Finlord Sněmovna financí

OPEC OMEZÍ TĚŽBU. CO TO ZNAMENÁ?

12.12.2016

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Kartel OPEC odsouhlasil koncem listopadu omezení těžby o 1,2 milionu barelů ropy denně. K redukci těžby se připojí i země mimo OPEC se snížením v rozsahu 562 tisíc barelů. Celkem by se tak měly dodávky ropy na trh snížit počátkem roku 2017 o téměř 1,8 milionu barelů. Pokud se tento plán naplní, tak se bude jednat o významný objem redukce. Ropný trh by se pak mohl dostat ze současného přebytku do vyrovnaného, možná i deficitního stavu. Saudská Arábie a Rusko se zavázaly ke snížení v rozsahu téměř 800 tisíc barelů ropy denně, proto celý trh bude sledovat zejména jejich aktivity.

 

Mezinárodní měnový fond odhaduje, že rozpočet Saudské Arábie by byl vyrovnaný při ceně 80 dolarů za barel. Irán, který Saudi považují za největšího rivala, by ale mohl mít vyrovnaný státní rozpočet už při ceně 55 dolarů za barel. Řada dalších zemí kartelu OPEC by pak dosáhla vyrovnaného rozpočtu při ceně 60 dolarů za barel. Kuvajtu dokonce stačí cena pod 50 dolary za barel.

 

Cena ropy v USD za barel potřebná pro vyrovnaný státní rozpočet (zdroj: MMF, Bloomberg):

 

zeme opec rozpočet

 

OPEC předpokládá další růst spotřeby ropy

 

Kartel OPEC ve své pravidelné zprávě zvýšil odhad globální spotřeby ropy v roce 2017 na rekordních 95,3 milionu barelů ropy denně. Poptávka by měla stoupat až do roku 2020, kdy by si mělo globálně spotřebovávat 98,3 mbd. Nicméně ve své dlouhodobé předpovědi se OPEC přiklání k názoru, že spotřeba ropy poroste minimálně do roku 2040.

 

Tahounem by měla být doprava, a to především v rozvíjejících se zemích. Počet aut na cestách by se měl dle odhadu kartelu zdvojnásobit do roku 2040 na 2,5 miliardy. Ve vyspělých zemích by spotřeba mohla poklesnout přibližně o třetinu v důsledku vyššího využití alternativních pohonů.

 

Odhad globální spotřeby ropy v milionech barelů ropy denně (zdroj: OPEC, Bloomberg):

Opec odhad spotřeby ropy

 

Pohonné hmoty v ČR výrazně zdraží

 

Ceny pohonných hmot v ČR půjdou v důsledku koordinovaného snížení těžby vzhůru. V nejbližších dvou týdnech předpokládáme zvýšení cen minimálně o půl koruny.  Po celý prosinec by pak pohonné hmoty měly zdražit o korunu, u nafty je pravděpodobný růst cen o 1,2 Kč za litr. Ve srovnání s okolními zeměmi jsou ale české ceny pohonných hmot nadále relativně nízké.

 

Průměrné ceny benzinu a nafty v Kč/litr (zdroj: CCS, Evropská komise):

161212 ceny phm v Evropě

 

Rozhodnutí kartelu OPEC a zdražení ropy bude mít i významný makroekonomický dopad. Inflace může stoupat rychleji, než se původně očekávalo. 2 % cíl, který má ČNB vytýčený, bude s největší pravděpodobností dosažen už v první polovině příštího roku. Opuštění měnového závazku se tak stane nutností.

 

S růstem inflace porostou i úrokové sazby. To by nejvíce pomohlo finančním institucím. Objem dluhu je ve světě rekordně vysoký. I malé zvýšení úrokové marže tak může bankám přinést přímo luxusní výnosy v případě, že vyšší sazby nevyvolají bankroty dlužníků. Globální bankovnictví se v posledních letech obehnalo silnou zdí přísných kapitálových požadavků. Vzniklo jenom málo nových bankovních domů a z nárůstu úvěrové aktivity se těší především nadnárodní bankovní giganti.

12.12.2016

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

VŠECHNY ANALÝZY BROKERA LYNX BROKER