Finlord Sněmovna financí

NAŠE INVESTICE: V LISTOPADU ZISK 0,6 %

2.12.2016

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
1611 Finlord portfolio

Naše investice vygenerovaly v listopadu aktivy vážený průměrný výnos 0,6 %. Zisk generují prakticky všechny složky. Výjimkou je dle očekávání jenom P2P platforma Bondora, která postupně odchází do fintechového nebe. Naštěstí lze najít na trhu dostatek kvalitních alternativ. Na finančních trzích nastalo v listopadu menší zemětřesení. Rostoucí inflace a stoupající úrokové míry způsobily výprodej na trhu dluhopisů.

 

Celé naše portfolio můžete sledovat v rámci služby Portfolio Manažer, případně se námi používané investiční postupy můžete naučit v rámci podrobně připravených Výukových balíčků. Díky kvalitním a dlouhodobě prověřeným strategiím jsme přesvědčení, že v dlouhém období dokážeme překonat většinu dynamických fondů.

 

Jak dopadl listopad?

 

V tabulce výsledků je uvedena i základní měna, v níž je výnos vyjádřen. Náklady na hedging do CZK se pohybují kolem 2 až 3 % v závislosti na měně. My momentálně plně zajišťujeme USD/CZK. Naopak EUR/CZK a GBP/CZK zajištěné nemáme.

 

1611 Finlord portfolio

 

Následující graf ukazuje vývoj ceny ETF iShares Core US Aggregate Bond, který sleduje americký trh s vládními i korporátními dluhopisy. Prudký propad ceny je nepříjemný zejména pro konzervativní investory. Výprodej se následně přelil i na mezinárodní trhy. Bloomberg Barclays Global Aggregate Total Return Index znehodnotil v listopadu o 4 %. Ze světových dluhopisů se vytratilo 1,7 bilionu USD. Jelikož tržní kapitalizace akcií vzrostla jenom o 635 miliard USD, tak investoři v průměru v uplynulém měsíci zisk nevygenerovali. Pokud držíte dluhopisové podílové fondy, tak se určitě podívejte na listopadový výpis z účtu (znehodnocení se nevyhnuly ani české dluhopisové fondy).

 

20161202 AGG

 

Pokles cen dluhopisů a růst požadovaných výnosností mají i makroekonomické důsledky, jelikož postupně začnou stoupat náklady na cizí kapitál. Růst úrokových sazeb ale může řadu ekonomických subjektů překvapit kvůli vysokému zadlužení (viz. 1. článek a 2. článek).

 

Finlord portfolio – nastavení v prosinci

 

Ceny akcií jsou vysoko a najít na burzách vyspělých zemí levně ohodnocenou společnost je náročné. Na druhé straně ještě nevnikla totální bublina, při které bychom jenom nevěřícně kroutili hlavou nad blbostí lidí.

 

Při cenových korekcích o 5 až 10 % zvážíme přikoupení dynamičtějších instrumentů. V současnosti máme portfolio u Interactive Brokers nastavené konzervativněji. Vzhledem k vysokým cenám na trhu volíme opatrnější přístup.

 

V listopadu jsme začali investovat na další P2P síti. V prosinci plánujeme otevřít účet na dalších platformách. Dokonce jsme narazili na menší českou platformu, která vypadá celkem životaschopně. Přihlaste se do našeho newsletteru, ať Vám neutečou žádné novinky.

 

Obrázky našich výkonností z platforem:

 

Investice v Interactive Brokers (v CZK):

1611 Finlord portfolio IB

 

Mintos (v EUR):

1611 Finlord portfolio Mintos

 

Twino (v EUR):

1611 Finlord portfolio Twino

 

Bondora (v EUR):

1611 Finlord portfolio Bondora

 

Viventor (v EUR):

1611 Finlord portfolio Viventor

 

Saving Stream (v GBP):

1611 Finlord portfolio Saving Stream

 

Estateguru (v EUR):

1611 Finlord portfolio Estateguru

 

FundingSecure (v GBP):

1611 Finlord portfolio FundingSecure

2.12.2016

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Komentáře

    Saraph napsal:

    Na té Bondoře není nějaký sekundární trh? Takhle mi to připadá, že platíte za ušlou investiční příležitost.

    admin napsal:

    Dobrý den, na Bondoře je primární i sekundární trh, takže pořád je co nakupovat. Nicméně do nesplácení se dostává řada půjček. Někde jsme to už psali, že u P2P sítí typu Bondory (tedy s dlouhodobými půjčkami bez buyback garance) je problém v tom, že v případě reinvestice pořád před sebou tlačíte zvětšující se kouli nesplácených půjček. Pokud přestanete reinvestovat do nových půjček, tak ty staré postupně umírají a výnosnost portfolia jde dolů. Koukněte na oficiální statistiky Bondory: https://www.bondora.com/en/public-statistics Průměrný výnos investorů už dva roky klesá, což je způsobeno právě tím, že úmrtnost investic do úvěrů je na platformě vysoká. Možná se trend podaří otočit, ale raději na to sázet nebudeme. Jsou k dispozici rozhodně lepší P2P sítě.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

VŠECHNY ANALÝZY K P2P PLATFORMĚ MINTOS