Finlord Sněmovna financí

AKTIVITA CHEMIČEK A S&P 500

3.11.2016

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
S&P 500

Index CAB (chemical aktivity barometer), který měří aktivitu chemiček v USA a značně koreluje s akciovým indexem S&P 500, se dostal na historické maximum 115,15 bodu. CAB je index chemického průmyslu a zahrnuje mix aktivit v tomto odvětví. Chemický průmysl má zásadní význam pro americkou ekonomiku. Aktivita a výnosy chemiček jsou tedy úzce spjaté s ekonomickým cyklem USA. Jak je z grafu patrné, tak CAB předpovídá pokračující hospodářský rozmach v USA. Akciový index S&P 500 by měl podle historických údajů tento indikátor kopírovat.

S&P 500

 

Řada chemických společností s největší tržní kapitalizací v USA je na základě ukazatele P/E předražená. Najdou se ovšem i výjimky, které stojí za povšimnutí. Mezi takové výjimky patří například společnost The Dow Chemical Company (ticker: DOW). Jedná se o americkou společnost s největší tržní kapitalizací 61 miliard USD.  Její P/E poměr je 8,19 a forward P/E je 13,28.

DOW

 

Druhou relativně levnou a zajímavou společností dle ukazatele P/E je společnost Eastman Chemical Co. (ticker: EMN). Jde o čtvrtou největší americkou společnost z chemického sektoru. Její tržní kapitalizace činí 10,64 miliard USD. P/E poměr je 12,13 a forward P/E je 10,14.

EMN

 

Nejlevnější společností z 10 největších chemických firem je společnost Braskem S.A.(ticker: BAK). Jedná se o osmou největší společnost z chemického sektoru. Braskem S.A má tržní kapitalizaci 6,61 miliard USD. P/E poměr je 7,16 a forward P/E je 8,26.

BAK

 

Růst amerického chemického průmyslu bude dle údajů American Chemistry Council nadále pokračovat jak v letošním roce, tak i v příštím roce. Pokračující růst by měli zaznamenat především producenti, kteří dodávají základní chemikálie. Americký chemický sektor byl rovněž podpořen kapitálovými investicemi. Na druhou stranu v této oblasti však panují jisté hospodářské výzvy jako například slabost některých významných exportních trhů, silný americký dolar, pokračující postupné zotavování ropného a plynárenského průmyslu (při těžbě ropy se používá řada chemikálií). V porovnání s jinými světovými producenty chemického průmyslu mají američtí producenti velkou výhodu, jelikož mají přístup k levnějším vstupním surovinám a energiím. I nadále roce 2016 a 2017 by měla růst poptávka po chemikáliích.

3.11.2016

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

ZDARMA KE STAŽENÍ ZÁKLADNÍ INVESTIČNÍ STRATEGIE