FUNDLIFT A SUPERSOUSED: JE SUPER I PRO INVESTORY?
12.1.2017
10 min.
Na platformu Fundlift se dostal projekt SuperSoused.cz. Společnost chce získat od investorů 4,5 mil. Kč pomocí konvertibilního investičního certifikátu s úrokovou sazbou 10 % p.a. a splatností v březnu 2020. Úrok bude vyplacen kumulativně při splatnosti. Finanční prostředky získané pomocí emise plánuje SuperSoused.cz využít na online a offline marketing a na vývoj software.
SuperSoused se zaměřuje na řemeslné práce a domácnost
SuperSoused je online platforma, která propojuje nabídku a poptávku různých řemeslnických prací a drobných výpomocí v domácnosti. Cílem platformy je vytvořit širokou skupinu „sousedů“ a profesionálních řemeslníků, ve které si každý zadavatel najde přesně to, co hledá a naopak řemeslník či soused nabídnou to, co umí nejlépe. Tuto službu ocení zejména ženy a mladší generace z velkých měst, jimž nic moc neříkají různé opravy a jiné manuální práce (např. oprava pračky, ledničky). Navíc sehnat ve velkém městě, jako je např. Praha, kvalitního a cenově přijatelného řemeslníka je docela problém. Obecně tato doba trpí nedostatkem šikovných řemeslníků, což koneckonců můžeme pozorovat i na trhu práce.
První řemeslné P2P platformy vznikly v USA v roce 2008 a byly jimi zejména Taskrabbit a Thumbtack. Od roku 2012 se tento koncept uchytil i v Evropě, především ve Velké Británii, Francii, Německu a Španělsku s platformami, jako jsou StarofService či Zaask.
Trend sdílené ekonomiky nabývá každým rokem na popularitě a dle údajů společnosti PriceWaterhouseCoopers by měl podíl sdílené ekonomiky nadále stoupat. Tato poradenská společnost rovněž odhaduje, že celkový objem sdílené ekonomiky v Evropě za rok 2015 představoval okolo 28 miliard EUR, což bylo asi 5 % výdajů na služby ve čtyřech klíčových odvětvích (cestování a doprava, kolaborativní financování a ubytování). Nicméně do roku 2025 by částka vynaložená na P2P služby měla dosáhnout až na 570 miliard EUR.
SuperSoused.cz si zakládá na garantované bezpečné transakci
Nejprve se pojďme podívat na to, jak platforma SuperSoused.cz funguje. Z uživatelského pohledu je platforma SuperSoused.cz velmi pěkná, jednoduchá a přehledná, nicméně nutné je podotknout, že z uživatelského pohledu jsou na tom podobně i ostatní konkurenční platformy. Platforma SuperSoused slouží jako zprostředkovatel mezi zákazníky a poskytovateli různých druhů prací. Zákazníci jsou registrovaní uživatelé platformy, kteří mohou na webu zadávat zakázky s popisem svého problému. A naopak individuální Super Sousedé, jež mají o danou zakázku zájem, jim na to mohou zasílat nabídky. Cena, kterou Super Sousedé nabízejí, je konečná a současně obsahuje i 15 % provizi pro platformu SuperSoused.cz za zprostředkování jejich práce. Zákazník následně uhradí cenu za zakázku do úschovy platformě, čímž dochází dle slov platformy ke garantované bezpečné transakci i jednoduchému výběru provize.
Jakmile je práce zrealizována a zakázka je hotová, tak to zákazník potvrdí platformě a v tom momentě je poskytovateli vyplacena odměna ve výši 85 % z konečné ceny zakázky, přičemž 15 % provizi si platforma SuperSoused automaticky nechává. Tato procesní záležitost je velice šikovná a v podstatě funguje podobně jako advokátní/notářská úschova peněz při koupi či prodeji nemovitosti. Díky tomuto procesu dostane každý „to svoje“ (pakliže řemeslník odvede svoji práci dobře).
Cílovou skupinou platformy SuperSoused.cz jsou především lidé žijící ve velkých městech, kde panuje anonymita a kde lidé nemají svého „stálého“ řemeslníka. Demografické portfolio zákazníků služby SuperSoused tvoří ze 70 % ženy, které jsou single a zaneprázdněné. Na platformě je také možné najít i starší generace, jež potřebují levně vyřešit drobné řemeslné práce a výpomoci.
Zákazníkům svou pomoc nejčastěji nabízí běžní lidé alias „Sousedé“, jakožto řemeslníci, kutilové, údržbáři, maminky na mateřské či studenti. Vedle nich pak na platformě nabízí své služby i firmy.
Od roku 2017 by se měly služby na platformě SuperSoused.cz rozšířit o pomoc seniorům, hlídání domácích mazlíčků, servis a opravy aut. Tady musíme platformu pochválit za myšlenku pomoc seniorům, jelikož ač se to nezdá, tak je to v současnosti velký problém a to hlavně pro lidi s nižším příjmem peněz – např. byť si důchodce zaplatí DPS, tak za služby „nadstandard“ (česání vlasů, mytí, nákup) si musí připlatit, což ale nestojí pár korun. Podle našeho názoru by nebylo vůbec od věci, kdyby platforma rozšířila služby i o pomoc vozíčkářům.
Podle údajů platformy SuperSoused.cz bylo k datu 31. 12. 2016 zrealizováno 3314 zakázek, počet Super Sousedů činil 2112, počet registrovaných uživatelů 10 721 a průměrná cena zakázky byla 1116 Kč.
S platformami na řemeslníky se roztrhl pytel
Jak v ČR, tak i ve světě již existuje hodně podobných platforem, jako je SuperSoused.cz. Mezi nejznámější ČR konkurenty SuperSouseda patří aaapoptávka.cz, nejřemeslníci.cz, lidskásíla.cz, jáudělám.cz atd.. Konkurenci si SuperSoused.cz velmi dobře uvědomuje a proto bude v nejbližších letech vynakládat značné finanční prostředky do marketingu. To se koneckonců nádherně zrcadlí v nákladové položce. Otázkou ovšem je, do jaké míry dokáže marketing přilákat zákazníky. SuperSoused.cz v rámci funkcionalit dle našeho názoru nepřináší žádnou novinku. Co však platforma uvádí jako současnou přidanou hodnotu, tak to je především garance plateb a bezpečnosti, pojištění zakázek, ověření profesionálů a „IT moderní a inovativní technologie“ – notifikace. V letošním roce chce platforma zavést další nové funkcionality, které současně zvýší platformě příjem. Jedná se zejména o aktivaci profilu, kdy si Soused vytvoří uživatelský profil, kde si bude moci dát detailní informace, videa, fotky atd., další novou funkcionalitou budou TOP 3 nabídky od nejlepších sousedů, jež poslouží k rychlé realizaci zadané zakázky a nabídky s fixní cenou. Nutno ovšem dodat, že takové přidané hodnoty jsou lehce kopírovatelné ze strany konkurence. Navíc podobné funkcionality už běží na konkurenčních platformách.
Služba SuperSoused.cz má ambice expandovat do zahraničí
Na území Prahy a v jejím okolí působí platforma SuperSoused.cz od září 2015. V lednu 2016 začala platforma působit i v Brně a od října 2016 v Bratislavě. Během roku 2017 chce platforma rozšiřovat své služby do velkých regionálních měst v ČR a na Slovensku. Na přelomu roku 2017 – 2018 hodlá společnost expandovat do dalších metropolí v regionu střední Evropy. Jedná se především o Berlín a Vídeň, kdy SuperSoused.cz počítá se sesterskými platformami s německou jazykovou mutací.
S expanzí držíme službě SuperSoused.cz palce. Bude důležité, aby markantně investovala do marketingu a vymyslela přidanou hodnotu platformy, jelikož v Berlíně a ve Vídni běží podobné konkurenční projekty dlouho a mají už svoje zajeté koleje. Navíc jak je uvedeno v prospektu, tak v případě expanze na zahraniční trhy do Berlína a do Vídně, bude společnost chtít získat další financování, které bude s velkou pravděpodobností poptáváno od třetích stran a vyvolá konverzní událost dle emisních podmínek.
Finanční stránka projektu SuperSoused.cz
SuperSoused.cz plánuje využít prostředky získané z emise především na zvýšení povědomí o službě prostřednictvím online a offline marketingové strategie. Společnost v prospektu uvádí, že více než rok testovala a vyhodnocovala efektivitu více marketingových kanálů, což jí nakonec dopomohlo k vytvoření optimální marketingové strategie. SuperSoused.cz v současnosti využívá pro získání nových zakázek PPC kanály s mírou konverze na zadání zakázky průměrně 10 %. Marketingovým cílem společnosti je i rozšíření podvědomí o platformě SuperSoused.cz mezi lidi, kteří momentálně nehledají pomoc, platformu neznají, avšak v budoucnu ji mohou využít. Z tohoto důvodu chce SuperSoused.cz využít také offline marketingové kanály, jakožto PR v médiích a reklamy v metru. Vzhledem k tomu, že peníze získané z emise (3,1 mil. Kč a zbytek jde na software) jdou především na marketing, tak nám v prospektu chybí reálné výsledky testovaných marketingových strategií spolu s marketingovou analýzou.
Od počátku roku 2016 byl dosavadní vývoj zisku špatný, což je ale pochopitelné, když společnost začíná. Průměrná měsíční ztráta byla kolem 300 tisíc Kč.
Předchůdcem platformy SuperSoused.cz je společnost iNeed s.r.o., která je 100 % vlastněná zakladatelem Lukášem Novákem. Společnosti, které Lukáš Novák zakládal, dokázaly vygenerovat tržby i zisk (i když společnost iNeed s.r.o. byla kumulativně za posledních 5 let ve ztrátě).
Jediný společník Lukáš Novák se v rámci spuštění kampaně na Fundlift zavázal, že v případě úspěšného financování ve výši 4,5 mil. Kč pomocí emise konvertibilních certifikátů SuperSoused poskytne společnosti další vlastní kapitál v hotovosti formou příplatku k základnímu kapitálu ve výši 1 mil. Kč. Tento kapitál bude společnosti poskytnut převodem finanční hotovosti na účty společnosti před vydáním konvertibilních certifikátů a bude použit jako další kapitál pro financování marketingových nákladů společnosti.
Společnost má hotovost pouze ve výši 100 000 Kč a velmi důležité budou pro ni finanční prostředky získané z emise na Fundliftu. V roce 2017 očekává management provozní ztrátu – 3444 a v roce 2018 už by firma měla mít provozní zisk 1448. V nejbližších 2 letech vygenerují dle finančního plánu čistou ztrátu 6 mil. Kč. Ta bude do značné míry vytvořená odpisy nehmotného majetku. Ve finančním plánu se také počítá s bezpečnostním polštářem v případě nenaplnění očekávaných výsledků.
Plán finančních výsledků na následující tři roky je nastavený tak, že v případě jeho naplnění společnost bude chtít splatit certifikát. A pro investory by to dokonce byla preferovaná varianta. Proč? Podívejme se na statistiky o multiplikátorech dosahovaných v akvizicích při Venture Capital obchodech (viz grafy v tomto článku). Mediánový multiplikátor EV/EBITDA byl 8 a mediánový multiplikátor EV/tržby u malých firem byl 1. Pokud bychom multiplikátor aplikovali na očekávaný zisk v roce 2019, tak bychom se dostali na hodnotu celé firmy kolem 32 mil. Kč (cca 4 mil. x 8). V případě tržeb by pak byla hodnota kolem 10 mil. Kč (cca 10 mil x 1). Průměr těchto dvou hodnot je na úrovni 21 mil. Kč.
Podíl na firmě, který investoři nákupem certifikátů získávají, je méně než pětinový. Pětina z 21 mil. Kč je 4,2 mil. Kč. Jinak řečeno, pokud by se certifikát zkonvertoval do podílu a v roce 2020 by se objevil strategický investor, tak Fundlift investoři by dostali zpátky přibližně to, co do firmy vložili + naběhlý 10 % roční úrok. Samozřejmě, společnosti se může dařit lépe, než je naprojektováno, ale teď musíme vycházet z nabídnuté prognózy. Je 10 % odměna dostatečnou kompenzací za vysoké riziko, které investoři podstupují u tohoto mladého start-upového projektu?
Závěr: postaví marketing platformu SuperSoused.cz na nohy?
Jak v ČR, tak i v zahraničí je obrovská konkurence platforem na řemeslníky a domácí práce. Ačkoliv SuperSoused.cz není inovativní projekt, tak díky úspěšnému marketingu může porazit konkurenci. Většinou je tomu tak, že „Kdo je první, tomu patří trh“, nicméně vždy tomu tak nemusí být. Podívejme se například na Rohlík.cz a na Košík.cz, byť Rohlik.cz byl dříve než Košík, tak Košík.cz se z hlediska kupní síly a počtu obsloužených obyvatel stal na konci roku 2016 největší rozvozovou službou tohoto typu. Tento rok tak bude pro platformu SuperSoused.cz klíčový vzhledem k tomu, že vypálí defacto všechny peníze získané z emise za marketing.
Ačkoliv stojí za projektem zkušený byznysmen, tak zde existuje nemalé riziko, že platforma se nemusí vůbec uchytit, jak společnost plánuje.
Naše rozhodnutí o tom, jestli jsme investovali, mají k dispozici předplatitelé služby PORTFOLIO MANAŽER.
Disclaimer:
Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy.
12.1.2017
10 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Největší americké banky: aktiva 25 největších amerických bank činí 21,1 bilionu USD

Mezi největší americké banky podle výše aktiv se řadí především JP Morgan Chase, Bank of America, ...
Více informací2.4.2025
5 min.
Akcie zažívají nejtvrdší pád od roku 2022. Jste připraveni?

První čtvrtletí roku 2025 přineslo na akciových trzích výrazné pohyby, které reflektují jak globální ...
Více informací1.4.2025
Nejžhavější evropský trh? Německý DAX a jeho obchodní příležitosti

Do popředí zájmu traderů se dostává německý index DAX – jeden z nejdůležitějších evropských ...
Více informací28.3.2025
3 min.
Napsat komentář