Finlord Sněmovna financí

MINTOS: KREDITNÍ RIZIKO KE KONCI 2016

9.3.2017

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Mogo pasiva 2016

Oblíbená platforma Mintos postupně uveřejňuje loňské výsledky hospodaření nebankovek, které přes platformu prodávají půjčky. Jak budou uveřejňované, tak je budeme analyzovat, abychom si dokázali udělat představu o kreditním riziku. Z významných nebankovek zatím vydaly výsledky Mogo a ExpressCredit (Banknote). Půjčky od obou firem jsou celkem časté. Momentálně tvoří více než polovinu všech úvěrů na Mintosu. Loni jsme se v analýzách věnovali všem nebankovkám, které byly v červnu na platformě Mintos. V nejbližších týdnech prozkoumáme i výsledky nově zapojených nebankovek.

 

Přihlaste se do newsletteru, ať vám neuniknou důležité novinky a specializované informace pro investory.

 

Mogo zvyšuje objemy, tržby i zisk

 

Pohled na finanční výsledky společnosti Mogo potěší. I když se velikost úvěrového portfolia snížila meziročně o 1 % na 27 mil EUR, tak se podařilo zvýšit hrubý úrokový zisk z 4,6 mil. na 7,3 mil. EUR. Tento nárůst je důsledek nejenom vyšších úrokových příjmů, ale i mnohem nižších odpisů špatných úvěrů. Odpisy se snížily meziročně z 2,3 mil. na 0,9 mil. EUR. Na tomto místě je ale dobré upozornit na to, že v roce 2015 byly odpisy nadprůměrně vysoké. V případě odpisů špatných úvěrů používá Mogo poměrně konzervativní přístup. Jako nedobytné (defaultní) úvěry označuje už ty, které jsou 60 dní po splatnosti. Čistý zisk Mogo se loni zvýšil z 1 mil. EUR na 2,96 mil. EUR.

 

Mogo výsledovka 2016

 

Společnost uvádí, že průměrná efektivní úroková sazba půjček stoupla z 43 % na 48 %. Taktéž se ale významně prodloužila průměrná doba splatnosti, a to z 41 na 49 měsíců.

 

Jako většina jiných nebankovek na platformě Mintos i společnost Mogo je financovaná zejména dluhem. Pohled do rozvahy na stranu pasiv ukazuje, že vlastní kapitál byl ke konci roku 2016 kolem 8,3 mil. EUR, což bylo 30 % pasiv. Objem vydaných dluhopisů stoupl z 15,2 na 17,9 milionu EUR, přičemž dle schváleného prospektu může společnost emitovat celkem 20 mil. EUR. Vydané dluhopisy mají fixní kupón 10 %, splatnost v roce 2021 a jsou kótované na burze NASDAQ OMX Baltic. S dluhopisy se prakticky neobchoduje, viz údaje burzy.

 

Mogo pasiva 2016

 

Management Mogo má pro rok 2017 optimistický výhled. Objem poskytnutých úvěrů i úrokové příjmy by se měly zvýšit. Tomu nasvědčují i údaje z výroční zprávy. Dle současných smluv se do jednoho roku očekává finanční příjem 9,4 mil. EUR. V horizontu 2 až 5 let by pak měl být finanční příjem 16,4 mil. EUR. Obě položky se výrazně zvýšily oproti předchozímu období.

 

Mogo výhled 2017

 

Banknote dosáhla nižších tržeb i zisku

 

Společnost ExpressCredit (Banknote) zaznamenala loni pokles tržeb o 13,2 % na 15,08 mil. EUR. Důvodem je dle managementu nová legislativa, která způsobila snížení úroků u spotřebitelských půjček. Čisté úvěrové portfolio se zvýšilo o 77 % na 11,5 mil. EUR a ke konci minulého roku byla velikost rozvahy 16 mil. EUR.

 

V důsledku snížení tržeb poklesl i zisk, a to z 1,43 mil. EUR v roce 2015 na 1 mil. EUR v roce 2016. Oficiální text:

 

Banknote informace 2016

Na konci roku 2016 emitovala společnost dluhopisy v objemu 5 mil. EUR. Jejich fixní úrok je 14 % a splatnost je 5 let. Banknote je rozhodně více zadlužená než společnost Mogo. Vlastní kapitál tvoří méně než 20 % celkových pasiv. Naopak pomocí dluhopisů se financují přibližně dvě třetiny rozvahy.

 

Management má optimistický výhled do budoucnosti, nicméně P2P investoři by rozhodně měli být u Banknote opatrní a raději nakupovat přes Mintos jenom krátkodobé půjčky. Při signálech ekonomického zpomalení v Pobaltí pak bude lepší tyto půjčky prodat na sekundárním trhu.

 

Chcete se naučit, jak obezřetně investovat? Ve službě PORTFOLIO MANAŽER ukazujeme reálné postupy a prověřené metody. Nepouštějte se zbytečně do slepých investičních uliček.

9.3.2017

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Komentáře

  Majkl napsal:

  Diky za informace a chtěl bych se zeptat, nevite zda by bylo možné v mintos směnárně směnit EUR za GBP a poté tyto libry poslat rovnou na UK P2P servery, třeba Savingstream? Předpokládám, že to takto asi nepůjde… 🙂 díky.

  admin napsal:

  Dobrý den, tohle jsme nezkoušeli a obáváme se, že to nepůjde. Problémem jsou opatření proti praní špinavých peněz. Mintosu byste musel dokázat, že ty účty v Británii jsou Vaše. Nicméně zkuste napsat na Mintos podporu. Možná jsou flexibilní. Každopádně i kdyby to tak nešlo, tak to zas až tak nevadí. Ta konverze na Mintosu stojí už 1 %, což je podobné jako na Transferwise a dražší než u RoklenFX. My si posíláme eura do ČR (máme FIO účet, kde stojí příchozí sepa platba 20 Kč) a pak z eur účtu posíláme peníze do Británie pomocí Transferwise nebo RoklenFX.

  Anonym napsal:

  A jak to vypada s Lendo ?

  admin napsal:

  Ta rok 2016 ještě Lendo neuveřejnilo výsledky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

INVESTUJETE V ZAHRANIČÍ? MĚNOVÉ ZAJIŠTĚNÍ MŮŽE BÝT ZDARMA.