Finlord Sněmovna financí

AKCIOVÉ INDEXY VS. JEDNOTLIVÉ AKCIE

27.3.2017

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mezi investory panuje nekončící debata o tom, jestli je výhodné nakupovat akcie, případně celé akciové indexy. Jeden tábor (a my do něj také patříme) říká, že investice do akcií je z dlouhodobého hlediska velmi snadná a výnosná. Na druhé straně existuje tábor investorů, kteří tvrdí, že investování do akcií je složité, extrémně rizikové a že lepší je nakupovat nemovitosti nebo jiné investice. Největší sranda na celé této debatě je, že oba tábory mají pravdu, jen se na akciové trhy koukají skrz jiné brýle. Co tím myslíme? Ve vysvětlení nám pomůže práce Hendrika Bessembindera „Do Stocks Outperform Treasury Bills?“ Výsledky studie určitě překvapí mnohé investory z obou zmíněných táborů.

 

Bessembinder se podíval na přibližně 26 000 amerických akcií, které se od roku 1926 objevily v rozsáhlé databázi CRSP. Změřil jejich výkonnost včetně dividend od roku 1926 (nebo od IPO) do konce roku 2015. Celkem tyto firmy vytvořily pro investory hodnotu 31,8 biliónu USD.

 

Mediánová akcie nemá vyšší výnos než pokladniční poukázky

 

Jak ukazuje následující graf, tak prakticky celé kumulativní bohatství akciového trhu vygenerovalo kolem 1000 akcií, což je méně než 4 % všech akcií kótovaných v nějakém období na amerických burzách. Méně než pětina akcií pak vygenerovala 120 % bohatství a přibližně pětina firem je naopak důvodem snížení bohatství o 20 %. 58 % akcií dosáhlo nižšího zhodnocení, než bylo zhodnocení jednoměsíčních pokladničních poukázek.

 

individuální akcie tvoření hodnoty

 

Jak je tedy možné, že akciové indexy tak výrazně od roku 1926 vzrostly? Důvod je jednoduchý. Do indexů se většinou dostanou velké a stabilní firmy, které generují hodnotu. A indexy jsou většinou kapitálově vážené, což znamená, že úspěšné firmy mají na nich vyšší váhu. Naopak špatné firmy jsou z indexů vyřazovány. Akciové indexy jsou tak prakticky výkladní skříní akciového trhu a celé ekonomiky. Pokud se ekonomice daří, tak výkladní skříň bude také hezká.

 

Uvedený graf taktéž ukazuje, proč je aktivní stock-picking tak náročný. Matematická pravděpodobnost, že se investor při výběru „tutovky“ trefí do 58 % špatných akcií, je mnohem vyšší než pravděpodobnost, že se při výběru trefí do 4 % nejvýkonnějších akcií, které překonaly celý akciový index. Nezanedbatelná je i možnost, že investor vybere nějakou totálně propadákovou investici z 20 % skupiny, která způsobila propad kumulativní hodnoty akciového trhu.

 

Následující graf ukazuje četnost výnosů u držby akcií po dobu 10 let. Ztrátových firem je mnoho. Na druhé straně ztráta nemůže být více než 100 %. Extrémně ziskových firem s výnosy přes 300 % je mnohem méně. Nicméně právě tyto společnosti potáhly akciové indexy vzhůru.

 

četnost výnosů individuálních akcií

 

Rada pro většinu investorů: držte akciové indexy

 

Závěry studie jsou jednoznačné. Výběr jednotlivých akcií není pro každého. Pro většinu investorů bude nejlepší sledovat jenom akciové indexy a kupovat ETF a nízkonákladové pasivní fondy na indexy. Tak získají expozici vůči trhu, který v uplynulých 90 letech jenom v USA vygeneroval hodnotu přes 32 bilionů dolarů. Nákup indexových investic je skutečně velmi jednoduchý a zvládne to každý svéprávný člověk. Na sledování výnosů akciových indexů není nic špatného. V běžném životě i tak děláme hodně průměrných činností a nevadí nám to.

 

Mnohem náročnější je nákup 4 % nejvýkonnějších akcií. Kdo se chce pustit do této aktivity, tak si předem musí být vědom faktu, že matematická pravděpodobnost hraje v jeho neprospěch. Výběr těch nejlepších akcií si vyžaduje nejenom výborné finanční znalosti, ale i hodně trpělivosti a ochotu postupovat zvýšené riziko špatného výběru.

 

Kterých 30 firem vygenerovalo nejvíce hodnoty pro akcionáře? Bessembinder udělal tabulku. Na prvním místě je společnost Exxon Mobile, která vygenerovala hodnotu 940 miliard dolarů. Na druhém místě se pak nachází Apple s vygenerovanou hodnotou 677 miliard.

 

firmy-hodnota pro invetory

 

Chcete se naučit, jak obezřetně investovat? Ve službě PORTFOLIO MANAŽER ukazujeme reálné postupy a prověřené metody. Nepouštějte se zbytečně do slepých investičních uliček.

 

27.3.2017

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Komentáře

    Petr Zajíc napsal:

    Ta tabulka je moc hezká. Přestože minulé výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích, troufnu si tvrdit, že nákup uvedených titánů by nebyl chybou ani v dnešní době (máte tam kvalitu jako je MSFT, JNJ, AAPL, GM, PG, KO, ORCL, PFE a další). Zajímavé taky je, že hodně z uvedených splečností vyplácí tučné dividendy. Možná by nebylo od věci zjistit, který ETF obsahuje právě ty uvedené společnosti. Hádám, že třeba DIA bude hodně blízko.

    admin napsal:

    Ano, DIA určitě obsahuje řadu těch firem. Taktéž HDV. Když teď koukáme na total return obou ETF, tak je prakticky stejný. Pro dlouhodobé buy and hold investory jsou obě ETF v pohodě. Jejich nákladovost je 0,17 % a 0,08 % ročně.

    Stanislav Vik napsal:

    Problém většiny širokých indexů je ten, že pokud investor nechce vlastnit akcie např. tabákových spol., výrobců alkoholu a hazardních společností, tak má problém. Je pak vlastně nucen vybírat jednotlivé akcie. Existují nějaká etická ETF, která např. tyto tři sektory nevlastní?

    admin napsal:

    Dobrý den, společensky zodpovědných ETF existuje spousta. Tady je seznam takovýchto ETF obchodovaných v USA:
    http://etfdb.com/type/investment-style/socially-responsible/
    Řada společensky odpovědných ETF se pak obchoduje i v Evropě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

ZDARMA KE STAŽENÍ ZÁKLADNÍ INVESTIČNÍ STRATEGIE