Finlord Sněmovna financí

MŮŽETE VYDĚLÁVAT JAKO KELLNER Z PPF?

25.5.2017

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Nejbohatšího Čecha Petra Kellnera asi není nutné představovat. Jeho společnost PPF generuje miliardové zisky. Má Kellner nekonečné a geniální podnikatelské schopnosti? Jaké jsou výnosy PPF? A co nám ukazuje srovnání s investicemi na akciových trzích? Odpovědi jsme hledali ve výročních zprávách společnosti.

 

Na stránkách PPF je možné najít výroční zprávy od roku 1998. Nicméně před rokem 2007 nepoužívala společnost konsolidované výkazy za celý holding. Proto jsme v následující tabulce uvedli jenom údaje od roku 2007.

 

Kellner a výsledky PPF

 

Hned na první pohled je zřejmé, že ziskovost PPF je v posledních letech spíš průměrná. Kupříkladu v roce 2015 byl čistý zisk po zdanění 352 milionů EUR. Jelikož předchozí rok byla výše vlastního kapitálu 5,7 mld. EUR, tak je ROE pro rok 2015 na úrovni 6 %. Nebýt roku 2008, kdy měla společnost ROE na úrovni 174 %, tak by výsledky nebyly moc zajímavé.

 

ROE je důležitý srovnávací ukazatel, jelikož ho můžeme porovnat s výnosem na kapitálovém trhu. Pokud bychom na konci loňského roku měli 1000 Kč, zainvestovali je třeba do indexu S&P 500 a index by včetně dividend zaznamenal zisk z investice 120 Kč, tak by naše investiční ROE bylo 12 % (120/1000).

 

V posledních pěti letech bylo průměrné zhodnocení nejznámějšího amerického indexu kolem 15 %, což je mnohem více, než bylo ROE společnosti PPF. Samozřejmě, uvedený hrubý výpočet zkresluje realitu zejména v tom, že Kellner si jako každý jiný podnikatel dává spoustu výdajů do firemních nákladů, případně používá jiné daňově optimalizační techniky. Jeho inherentní výnosy jsou tedy vyšší, než je ROE společnosti PPF. Ale i tak si mohou být drobní investoři jistí tím, že Kellnerové výnosy nejsou v posledních letech vyšší než výnosy obecného akciového trhu. To nám koneckonců dokumentuje i žebříček Forbes. Ten ohodnotil Kellnerův majetek v roce 2008 na 9,3 miliardy USD. Teď v roce 2017 ohodnotil jeho majetek na 12,2 miliardy USD. Jeho majetek se tedy zvýšil o 31 %. Ve stejném období se ale veřejně obchodované akcie v USA zhodnotily o 75 %. A to bez použití finanční páky. Jak je uvedené v tabulce, tak PPF používá celkem dost cizího kapitálu. Pokud by běžný investor použil dvojnásobnou páku, tak by po odečtení nákladů na cizí kapitál dosáhl v uvedeném období zhodnocení přes 100 %.

 

Kellner měl geniální období

 

Kellnerova PPF zazářila zejména před rokem 2009. Za 11 let od roku 1997 do roku 2008 se vlastní kapitál zvedl z 574 milionů Kč na 3722 milionů EUR (100 miliard Kč), což je přímo neuvěřitelný výsledek. PPF udělala tehdy několik výborných podnikatelských rozhodnutí a položila základy pro vytvoření investičního gigantu. V současnosti už je velikost vlastního kapitálu kolem 6000 milionů EUR (160 miliard Kč) a vzhledem k široké diverzifikaci služeb lze v nejbližších letech očekávat postupný růst.

 

Srovnejme to s náhodným investorem, který v roce 1997 nakoupil akcie společnosti Apple a držel je až doteď. Jeho kapitál by se zvětšil 207 krát. Co by se stalo s investicí 574 milionů Kč do akcií Apple? Investice by se zhodnotila na cca 118 miliard Kč. Kellner tedy vydělal v PPF výrazně více, než by vydělal nákupem akcií Apple, největší veřejně obchodované společnosti na světě. Jednoznačně tedy můžeme říct, že zejména v počátcích fungování holdingu měl Kellner několik geniálních podnikatelských tahů a těží z nich doteď.

 

Ano, na finanční trzích lze najít investiční příležitosti, které přinášejí pohádkové zhodnocení. Ale platí to samé, co v podnikání. Pokud nejste na 100 % koncentrovaní na svůj podnikatelský záměr / investiční analýzu, tak můžete přijít o všechen kapitál. Většina drobných investorů nemá podnikatelské vlohy. Proto je pro ně nejlepší diverzifikovat své portfolio, minimalizovat náklady a sledovat průměrné tržní výnosy. Několik jedinců, kteří dokážou k výběru a managementu investičních příležitostí přistupovat jako k podnikání, si může přijít na velmi pěkné peníze. V podnikání i investicích jde koneckonců o to samé: „levně nakoupit a draze prodat“.

 

Přihlaste se do našeho newsletteru, a prozradíme Vám myšlenky velkých institucionálních investorů.

25.5.2017

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

VŠECHNY ANALÝZY K PLATFORMĚ PORTU