ANALÝZA AKCIÍ Č. 4: GATTACA PLC
14.2.2017
6 min.
Už delší dobu sledujeme britskou společnost Gattaca PLC (ticker: GATC), která působí v oblasti personalistiky. Firma se specializuje na vyhledávání inženýrů, IT specialistů a dalších technologicky zaměřených lidí. V současnosti už působí na čtyřech kontinentech. Skupina vznikla spojením společnosti Matchtech (největší personální firma pro inženýry ve Velké Británii) a Networkers (jeden z pěti největších britských specialistů na IT profese).
Webinář k výsledkům společnosti za rok 2016 je možné shlédnout zde:
Společnost momentálně spolupracuje s 2500 zaměstnavateli, ve své databázi má více než jeden milion kandidátů. Momentálně má umístěných 4000 kandidátů na permanentních pozicích a 9000 agenturních pracovníků.
Permanentní pozice ji generují 26 % příjmů z poplatků, agenturní pracovníci tvoří 74 % příjmů z poplatků. Díky akvizici Networkers společnost diverzifikovala svoji působnost mimo Velkou Británii, kde se generují už jenom dvě třetiny výnosů.
Trh služeb v oblasti personalistiky je fragmentovaný
Společnost je největší britskou personální společností v oblasti hledání inženýrů. Navzdory tomu má na celém britském trhu podíl jenom 5 %. Globální trh v segmentu hledání inženýrů má dle odhadu managementu velikost přes 26 miliard amerických dolarů. Segment personálních služeb v technologiích by pak měl mít hodnotu 57 miliard dolarů. Roční tržby celé skupiny jsou kolem 73 milionů liber. Z tohoto údaje je patrné, že i navzdory úzké specializaci má společnost rozsáhlý potenciál pro celosvětovou expanzi.
Poptávka po službách personálních agentur v posledních letech roste a ne jinak je tomu i v případě společnosti Gattaca. Nicméně některé sektory zažily loni špatný rok. Zejména energetické společnosti šetřily a najímaly méně pracovníků. Zajímavá situace vzniká i v oblasti výroby automobilů. Celá Evropa má obrovský nedostatek specialistů v tomto oboru. V samotné Británii bude dle odhadu společnosti Gattaca chybět do roku 2020 kolem 50 tisíc automobilových specialistů. Producenti aut si tento nedostatek dobře uvědomují a všemi silami se snaží nepřijít o zaměstnance. Pro personální firmy, které jsou odměňované při přesouvání lidí z firmy do firmy, to je nepříjemná zpráva. Nedostatek volných pracovních sil je i v oblasti farmacie a obecného zdravotnictví.
Pro zajímavost: roční plat (bez bonusů) programátorů v Londýně je dle portálu https://www.networkerstechnology.com/ od 50 tisíc liber (cca 1,5 mil. Kč) výše a snadno se vyšplhá i na 100 tisíc liber. Plat stavebných inženýrů začíná od 30 tisíc liber (cca 900 tisíc Kč) a u seniorních pozic je přes 60 tisíc liber ročně.
Výsledky jsou cyklické
Personální služby mají cyklickou povahu a tomuto odvětví se daří zejména při ekonomickém rozmachu. To je dobře vidět i na tržbách Gattaca, které v současnosti dosahují více než 600 milionů liber. V období ekonomické krize v letech 2008 až 2010 tržby stagnovaly. Do tržeb jsou zahrnuty i platy pro agenturní pracovníky, takže pro firmu je důležitější ukazovatel čistých příjmů z poplatků, který se pohybuje na úrovni 10 % z tržeb a dlouhodobě také stoupá. Jak jsme uvedli, 74 % tržeb je generovaných díky agenturním zaměstnancům. Tady spatřujeme nezanedbatelné riziko, protože při ekonomickém zpomalení se propouští nejdřív tito pracovníci.
Podobný vývoj je i v případě čistého zisku. Ten od roku 2008 do 2011 klesal. V současnosti už je na novém maximu téměř 10 milionů liber.
A to samé platí pro provozní cash flow, který padal v letech 2009 až 2011. Nicméně teď už provozní cash flow atakuje hodnotu 15 milionů liber ročně. Jelikož jsou investice společnosti Gattaca nízké (což je podobné jako u jiných firem z oboru), tak je free cash flow kolem 14 milionů liber ročně.
Gattaca je konzervativně ohodnocena
Cena akcií společnosti Gattaca propadla v posledních třech letech z 600 o 50 % na současných 290 pencí. Přitom tržby i zisky dle předchozích grafů výrazně vzrostly. Výprodej nastal zejména kvůli strachu investorů z přehřátí britské ekonomiky a následného zpomalení. Vzhledem k rekordně nízké míře nezaměstnanosti nelze tento možný makroekonomický vývoj vyloučit. Akcionářům se nelíbilo ani spojení s Networkers. Obávají se, že se nakonec nepodaří dosáhnout slíbených synergických efektů.
Jelikož cena akcií propadla, tak se ohodnocení firmy dle P/E poměru dostalo pod 10. Zde se P/E nacházelo naposledy v období krize. Ukazatel P/FCF má obdobný vývoj. Relativně nízké ohodnocení může být u této firmy způsobeno dvěma elementy: buď investoři čekají hospodářskou recesi anebo se na firmu jednoduše zapomnělo. P/E ratio hlavního akciového indexu FTSE 100 je kolem 33. Lepší je ale sledovat Shillerův P/E poměr, který je 14,8. Nicméně i tak jsou akcie Gattaca o desítky procent levnější oproti celému trhu.
Varianta, že by investoři na firmu zapomněli, není vůbec „mimo mísu“. Gattaca patří mezi micro-cap akcie, jelikož její tržní kapitalizace na londýnské burze je teď kolem 90 milionů liber. Volně se pak obchoduje jenom polovina tohoto objemu. Management a významní privátní investoři drží více než polovinu akcií společnosti. Největším akcionářem je zakladatel firmy Geaorge Materna se čtvrtinovým podílem. Denní objemy obchodování se pohybují v tisících kusů, což při ceně 3 libry za kus dává librový objem v rozmezí 20 tisíc až 40 tisíc liber denně. Žádný větší fond se do nákupu takto nelikvidní firmy nebude pouštět. Nelikvidita se mimo jiné projevuje i ve velmi širokém bid-ask spreadu, který je někdy i 10 pencí (3 % z ceny).
Akcie Gattaca mají vysokou dividendu
Uvedený problém s nelikviditou předurčuje akcie společnosti jenom pro skutečně dlouhodobé investory, kteří jsou ochotní držet akcie více než 5 let. Nakoupit se akcie postupně dají i za relativně dobrou cenu, ale odprodej v recesi by byl prakticky nemožný. Odměnou za tuto nelikviditu je pak proakcionářský přístup managementu. Ten je vidět hned v několika formách. Zaprvé je ve výročních zprávách zdůrazňovaný odměňovací systém na základě výsledků firmy, přičemž se sledují nejenom zisky, ale i výkonnost cen akcií. Ani velké multimiliardové firmy nemají tak podrobné schéma. Největší akcionáři chtějí, aby management přistupoval k firmě jako ke své vlastní, což je určitě dobrý signál.
Dalším zajímavým faktorem je růst hodnoty vlastního kapitálu na současných 82 milionů liber. Polovina z tohoto objemu jsou zadržené zisky. Firma používá jenom málo dluhového kapitálu (naposledy při akvizici Networkers).
Dividenda dlouhodobě a stabilně roste, přičemž momentálně se dividendová výnosnost pohybuje na úrovni 7,2 %. Dividendový výplatní poměr je typicky kolem 70 %.
Pokud se podíváme na dlouhodobé výsledky firmy, tak ty jsou skutečně velmi zajímavé. Každý rok zvedá firma tržby a rozšiřuje svoji databázi kontaktů. Management je hodně motivovaný, aby pro akcionáře vytvářel hodnotu. Prostor pro globální expanzi v oboru je dostatečný. Pokud nepřijde recese, tak s největší pravděpodobností by se mohl postupně zvedat zisk i dividenda. Akcie ještě nejsou extrémně levné. To by se P/E poměr musel pohybovat kolem hodnoty 8 a dividendová výnosnost by se musela nacházet na úrovni 10 % a výše. Velkým problémem a zároveň příležitostí je nízká likvidita, kvůli které se o akcie společnosti nebudou v nejbližších měsících zajímat velké fondy.
Naše rozhodnutí o tom, jestli jsme investovali, mají k dispozici předplatitelé služby PORTFOLIO MANAŽER.
Žádná informace nebo názor v tomto textu nepředstavuje doporučení k uskutečnění nákupu nebo prodeje investičního nástroje nebo provedení jiného obchodu a slouží výhradně k informativním a vzdělávacím účelům. Další informace o rizicích naleznete zde.
14.2.2017
6 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Největší americké banky: aktiva 25 největších amerických bank činí 21,1 bilionu USD

Mezi největší americké banky podle výše aktiv se řadí především JP Morgan Chase, Bank of America, ...
Více informací2.4.2025
5 min.
Akcie zažívají nejtvrdší pád od roku 2022. Jste připraveni?

První čtvrtletí roku 2025 přineslo na akciových trzích výrazné pohyby, které reflektují jak globální ...
Více informací1.4.2025
Nejžhavější evropský trh? Německý DAX a jeho obchodní příležitosti

Do popředí zájmu traderů se dostává německý index DAX – jeden z nejdůležitějších evropských ...
Více informací28.3.2025
3 min.
Napsat komentář