Finlord Sněmovna financí

FUNDLIFT A SMILECAR: LIDÉ VĚŘÍ LEO EXPRESSU

3.4.2017

7 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
smilecar

Na platformě Fundlift je v současnosti v nabídce investice do projektu SmileCar. Společnost chce od investorů získat 5 mil. Kč pomocí dvouletého konvertibilního dluhopisu s úrokovou sazbou 10 % p.a.. Úrok bude vyplacen kumulativně při splatnosti. Finanční prostředky získané pomocí emise plánuje společnost využít na rozvoj platformy, rozšíření působnosti služby v prvním roce v ČR a v dalších letech do zahraničí a na s tím spojený marketing na tuzemském a zahraničním trhu.

 

SmileCar pod záštitou Leo Express

 

SmileCar  je P2P  carsharingová  platforma spuštěná pod záštitou Leo Express. Ten současně vystupuje jako majoritní akcionář SmileCar a.s.. Carsharingová platforma SmileCar funguje tak, že propojuje dvě skupiny lidí. Jednak ty, jenž by si rádi vydělali na pronájmu svého auta, které mají zrovna volně k dispozici, a na druhé straně ty, kteří by rádi platili za auto pouze tehdy, kdy ho využívají, nepotřebují auto vlastnit a nevadí jim si ho pronajmout z ekonomických důvodů.

 

SmileCar si hodně zakládá na eliminaci rizika pomocí pojištění vozidel a odpovědnosti, který má SmileCar uzavřený s ČSOB Pojišťovnou. Tento fakt by měl současně sloužit jako lákadlo na majitele aut potažmo i na samotné uživatele.

 

Zákazníci si auto na SmileCar objednají pomocí jednoduché registrace přes mobilní aplikaci či standardně přes web. Veškerá administrace, včetně registrace, nájemních smluv, pojištění i platby je řešená online a automaticky přes aplikaci. Auto si poté zákazník vybere do 5 minut kdykoliv a odkudkoliv. To samé platí i pro ty, co chtějí auto nabídnout.

 

Nepochybně si projekt své zákazníky najde z řad mladých pracujících městských lidí, turistů a studentů.

smilecar

 

Na systému je docela nešikovné to, že SmileCar nepronajímá i své vlastní auta (vystupuje jen jako zprostředkovatel), jelikož když zákazník zadá poptávku, tak ten, co nabízí auto, má 6 hodin na to, aby mu odpověděl. Čili zákazník se nemůže spontánně rozhodnout, že si teď hned půjčí auto.

 

Jisté riziko spatřujeme v tom, že SmileCar nenajde dostatek lidí, co chtějí auto nabídnout. Češi se totiž vyznačují jistou opatrností a půjčit auto či věc někomu cizímu je pro mnohé stále ještě tabu (u nemovitostí to lidé vnímají jinak). Pokud se lidé rozhodnou pronajímat své auto, tak by rozhodně měli mít dokonalou dokumentaci vozidla, protože Češi jsou oproti jiným národům, národem „automobilových kutilů“ a když mohou mít věci levně, tak překonají i morální překážku. Vůbec by nás tedy nepřekvapilo, kdyby někdo využil auta pouze pro výměnu součástek z motoru či podvozku.

 

Vlastnická struktura SmileCar může být dvousečnou zbraní

 

 

SmileCar  a.s. je mladičká společnost, která vznikla teprve v listopadu 2016. Většinový podíl ve společnosti SmileCar drží společnost Leo Express a.s., kterou z 80 % ovládá Leoš Novotný ml. prostřednictvím společnosti Leo Express N.V. Dalšími akcionáři společnosti jsou Peter Köhler (CEO Leo Expressu), Jan Charouz (CEO SmileCaru), Robin Švaříček (CFO Leo Express), Radek Máca (CIO Leo Express), Ondřej Topinka a Petr Olejníček. Manažerský a vlastnický tým SmileCar je podle našeho názoru zkušený. Navíc díky Leo Expresu a tváři Jana Charouze by se mohl projekt i přes velkou konkurenci uchytit. Nicméně složení této vlastnické struktury může být i dvousečnou zbraní. Všichni vlastníci SmileCar mají svůj byznys anebo jsou přímo zaměstnanci Leo Expressu, čili pokud se SmileCar neuchytí, tak to nikomu z nich žíly nepřetrhá. Navíc investici 5 milionů by klidně z fleku mohli dát ze svého. Ovšem přes nabídku dluhopisů je to pro ně méně rizikové. V případě, že projekt nebude šlapat, tak to holt zaplatí dluhopisoví investoři.

smilecar vlastníci

 

SmileCar a konkurence

 

S carsharingovými  platformami se roztrhl pytel. Konkurence v České republice i v zahraničí je obrovská. Konkrétně v ČR existují platformy, jakožto Sharujeme.cz, Volant.me, HoppyCar, RentBy a Autoodstrejdy.cz, který funguje už od roku 2010. Oproti konkurenci má SmileCar lépe podchycené pojištění. SmileCar oproti konkurenci nabízí i krátkodobé povinné ručení. Nicméně ze strany konkurence se nejedná o nic, co by nešlo napodobit. Konkurence v zahraničí je velmi silná. Mezi nejvýznamnější projekty patří Turo, Getaround či GoMore. Naproti tomu je tento model sdíleného virtuálního tržiště rozšířen výhradně v západních státech EU (zejména Německo, Belgie, Španělsko Francie a Británie). V těchto zemích se jedná o společnosti Drivy, Koolicar a CarUnity. V případě, že by chtěl SmileCar proniknout do zahraničí, tak by musel opravdu hodně investovat do marketingu.

 

Finanční stránka projektu SmileCar

 

Společnost SmileCar je projekt v plenkách a tudíž nemá za sebou žádné finanční výsledky. Společnost má vlastní kapitál ve výši 2 miliony Kč z čehož 1 270 tisíc Kč je dlouhodobý nehmotný majetek (zahrnuje aplikaci a doménu společnosti) a zbytek 730 000 Kč jsou volné peněžní prostředky. Později na aktiva vloží Leo Express další nehmotný majetek ve výši 894 000 Kč, což bude zaznamenáno i na straně pasiv do základního kapitálu.

Dlouhodobý nehmotný majetek je vzhledem k vlastnímu kapitálu příliš vysoký a nelikvidní. Pokud by se podnikatelský záměr SmileCar nevyplnil, tak prakticky není co prodat a uspokojit věřitele. Investoři by měli mít na paměti, že 10 % p.a. výnos je realizovatelný tehdy, když se podnikatelský projekt naplní. Nenaplní-li se, tak reálně hrozí 100 % ztráta investice.

 

Zpočátku bude největší nákladovou položkou pro společnost marketing, nicméně to by se mělo v roce 2021 změnit, kdy se největší nákladovou položkou stane pojištění.

smilecar

 

V nejbližších 2 letech bude mít SmileCar dle finančního plánu kumulativní čistou ztrátu 4,2 mil. Kč. V případě cash flow se jedná i o EBITDU. Výsledek hospodaření je pak i po započtení odpisů dlouhodobého nehmotného majetku.

smilecar

rozvaha SmileCar

 

Pronajímatelé aut si mohou přes SmileCar přijít dle údajů v plánu cash flow po zavedení platformy na průměrný hrubý výnos 17 % p.a. (80,3*650/300 000) za půjčení auta. Otázka zní, zda se jim oplatí půjčovat auto, když vezmou v úvahu opotřebení auta?

 

Závěr: spasí Leo Express SmileCar?

 

SmileCar je velmi mladá společnost, která nemá žádné finanční výsledky za sebou. Projekt není inovativní záležitostí, jenom mírně vylepšuje dosavadní řešení. Konkurence je silná jak na zahraničním, tak i domácím trhu. Ačkoliv SmileCar má tu výhodu, že za ní stojí lidé z Leo Expressu plus známá tvář Honzy Charouze, tak či onak bude muset společnost markantně investovat do marketingu a to obzvlášť platí v případě expanze do zahraničí.

 

Investoři by si rovněž měli uvědomit, že start platformy SmileCar bude postaven zejména na jejich prostředcích, které společnost získá pomocí Fundliftu. V případě, že projekt nebude životaschopný, tak na to doplatí především investoři, protože se dluh změní na vlastní kapitál. Ačkoliv dle prospektu je záměrem společnosti investici získanou na platformě Fundlift splatit a zabránit tak konverzní události, tak i přesto není vyloučeno, že v případě černého scénáře by ke konverzní události mohlo dojít. Je pro investory slíbený výnos 10 % p.a. dostatečná odměna za velmi vysoké podstupované riziko v tomto mladém projektu?

 

Rozhodnutí o tom, jestli jsme do tohoto projektu investovali, mají k dispozici předplatitelé služby PORTFOLIO MANAŽER.

 

 
 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy.

3.4.2017

7 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

ZDARMA KE STAŽENÍ ZÁKLADNÍ INVESTIČNÍ STRATEGIE