaný výnos při plně akciové investici i při balancovaném portfoliu. A to klidně může přijít i další Velká Deprese. Ve fondu Slavic Capital cílíme na dlouhodobě vyrovnaný růst hodnoty portfolia.
Problematice vnímání rizika, které řada bank a poradců interpretuje klientům hodně špatně, se budeme věnovat v samostatném článku.
15.8.2017
3 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Největší americké banky: aktiva 25 největších amerických bank činí 21,1 bilionu USD

Mezi největší americké banky podle výše aktiv se řadí především JP Morgan Chase, Bank of America, ...
Více informací2.4.2025
5 min.
Akcie zažívají nejtvrdší pád od roku 2022. Jste připraveni?

První čtvrtletí roku 2025 přineslo na akciových trzích výrazné pohyby, které reflektují jak globální ...
Více informací1.4.2025
Nejžhavější evropský trh? Německý DAX a jeho obchodní příležitosti

Do popředí zájmu traderů se dostává německý index DAX – jeden z nejdůležitějších evropských ...
Více informací28.3.2025
3 min.
Napsat komentář