Finlord Sněmovna financí

KOMODITNÍ VÝVOJ V ŘÍJNU

4.11.2016

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Desátý měsíc se na trzích nesl v duchu předvolebního napětí, očekávání, že Fed zvýší úrokové sazby v prosinci, a rostoucího amerického dolaru, který není zrovna příznivý pro komodity obchodované v amerických dolarech. Koncem října se rovněž snížila šance, že OPEC zmrazí těžbu.

 

Pravděpodobnost dohody ohledně možného zmražení těžby kartelu OPEC se ke konci října poměrně výrazně snížila. Země mimo kartel se v posledním říjnovém víkendu vyjádřily, že se ke zmražení produkce nepřipojí. Naopak řada z nich v příštím roce svoji produkci zvýší. Kupříkladu těžba Brazílie by měla stoupnout o 300 tisíc barelů na 2,9 milionu barelů ropy denně.

Problémy jsou i v rámci kartelu OPEC. Irák požádal o podobnou výjimku, jakou dostaly Irán, Nigérie a Libye. Už teď produkuje Irák 4,7 milionu barelů ropy denně a za poslední dva roky se jeho těžba zvedla o 1 mbd. Na konci listopadu je naplánované další zasedání kartelu. Na něm by měly být dotaženy detaily nezávazné dohody ohledně zmražení těžby mezi kartelem a Ruskem z konce září.

 

 

Cena zlata se v říjnu držela v bočním kanálu 1250 -1275 USD za unci. Na cenu zlata měl negativní vliv silný americký dolar, nervozita okolo blížícího se výsledku amerických prezidentských voleb a také očekávání, že Fed zvýší úrokové sazby v prosinci. Vyšší úrokové sazby jsou negativní pro zlato a jiná aktiva, které nenesou žádné úroky.

 

 

Spekulanti přestávají obchodovat se základními kovy, což má za následek pokles objemů obchodů zejména na London Metal Exchange. V prvních devíti měsících tohoto roku se objem obchodů snížil na LME o 11 %. Banka Barclays odhaduje, že od roku 2010 se investice ETF, hedgevých fondů a dalších institucionálních investorů do základních kovů propadly o polovinu na 17 miliard USD. Důvodem je dlouhodobý pokles cen kovů.

International Copper Study Group uvedla, že v červenci se světový trh s mědí dostal do přebytku 105 tisíc tun z předchozího deficitu 60 tisíc tun. V nejbližších letech by mohl přebytek mědi na trhu ještě stoupnout. Produkce v Číně by se měla dle vládního odhadu zvednout do roku 2020 ze současných 8 milionů na 9,8 milionů tun.

 

 

Pobřeží slonoviny, které je největší producent kakaa na světě, trápí pouštní větry zvané Harmattan, jež mají negativní vliv na úrodu kakaa. Produkce kakaa v Pobřeží slonoviny poklesla za rok o 13 % na 1,565 milionu tun díky nejhorším větrům Harmattan za tři desetiletí.

 

 

V říjnu se velice dařilo kávě typu Arabica. Brazílie, největší producent kávy na světě, snížila exportní odhad pro tento rok, jelikož sucho postihlo úrodu kávy a k tomu ještě stoupla domácí spotřeba kávy. Podobně je na tom i káva typu Robusta, kterou rovněž postihlo sucho. Spotřeba kávy v Brazílii vzrostla o 3,2 % v tomto roce, přičemž standardně se tempo růstu spotřeby pohybuje okolo 1 %.

 

 

V říjnu se zadařilo i kukuřici. US Department of Agriculture nečekaně snížila odhad globálních zásob. Navíc by měla vzrůst i čínská poptávka po kukuřici. Data USDA ukazují, že čínská poptávka vzroste o 3,9 % na rekordních 226 milionů tun v sezóně 2016/17. Tato zrnina se z více než 60 % používá ke krmení hospodářských zvířat a zbytek se používá k výrobě škrobu, paliv a potravinářských výrobků.

 

 

Američtí farmáři snižují výměru ozimé pšenice. Navíc období sucha trápí hlavně producenty pšenice v západním Kansasu a ve východním Coloradu. Současně ceny americké pšenice zůstanou nízké, aby si země zachovala konkurenceschopnost vůči ostatním zemím. Podle údajů USDA si Rusko nadále udrží postavení největšího světového exportéra druhý rok v řadě.

4.11.2016

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

VŠECHNY ANALÝZY K PLATFORMĚ PORTU