Finlord Sněmovna financí

JAK UMÍRÁ P2P SÍŤ: PŘÍPAD BENEFI

1.3.2017

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
oheň

Už delší dobu upozorňujeme na to, že P2P platforma Benefi postupně odchází do podnikatelského nebe. To není nic překvapivého. Ne každý podnikatelský nápad se podaří úspěšně realizovat. Bylo jenom otázkou času, kdy začnou menší P2P platformy padat. Problémy Benefi můžeme alespoň využít pro výukové účely a pro zlepšení našeho přístupu k investicím na jiných P2P platformách, případně na finančních trzích.

 

Včera jsme si ukázali, že úrokové sazby nabízené na P2P platformách mohou být vysoké díky jednoduché myšlence bankovnictví. Nicméně čím jsou nabízené úrokové sazby vyšší, tím je vyšší i investiční riziko. Před investicí do P2P půjček je tedy důležitá poctivá analýza nejenom investiční příležitosti, ale i administrátora platformy.

 

Analýzám různých platforem a projektů se dlouhodobě věnujeme. A nebojíme se vyslovit naše pochybnosti, což se provozovatelům platforem a různým start-upistům ne vždy líbí. Každou chvíli se nám někdo ozvě se slovy: „nepochopili jste potenciál produktu/služby, jenom zbytečně házíte negativní světlo na naši práci“. My start-upům fandíme. Peníze ale vyděláváme investováním, ne fanděním. Když z prezentovaných informací získáme pocit, že můžeme o peníze přijít, tak budeme kritizovat. Dobré projekty se ale mohou těšit na naši investiční přízeň.

 

Nejvěrohodnějším příznakem možných problémů nějaké P2P platformy je prudký propad objemu investičních nabídek na platformě. Konkrétně u Benefi byla naposledy investiční příležitost před dvěma týdny. Loni se na platformě uveřejňovaly půjčky každý den.

 

Benefi půjčky

 

Management přestal vývoj na platformě komentovat. Takže už dlouho nepřišel nějaký vysvětlující e-mail, ani nebyl vydán příspěvek v sekci novinky na stránkách.

 

Benefi blog

 

Důvody zhoršování platformy mohou být různé: od propálení hotovosti od zakladatelů, přes špatný marketing až po externí šoky ve formě právních komplikací (kupříkladu nový Zákon o spotřebitelském úvěru).

 

Co znamená postupný úpadek Benefi pro investory?

 

Bez nových půjček k proinvestování nebude mít platforma peníze na svůj provoz. Kanceláře, telefony, zaměstnanci a další výdaje se ale z něčeho musí platit. Teď jsou provozní příjmy minimální. Pokud společnost neobnoví své aktivity v oblasti P2P půjček, tak si dovolíme tvrdit, že koncem roku bude Benefi minulostí.

 

Na platformě chybí sekundární trh, takže půjčky nelze prodat a stáhnout peníze domů. Investorům tak nezbývá nic jiného, jenom čekat a doufat, že firma nevyhlásí zatím bankrot. Po bankrotu platformy by nastaly zejména problémy v oblasti vymáhání splátek od dlužníku. Kdo by to pak dělal a kolik by to stálo? Těžko říct.

 

Stále musíme myslet na to, že v současnosti je v Evropě i ČR kreditní rozmach. Teď si představme, co se P2P platformám stane, až přijde recese. Řada z nich nepřežije. Jak se vůči krachům bránit? Investujme především na velkých P2P sítích, kde je vysoká likvidita na sekundárním trhu. Ideální pak je, pokud investor umísťuje prostředky do krátkodobějších půjček se splatností do 12 měsíců. Případně do dlouhodobých půjček, u kterých je na sekundárním trhu patrná vysoká poptávka. Nezapomínejme na diverzifikaci – sektorovou, geografickou, měnovou. Na našich stránkách pravidelně uveřejňujeme recenze a přehledy různých platforem, abyste měli více informací. Nečekejme od P2P platforem zázraky. Vyšší výnosy jsou podmíněny vyšším rizikem, které se musíme naučit řídit.

 

Při výběru investic ignorujme marketingové prohlášení. Vtipně pak působí různé reference od známých tváří. Popravdě takovéto reference jsou úplně k ničemu. Celebrity za odměnu rádi propůjčí svoji tvář nějakém projektu, přitom o něm nemusí nic vědět. Na Benefi lze mimo jiných najít tyto tváře. Pochybujeme, že vůbec mají zaregistrovaný účet, natož zainvestovaných alespoň 10 000 Kč.

 

Benefi reference

 

Pro skutečné investory musí být jedinou referencí skutečné údaje o výkonnosti, obchodní smlouvy a názory jiných reálných investorů. Pro názornost přikládáme náš Benefi výpis, který vypadá jako béčkový americký horor:

Benefi výpis účtu

 

Poznámka na okraj: Proč jsme na platformu Benefi poslali 29 200 Kč? Když jsme začali na platformě investovat, tak byla minimální investice nastavena na 1000 Kč. Tedy jsme mohli pořídit kolem 30 půjček. To je statistické minimum, abychom se začali přibližovat diverzifikovanému portfoliu. Z hlediska rozložení rizika by bylo ideální mít na platformě alespoň 100 investic. Ale 100 tisíc korun jsme na Benefi rozhodně nechtěli poslat, jelikož už na počátku jsme cítili možné problémy.

 

V oblasti start-upů a konkrétně fintechu vznikla menší bublina. Mnoho mladých lidí se s obrovským nadšením, nulovým finančním kapitálem a s nízkotučným latte macchiato v ruce pustila do náročných oblastí. V současnosti sledujeme ekonomický rozmach. Až přijde krize, tak řada finančních a start-upových „hipsterů“ spadne zpátky na zem. Rozhodně nemíníme patřit mezi investory, kteří jim při pádu poskytnou bezplatný padák, měkoučký přistávací polštářek a ještě náhradu za rozlité latte.

 

Chcete se naučit, jak obezřetně investovat? Ve službě PORTFOLIO MANAŽER ukazujeme reálné postupy a prověřené metody. Nepouštějte se zbytečně do slepých investičních uliček.

1.3.2017

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

8 % DLUHOPIS MIDEA PRO FINANCOVÁNÍ ZISKOVÉHO E-SHOPU BEJBYNET