OBNOVITELNÉ ZDROJE ROSTOU REKORDNÍM TEMPEM
30.5.2017
3 min.
Akciím energetických firem z oblasti obnovitelných zdrojů se daří. Od počátku roku cena akcií SolarEdge Technologies vzrostla o 50 %. Akcie společnosti Vestas Wind Systems, největšího výrobce větrných elektráren na světě, vzrostly až o 33 %. Akcie Siemens Gamesa vzrostly o 27 % a akcie jednoho z největších producentů lithia na světě Sociedad Química y Minera de Chile (SQM) stouply až o 26 %. Všechny tyto akcie překonaly širší energetický index v rámci S&P 500.
Tržby těchto společností jsou závislé na stávajících smlouvách o poskytování služeb a nikoliv na nový zakázkách.
Po listopadových prezidentských volbách v USA byly SolarEdge, Vestas a ostatní „zelené“ společnosti pod tlakem z důvodu, že politika Donalda Trumpa by výrazně omezila pobídky pro obnovitelné zdroje energie. Není žádným tajemstvím, že prezident Trump upřednostňuje uhlí a další fosilní paliva. Nicméně trhy vyžadují diverzifikaci do obnovitelných zdrojů energie. To také potvrzuje zpráva OSN, kdy v roce 2016 byl zaznamenán rekordní nárůst instalované kapacity ve výši 138,5 gigawattů, což je nárůst o 9 % oproti předchozímu roku. Rekord tedy padl i navzdory tomu, že se investice snížily o 23 % na 241,6 miliardy USD v důsledku nižších nákladů.
Pozoruhodnější ale je, že loňské investice do nových kapacit energie z obnovitelných zdrojů byla dvakrát vyšší než u uhlí, plynu a jiných fosilních paliv.
Poptávka je tažena nejen díky iniciativě vlády, která podporovala ekologické projekty, ale i díky tomu, že podniky postupně zjišťují, že obnovitelné zdroje jsou v mnoha případech levnější než neobnovitelné zdroje. Podle údajů agentury Bloomberg se 190 firmám ze seznamu společností Fortune 500 podařilo ušetřit 3,7 bilionu USD v roce 2016 pomocí projektů zaměřených na snižování emisí.
To vedlo k nárůstu kapacity v oblasti solárních a větrných elektráren v USA. Podle průzkumu SEIA v roce 2016 USA téměř zdvojnásobily svoji kapacitu po instalaci 14,8 GW solárních fotovoltaických elektráren. Rekordních 22 států přidalo po více než 100 megawattech kapacity a poprvé v historii se solární energie stala zdrojem s největší nově přidanou kapacitou.
Čína a Indie: potenciál zavedení obnovitelných zdrojů energie je vysoký
Podle údajů Financial Times trvá 50 – 60 let než svět přejde z jednoho dominantního zdroje paliva na druhý (např. přechod od dřeva k uhlí). Nyní se ovšem přechod děje rychleji, než tomu bylo v minulosti.
Jak klesají náklady a ceny baterií, tak více vládních institucí i firem bude požadovat, aby obnovitelné zdroje tvořily čím dál tím větší podíl na jejich energetickém mixu.
Podívejme se na Čínu. Tento asijský gigant má na svědomí nejvíce smogu a znečištění, čili výhled zavedení obnovitelných zdrojů je velmi pozitivní. Jak ukazují údaje z Vienna Energy Forum, tak Indie je na začátku největšího transformačního energetického projektu na světě. Indie v současné době využívá především uhlí, nicméně brzy bude instalovat o 50 % více sluneční a větrné kapacity, než mají v současné době USA.
30.5.2017
3 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Největší americké banky: aktiva 25 největších amerických bank činí 21,1 bilionu USD

Mezi největší americké banky podle výše aktiv se řadí především JP Morgan Chase, Bank of America, ...
Více informací2.4.2025
5 min.
Akcie zažívají nejtvrdší pád od roku 2022. Jste připraveni?

První čtvrtletí roku 2025 přineslo na akciových trzích výrazné pohyby, které reflektují jak globální ...
Více informací1.4.2025
Nejžhavější evropský trh? Německý DAX a jeho obchodní příležitosti

Do popředí zájmu traderů se dostává německý index DAX – jeden z nejdůležitějších evropských ...
Více informací28.3.2025
3 min.
Napsat komentář