JAK ČASTÉ JSOU AKCIOVÉ KATASTROFY?
24.4.2017
6 min.
Je lepší držet diverzifikované anebo koncentrované portfolio? Jak časté jsou akciové katastrofy, kdy ceny akcií konkrétních společností na burzách propadnou o více než 70 %? V tomto textu navážeme na naši předchozí analýzu o velmi malém počtu firem, které dokážou generovat nadprůměrné zisky.
Akciové katastrofy nejsou výjimečné
Analytici J.P.Morgan se podívali na firmy z indexu Russell 3000 (ten v USA pokrývá 98 % celého akciového trhu). Zjistili, že podíl firem, jejichž akcie zaznamenaly v průběhu života firmy více než 70 % propad hodnoty, se momentálně nachází na úrovni 3 %. V současnosti sledujeme ekonomický boom podpořený monetárním uvolněním, což znamená, že statistika je oproti dlouhodobému průměru značně podstřelená. Dlouhodobě lze na základě historických dat očekávat, že více než 10 % společností ročně zaznamená propad cen akcií o více než 70 % za libovolně dlouhé předchozí období.
Akciové katastrofy jsou tedy celkem časté. Jak je tedy možné, že indexy jdou dlouhodobě nahoru? Důvodem je dostatek firem s vysokými výnosy. Jejich růst dokáže vyvážit znehodnocení slabých společností. V období od roku 1980 do roku 2014 zaznamenalo více než 7 % firem akciové zisky v rozsahu více než 500 %. Tady můžeme najít všechny známé firmy, jako Coca-Cola, Microsoft, Apple a další.
Distribuce akciových zisků a ztrát v indexu Russell 3000 v období od roku 1980 do roku 2014 (mediánová společnost dosáhla ztrátu):
Kumulativně od roku 1980 do roku 2013 bylo z indexu S&P 500 vyřazeno přes 320 firem (tedy 64 % počátečních firem). Pokud bychom tuto statistiku analogicky překlopili do současnosti, tak bychom mohli uvést, že za 25 let pravděpodobně nebude v indexu S&P 500 více než 300 firem z 500, které jsou momentálně jeho součástí.
Diverzifikace sníží riziko akciové katastrofy
Pokud dokážete vybrat firmy, které v nejbližších 25 letech přežijí, tak můžete vygenerovat nadprůměrné zisky. Statistika je ale neúprosná a existuje vysoká pravděpodobnost, že vybrat ty nejlepší firmy nedokážete. Pro investory, kteří se do výběru nechtějí pouštět, je pak skutečně nejlepší nakoupit indexové ETF anebo svěřit prostředky zkušeným portfolio manažerům.
Mnoho investorů zaznamenalo na akciových trzích negativní výsledek. Jak jsme si ukázali, jeho dosažení není ze statistického hlediska až tak složité. Po tomto negativním zážitku buď zanevřou na investice anebo se pustí do nových a neprobádaných oblastí. Teď jsou takovouto novinkou třeba různé start-up projekty a P2P investice. Nenechejme se ale zmást aurou inovativnosti. Startupy aneb mladé firmy krachují ještě o trochu častěji než firmy na akciových burzách.
Údaje amerického Ministerstva práce ukazují, že v horizontu 22 let od založení zkrachuje v USA 80 % firem. V horizontu 5 let od založení přežije jenom polovina nových firem.
Kapitalizmus je neúprosný. Lepší firmy zahubí ty slabší. Nicméně nedokážeme s naprostou jistotou určit budoucí vítěze a poražené. Jako portfolioví investoři se tomu můžeme bránit zejména pomocí hloubkové analýzy příležitostí a diverzifikací investičního portfolia.
Pokud se chcete naučit obezřetně investovat, podívejte se na naše Výukové investiční balíčky.
24.4.2017
6 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Rozbor BTC strategie Microstrategy: co vygenerovalo výnos 930 % za 1 rok
Akcie Microstrategy posílily za rok o 930 %. Jakou strategii má společnost? Co to jsou konvertibilní ...
Více informací21.11.2024
7 min.
Akciový index S&P 500: 10 z 11 sektorů je výrazně nadhodnocených
Ohodnocení US akcií podle poměru ceny a očekávaných zisků ukazuje, že při dalším nárůstu cen o cca ...
Více informací20.11.2024
4 min.
Seznam akcií, kterým analytici věří a zvyšují u nich odhady zisků
Podívejte se na seznam akcií firem, kterým analytici věří a v posledním měsíci u nich výrazně zvedly ...
Více informací19.11.2024
3 min.
Napsat komentář