INFORMACE A ČAS JSOU NEJDRAŽŠÍ KOMODITY
22.2.2017
5 min.
Ve filmu Wall Street prohlásila postava Gordona Gekka, že nejdražší komodita na světě jsou informace. Ve druhém dílu filmu pak opravila své tvrzení na čas. Obě tyto komodity jsou extrémně drahé. Čas se nedá vyrobit a bez správných informací nelze dělat správná rozhodnutí. Jaký to má dopad na investory?
Čas je omezený
Každý člověk zemře a má jenom jednu příležitost prožít život naplno. Ano, medicína dokáže zázraky, nicméně kvalitní zdravotní péče a životospráva prodlouží život jenom o několik let. Mnohdy za cenu obrovských nákladů. Uvedený vývoj je jasný všem. Ne všichni ale dokážou naplno využít možnosti, které jim svět nabízí. Základem je vyrovnaný vztah mezi krátkodobou spotřebou a dlouhodobým spořením. V článku DO DŮCHODU VE ČTYŘICETI. JDE TO? jsme se této problematice věnovali. Spotřeba v podobě nákupů produktů a služeb je určitě výborná a pomůže využít omezený čas na tomto světě naplno. Nicméně člověk musí myslet i na zadní vrátka. Bude mít dostatek peněz, až půjde do předčasného anebo řádného důchodu? Nebude si pak trhat vlasy, že ve své mladosti se měl uskromnit? Odchodem do důchodu přeci život nekončí a demografická statistika nám ukazuje, že v důchodu strávíme v průměru pětinu našeho pozemského času.
Vytváření finančních rezerv na důchod je mnohem snadnější, než se zdá. Jenom je nutné dodržovat základní pravidla. Těm se věnujeme nejenom v pravidelných příspěvcích, ale i ve Výukových balíčcích. I jiné finanční instituce zdůrazňují dlouhodobý přístup k tvorbě rezerv. Dobrým příkladem je následující dlouhodobý graf od investiční banky Credit Suisse. Ukazuje, že v období 1900-2016 se investice do amerických akcií zhodnotila v průměru o 9,5 % ročně, investice do dlouhodobých vládních dluhopisů pak přinesla růst hodnoty o 4,9 % ročně, u krátkodobých dluhopisů bylo zhodnocení 3,7 % a inflace byla 2,9 %. Držba hotovosti, samozřejmě, nic nenese.
Pozorně prostudujme uvedený dlouhodobý graf. Ani krize ve 30. letech, ani prasknutí technologické bubliny, ani finanční krize nezpůsobily změnu dlouhodobého trendu. Jedna koruna zainvestovaná v roce 1900 do akcií se zhodnotila na 39 524 korun. Jeden milion korun se zhodnotil na 39,5 miliardy. Jeden milion investovaný do krátkodobých dluhopisů, což je ekvivalent spořicích účtů v bankách, se zhodnotil na 74 milionů. Zhodnocení překonalo inflaci jenom o málo. Jednoduchost je až zarážející. Snadno můžeme vidět, jak vznikly bohaté rody. 116 let jsou prakticky jenom 4 generace.
Kvalitní informace jsou drahé
Uvedený graf je informace, kterou vám nesmí říct žádný komerční bankéř. Pro něj je vždy lepší postrašit klienty různými krizemi a pak je přesvědčit o tom, aby měli své peníze uložené na spořících a terminovaných účtech. Cena kvalitních informací se určuje těžko. Kolik jste ochotni zaplatit za uvedený graf výnosů různých aktiv? Pokud se zopakuje historie a v nejbližších 116 letech se investice do akcií zhodnotí z 1 milionu na 39,5 miliardy, kolik dáte člověku, který Vám tuto informaci přinesl? Korunu, sto korun, milion, miliardu?
Ve světě panuje informační nerovnováha. Menší skupina zkušených investorů disponuje lepšími informace jako větší skupina nezkušených investorů. A malá skupinka na tom krásně vydělává. Nemůžeme se pak divit, že 1 % nejbohatších lidí vlastní více než 90 % zbylých lidí na této planetě. 8 nejbohatších lidí pak vlastní více než polovinu majetku lidstva. Někdo to nazývá nespravedlivost, my se na to díváme spíše jako na důsledek informační nerovnosti.
Našim cílem je rozvíjet investiční prostředí a odhalovat investorům nové obzory. Proto jsme se rozhodli podpořit mladou generaci. Slevu 30% na všechny naše produkty získá každý investor, který ještě nedovršil 26 let. Akce platí do konce března. Pokud chcete využít slevu, tak nás kontaktujte pomocí uvedených možností.
22.2.2017
5 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Akciový index S&P 500: 10 z 11 sektorů je výrazně nadhodnocených
Ohodnocení US akcií podle poměru ceny a očekávaných zisků ukazuje, že při dalším nárůstu cen o cca ...
Více informací20.11.2024
4 min.
Seznam akcií, kterým analytici věří a zvyšují u nich odhady zisků
Podívejte se na seznam akcií firem, kterým analytici věří a v posledním měsíci u nich výrazně zvedly ...
Více informací19.11.2024
3 min.
Warren Buffett vs. trhy: Proč investiční legenda hromadí hotovost?
Warren Buffett, ikona investičního světa, sází na opatrnost. Namísto honby za dalšími velkými ...
Více informací19.11.2024
4 min.
,,Někdo to nazývá nespravedlivost, my se na to díváme spíše jako na důsledek informační nerovnosti.“
To asi jo. Ale co je příčina informační nerovnosti?Nespravedlivost? Systém funguje na základě protekcionismu – největší protekci mají logicky vlivné nejbohatší skupiny – v jejich zájmu přeci není vychovávat si ve školách konkurenci, ale spotřebitele, ne?
Rozhodně ale souhlasím, že tento systém vznikl na základě neinformovanosti 🙂
Dobrý den, souhlasíme. Elita nepotřebuje konkurenci, ale ovečky, které budou poslouchat. Tento systém ale nedokážeme změnit. Jako drobní investoři si maximálně můžeme navzájem pomoct a podpořit výměnu relevantních informací 🙂
Já vím, že ho nemůžu změnit, jen si z něj dělám srandu. On se rozpadne sám jak puzzle a mezitím vznikne nový.