Finlord Sněmovna financí

BOHATÍ INVESTOŘI CHTĚJÍ ALTERNATIVNÍ INVESTICE

7.6.2017

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Alternativní investice, jako private equity, venture capital nebo hedgeové fondy, jsou mezi bohatými investory velmi populární. Společnost KKR udělala průzkum mezi ultra bohatými investory (mají minimálně 30 milionů USD v investicích). Co zjistila a jak se i drobní investoři mohou inspirovat?

 

Dle průzkumu KKR mají ultrabohatí investoři až 46 % v alternativních investicích. Penzijní fondy mají v průměru v alternativách 24 % a bohatí investoři s majetkem přes 1 mil. (ale méně než 30 mil. USD) mají v průměru v alternativních investicích 22 %.

 

Obr č. 1: poměr alternativních investicí na portfoliích, zdroj: KKR

170607 alternativní investice v portfoliích

 

Z alternativních aktiv preferují ultrabohatí zejména private equity fondy s podílem 52 % na alokaci do alternativ. Na druhém místě s alokačním podílem na alternativách na úrovni 25 % pak jsou hedgeové fondy a následně jsou nemovitosti s podílem 23 %. U penzijních fondů je alokace diametrálně odlišná. Více než 51 % alokace do alternativ je v nemovitostech, v private equity je 28 %. Penzijní fondy potřebují stabilnější cash-flow, které nemovitosti nabízejí. Jiné alternativní fondy vnímají spíše jako možnost vygenerovat trochu vyšší výkonnost.

 

Ultrabohatí investoři nakupují dluhopisy mnohem méně než jiní investoři. Průzkum KKR ukazuje, že v nich mají jenom 15 % majetku. Naproti tomu penzijní fondy mají v dluhopisech 28 % a bohatí investoři až třetinu kapitálu.

 

Pro investory, kteří mají majetek více než 30 milionů dolarů, není nelikvidita problém. V průměru mají až 46 % v nelikvidních aktivech. Naopak penzijní fondy a pro méně bohaté investory je likvidita nutná a v aktivech, které lze okamžitě prodat drží téměř 80 % majetku.

 

Co se týče očekávaných výnosů, tak KKR očekává v nejbližších pěti letech u private equity průměrné roční výnosy na úrovni 10 %. U PE je však velkým problém v selekci manažerů fondů. Rozptyl očekávaných výnosů (75. percentil – 25. percentil) se v závislosti na selekci manažera pohybuje v rozmezí 5 až 20 %. Naproti tomu u veřejně obchodovaných akcií čekají analytici KKR výnosnost jenom 4,5 % p.a., ale rozpětí založené na selekci manažera je 4 až 6 %. Jinými slovy, pokud investor zvolí špatné private equity fondy, tak může snadno dosáhnout podprůměrné výnosy, které stěží překonávají nulu. Naopak u akcií je riziko selekce špatného manažera nižší a výkonnost se odvíjí od toho, jak se pohybují trhy. Velmi nízké výnosy pak očekávají u dluhopisů (1,3 %) a hotovostních instrumentů (0,8 %).

 

170607 KKR očekávané výnosy

 

Jsou alternativní investice i pro malé investory?

 

Obecně platí, že k private equity a hedgeovým fondům se drobní investoři s majetkem několik set tisíc korun nedostanou. Alternativní investice mají většinou vyšší vstupní limity. Tyto nástroje jsou proto vhodné až tehdy, když má investor majetek několik milionů korun.

 

Nicméně rozmach P2P investování alespoň částečně přiblížil svět alternativních aktiv drobným investorům. Příkladem může být britská platforma Seedrs nebo český Fundlift, kde je možné investovat do firem i s kapitálem několik tisíc korun.

 

V nadšení z nových možností však investoři zapomínají na rizika. Ty jsou u private equity velmi vysoké a jak ukazuji údaje KKR, tak i u profesionálně řízených fondů je nutné počítat s velkými rozptyly ve výnosech. Už teď víme, že na equity-crowdfundingových platformách investoři také zaznamenají velké rozdíly ve výnosech. Určitě se najdou šťastlivci, kteří s velkou dávkou štěstí zainvestují do velmi ziskových startupů. Na druhé straně mnoho investorů pravděpodobně přijde o podstatnou část kapitálu. Toto riziko lze jenom zmírnit, a to za pomoci diverzifikace a podrobné analýzy nabízených investičních příležitostí. I riziko nelikvidity lze částečně zmenšit, pokud investor hledá takové private equity projekty, kde funguje sekundární trh. Kupříkladu equity-crowdfunding platforma Seedrs už sekundární trh spustila, což výrazně zvýšilo její atraktivitu pro investory. Platformě se budeme v některé z příštích analýz věnovat i my.

 

Přihlaste se do našeho newsletteru a získáte tříměsíční seriál o tom, jak investujeme, co sledujeme, kde vidíme prostor pro generování nadprůměrných výnosů.

7.6.2017

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

VŠECHNY ANALÝZY BROKERA XTB