LONDÝNSKA BUBLINA OHROŽUJE P2P
25.11.2016
7 min.
V Londýně vznikla ukázková bublina cen nemovitostí. Všechny statistiky zobrazují extrémní hodnoty, které nejsou dlouhodobě udržitelné. Nastane ekonomický kolaps po normalizaci cen? A co mohou očekávat investoři na britských platformách? My sami máme prostředky umístěné na britských P2P sítích Saving Stream, FundingSecure a Moneything. Rozhodně budeme vývoj ve Velké Británii sledovat mnohem pozorněji. Nechceme se dostat do situace bezmocného přihlížení pádu domků z karet.
Následující graf je docela šílený. Průměrný Londýňan má hrubý roční plat 33 720 liber. Průměrný dům dle údajů společnosti Hometrack stojí v hlavním městě Velké Británie kolem 482 tisíc liber. To znamená, že v Londýně potřebuje průměrný člověk 14,1 ročních hrubých platů na nákup průměrného domu. A to je vskutku hodně. Na vrcholu předchozí nemovitostní krize v roce 2007 byl indikátor na úrovni 10,3. Pokud hrubý plat ponížíme o daně a výdaje na život, tak je spíše nutné počítat s tím, že dům si může člověk koupit za 35 ročních platů a více.
Ceny nemovitostí stouply v Londýně od roku 2009 o 90 %, nicméně platy tak rychle nahoru nešly. Důvodů zdražování nemovitostí je hned několik: silný ekonomický růst, levné hypotéky, příliv zahraničního kapitálu i nedostatek nových nemovitostí.
Podobně špatná situace je ve městech Oxford a Cambridge. Řada měst se pak v této statistice pohybuje nad 12letým průměrem. Naopak v průmyslových městech Glasgow a Liverpool jsou nemovitosti ještě relativně levné.
Co můžeme očekávat? Praskne bublina?
Nemovitostní bublina v Londýně a dalších anglických městech je poměrně jednoznačná. Co můžeme očekávat v nejbližších měsících a letech? Britská vláda už představila plán na vybudování 90 000 nových bytových jednotek, což by mělo snížit ceny. O kolik? Pokles o 5 až 10 % v nejbližších dvou letech je pravděpodobně nejreálnější výhled.
Britská ekonomika se postupně blíží svému potenciálu. Míra nezaměstnanosti propadla v říjnu na 4,8 %, nejnižší úroveň od roku 2005. Pokud poklesne ještě o 0,2 p.b., tak bude nejnižší za posledních 40 let. Jinými slovy Velká Británie se prakticky dostává do stavu plné zaměstnanosti. Nezaměstnaní jsou už jenom lidi, kterým se skutečně nechce pracovat, nebo jsou ve fázi přechodu mezi zaměstnavateli. Ve stavu plné kapacity nejde moc zvyšovat produkci (jedině zvyšováním efektivity – ta stoupla ve 3Q o 0,2 %), což znamená, že růst HDP Velké Británie bude v nejbližších letech malý na úrovni 1 %. Platy rostou meziročně tempem 2,3 %.
Co ekonomický vývoj znamená pro trh nemovitostí? Bylo by velmi nerozvážné sázet na to, že by ceny v Londýně mohly při současných podmínkách stoupnout v nejbližším roce na nový rekord. Nafouknutí bubliny sice nejde vyloučit, ale lepší je se spíš připravit na splasknutí.
Investiční kapitál do Anglie stále přitéká, i když velcí investoři se zaměřují zejména na administrativní budovy. Údaje CBRE Research ukazují, že roční výnosy kancelářských budov jsou v Londýně na úrovni 4,3 %, což je více oproti řadě dalších významných světových finančních center.
Investoři mají hodně kapitálu a v celé Evropě hledají zajímavé projekty. Česká republika není výjimkou. Výnosy v Praze a Brně už také nejsou moc vysoké, ale v řadě dalších krajských měst je možné najít atraktivní nemovitostní investice. Příliv kapitálu by měl podpořit další růst zdejších cen nemovitostí.
Nemovitostní bublina a naše P2P investice
Na britské P2P investice zajištěné nemovitostmi koukáme momentálně opatrně. Problémem je zejména v tom, že se většinou investuje do překlenovacích developerských úvěrů, které mají výrazně vyšší riziko. Pokud by nastal pád cen nemovitostí a ochabnutí zájmu o nákup nových domů/bytů, tak hodnota těchto investic může jít dolů poměrně rychle.
Rozhodně je vhodné kupovat úvěry s LTV maximálně 65-70 % a ideálně mimo Londýn a blízké okolí. Kupříkladu na Moneything jsme teď nakupovali projekty z Birkenhead a Wigan, které jsou u Liverpoolu. Na FundingSecure jsme nekoupili investici do nemovitosti z oblasti Leedsu, na SavingStream je taktéž několik vhodných nemovitostí mimo Londýn.
Na našich stránkách budeme pravidelně informovat o situaci na trhu nemovitostí. Pokud nechcete přijít o důležité analýzy P2P investic, tak se přihlaste do našeho newsletteru.
25.11.2016
7 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Obchodování oblíbených ETF, akcií či opcí zdarma? Získejte 100 EUR na poplatky
LYNX Broker nabízí novým investorům skvělý bonus ve formě 100 EUR transakčního kreditu. Bonus platí ...
Více informací4.11.2024
3 min.
Volby prezidenta v USA a scénáře dle Saxo Bank
Volby prezidenta v USA jsou už za rohem. Jaký bude mít výsledek dopad na finanční trh? Renomovaný ...
Více informací1.11.2024
3 min.
Největší investiční trendy roku 2024: Co odhalí Online investiční konference XTB?
Sledujte zdarma Online investiční konferenci XTB, která se koná 30.11.2024. Témata: geopolitika, ...
Více informací1.11.2024
4 min.
Napsat komentář