Finlord Sněmovna financí

FUNDLIFT A MINDPAX: PRO SCHIZOFRENIKY

10.5.2017

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Mindpax

Na platformu Fundlift se dostal projekt společnosti MINDPAX. Emitent MINDPAX Tech a.s. plánuje od investorů získat 3,5 mil. Kč pomocí tříletého konvertibilního dluhopisu s úrokovou sazbou 10 % p.a.. Úrok bude splacen kumulativně při splatnosti. MINDPAX podniká v oboru zdravotnických technologií a poskytuje analytické řešení predikce relapsů u psychiatrických diagnóz. Pomocí technologického náramku sleduje fyzickou aktivitu nebo spánek pacientů a předpovídá, jestli u nositele opětovně propukne nemoc a umožní tak ošetřujícímu lékaři upravit léčbu a hospitalizaci.

 

Přečtení tohoto úvodu vyvolá nadšení, že konečně můžeme investovat do projektu, který přináší posun pro lidstvo. Jenomže, co je dobré pro pacienty, nemusí být vůbec dobré pro investory. Projekt MINDPAX paradoxně vytváří ukázkou investiční schizofrenii a hned si ukážeme proč.

 

MINDPAX monitoruje biorytmy

 

Hospitalizace pacientů s bipolární afektivní poruchou a schizofrenií je nejtěžší fází nemoci pro pacienty a zároveň nejnákladnější pro poskytovatele zdravotní péče. Prostřednictvím zpracování biorytmických signálů MINDPAX predikuje blížící se relapsy (mánie nebo deprese), které vedou k hospitalizaci a umožní tak ošetřujícímu lékaři upravit léčbu a hospitalizaci zabránit.

 

Zdravotní statistiky jsou neúprosné. V současnosti trpí jen v Evropě psychickými poruchami chování okolo 30 mil. lidí, v USA se počet přibližuje 40 mil.. Dlouhodobé efekty těchto chorob mohou mít negativní dopad na běžné činnosti v každodenním životě – pacienti jsou nepřiměřeně ohroženi vlastním jednáním. Celkové náklady na hospitalizaci pacientů s psychickými poruchami chování dosahují 12 mld. EUR v Evropě a 18 mld. USD ve Spojených státech.

 

Psychické problémy jsou skutečně velkým problémem. Pokud by tedy existoval systém, který by dokázal predikovat poruchy u pacientů, tak by se ulevilo celému systému. MINDPAX se snaží právě o toto.

 

Projekt je vítězem několika ocenění jako například top 10 Vodafone Nápad roku 2016, top 10 Startup World Cup a vítěz českého kola Seedstars.

 

MINDPAX vsází na nově vyvinutý náramek

 

Technologická stránka projektu je založená na náramku a analytickém softwaru. Náramek pomocí akcelerometru sbírá signály. Tyto data pak přes přenosové zařízení (může jim být i telefon) posílá do analytického softwaru, který má k dispozici lékař. Na základě získaných údajů je možné upravit léčbu a předcházet relapsům.

 

Ihned nás napadne, proč společnost nevyužívá už existující náramky na trhu. Ty jsou produkovány řadou firem. Management uvádí, že to momentálně nejde. Různé fitness náramky jsou nastavené jinak a nedokážou simultánně dělat svoji primární činnost a zároveň sbírat ty signály, které potřebuje MINDPAX. Taktéž je problém v krátké výdrži baterií současných inteligentních náramků. Náramek MINDPAX by měl vydržet 8 až 10 měsíců na jedno nabití. Nemožnost využít současné technologie je trochu nepříjemná, jelikož pacienti by byli nuceni nosit náramek, který mimo medicinského využití a zobrazení času až tak užitečný není.

 

Mindpax

 

Na tomto místě je ale nutné upozornit na to, že celý projekt je ještě v raném stádiu vývoje, jelikož je hotový koncept a částečně technologie. Taktéž už probíhají testy u přibližně 40 pacientů. Ke komercializaci produktu ještě nedošlo a ani nejsou vybudované silné vztahy s distributory.

 

Manažerský tým je dle našeho názoru sestavený dobře, jelikož obsahuje nejenom výzkumné odborníky, kteří rozumí lékařské a technologické stránce, ale i finanční specialisty.

 

Jsou Fundlift investoři „přicmrndávači“?

 

I u tohoto projektu narážíme na obrovský problém v tom, že investoři nezískají u projektu výnosy, které by odpovídali riziku investice. V uplynulých letech dosáhla společnost MINDPAX s.r.o. (provozní entita) kumulativní ztráty téměř 5 mil. Kč. Vzhledem k ranému stádiu firmy to není překvapující. Vývoj technologie je drahý.

 

Mindpax výsledky

 

Ztráta v uplynulých letech zapříčinila, že velikost vlastního kapitálu je -4,8 mil. Kč. Ztrátu pokrývají cizích zdroje ve formě půjček od akcionáře Redwood Capital. Nicméně kapitál se rychle tenčí a bez další investice by se projekt MINDPAX pravděpodobně nedožil konce letošního roku. 3,5 mil. Kč od Fundlift investorů je tedy velmi důležitá částka.

 

Za poskytnutí kapitálu mají investoři přislíbenou odměnu 10 % ročně, přičemž úroky budou splaceny až při splatnosti.

 

Podívejme se na plán hospodářského výsledku v nejbližších 4 letech. Až do roku 2018 by firma měla být v hluboké ztrátě. V roce 2019 se plánuje malý zisk a v roce 2020 se pak očekává zisk, který by měl splatit dluhopis i s úroky.

 

Mindpax plan

 

Položme si otázku, kdo dle představeného plánu získá nejvíce peněz. Analytický tým si kumulativně přijde na 6,1 mil. Kč, manažerský tým na 8,8 mil. Kč, technologický tým na 6 mil. Kč, podpůrný tým 3,9 mil. Kč, Android a IOS tým na 4,3 mil. Kč. Celkem si jenom tyto týmy polepší o 29,2 mil. Kč. Taktéž spolupracovníci v oblasti marketingu a tvorby medicínských studií si polepší o několik milionů.

 

Na kolik si přijdou Fundlift investoři? 146 tis. + 365 tis. + 401 tis. + 247 tis. = 1,159 mil. Kč. Management uvádí, že plánuje dluhopisy splatit a nechce povolit konverzi do podílu. Konverze je prakticky vyloučena i díky opatření v emisních podmínkách, jelikož ocenění firmy je nastaveno na vysokou úroveň 61,5 mil. Kč. Jaké jsou možné výstupy pro Fundlift investory? Bude-li se dařit, získají 10 % ročně (celkem 1,159 mil. Kč). Nebude-li se dařit, firma propálí celý kapitál a investoři mohou zaznamenat až 100 % ztrátu (3,5 mil. Kč), případně získají směšně nízký podíl na společnosti.

 

Jaké jsou pravděpodobnosti uvedených scénářů? To nikdo neví. Kdybychom byli optimisti, tak řekneme, že 90 % pro úspěch a 10 % pro neúspěch (totální ztrátu). Jaký je pak možný výsledek? 0,9 * 1,159 – 0,1*3,5 = 693 tisíc. Pokud bychom byli nerozhodní (50:50), tak je možný výsledek 0,5 * 1,159 – 0,5 * 3,5 = -1,17 mil. Kč. Nezapomínejme na to, že insideři ve firmě své odměny dostanou, i když nebudou peníze na splacení dluhopisů. Popravdě by z hlediska příjmů bylo mnohem výhodnější spolupracovat s firmou na vývoji produktu a v oblasti marketingu než ji poskytnout investiční kapitál. Vodafone a Microsoft dobře ví, proč začínajícím start-upům raději poskytují technické zázemí než kapitál.

 

Problém asymetrických odměn a rizik je u všech projektů na Fundliftu, nicméně u tohoto projektu je celkem silný. Jak se takováto problematika ošetřuje? Nástrojů je řada od zástavy majetku, přes zvolení zastupitele věřitelů do kontrolních orgánů až po stanovení milníků, po dosažení kterých se kapitál od investorů uvolňuje.

 

Určitý ochranný instrument spatřujeme ve struktuře financování. Peníze se přes Fundlift půjčuji do mateřské společnosti MINDPAX Tech a.s., která je 100 % vlastníkem provozní entity MINDPAX s.r.o.. U MINDPAX Tech a.s. nastane kapitalizace půjčky akcionáře na základní kapitál, který by se pak měl zvýšit na 12 mil. Kč. Nicméně tuto sumu je nutné snížit o záporný vlastní kapitál společnosti MINDPAX s.r.o., přičemž v roce 2018 se plánuje záporný vlastní kapitál této provozní entity ve výši 11 mil. Kč. Pohledávka dluhopisových investorů má přednost před pohledávkou akciových investorů.

 

Závěr: MINDPAX osloví investiční filantropy

 

MINDPAX je typ projektu, který je vhodné financovat z veřejných prostředků. Požadavky na výnosnost jsou u veřejných fondů minimální. V Prospektu najdeme i srovnání s Monsenso.dk, což je podobný projekt vyvíjený několika univerzitami ve Skandinávii, Itálii a Velké Británii. Tento projekt je ale z velké části financován z dotačních prostředků Evropské unie. Veřejné zdroje se typicky zaměřují zejména na společensky přínosné oblasti, o které nemají investoři v důsledku nízkých očekávaných výnosů zájem.

 

Projekt určitě má přínos pro lidstvo. Nicméně investorům je nabízena 10 % výnosnost ročně bez možnosti participovat na případném rozmachu firmy. Tato nabídka popravdě není moc lukrativní vzhledem k ranému stádiu celého projektu. Abychom si uměli udělat představu o výnosech Private Equity a Venture Capital fondů, tak přikládáme graf mediánového IRR (vnitřní výnosové procento) fondů podle roku založení fondu od poradenské společnosti PitchBook. V posledních letech se mediánové IRR nových Venture Capital fondů pohybuje v rozmezí 10 až 15 %. Nicméně čtvrtina nejlepších VC fondů dosahuje výnosy více než 20 % ročně.

 

IRR fondů

 

Nabídka nás tedy dostává do schizofrenní situace. Chtěli bychom přispět k rozvoji lidstva, ale také musíme hledět na výnosy našich investic. Co si vybrat? Filantropii anebo přísné sledování investičních zájmů.

 

Rozhodnutí o tom, jestli jsme do tohoto projektu investovali, mají k dispozici předplatitelé služby PORTFOLIO MANAŽER.

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy.

10.5.2017

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

ZDARMA KE STAŽENÍ ZÁKLADNÍ INVESTIČNÍ STRATEGIE