VÝNOSY RŮZNÝCH INVESTIČNÍCH AKTIV
26.10.2016
6 min.
Výnosnostem různých aktiv a realistickým očekáváním jsme se už v minulosti věnovali. Řekli jsme si, že je na čase trochu oprášit databázi a aktualizovat výnosy různých aktiv (akcie, nemovitosti, sběratelské předměty).
Začneme tabulkou anualizovaných akciových výnosů včetně dividend (zdroj: Morningstar). Ticker SPY označuje ETF na americký akciový index S&P 500, ticker EFA označuje ETF na MSCI EAFE index (ten sleduje akcie ve vyspělých zemích bez Severní Ameriky). V uplynulých 15 letech byl průměrný roční výnos 7,04 %, respektive 5,65 %. V posledních pěti letech jsou výnosy díky ekonomickému zotavení vyšší, nicméně tento stav není dlouhodobě udržitelný.
Dalším oblíbeným instrumentem jsou nemovitosti. Následující graf ukazuje výnosy nemovitostí v eurozóně (zdroj PwC). Roční zisk v rozmezí 5-6 % je běžná hodnota. Nicméně v některých městech sledujeme od roku 2014 prudký nárůst výnosů.
Nemovitostní výnosy v Barceloně (zdroj PwC, MSCI):
Nemovitostní výnosy v Londýně (zdroj PwC, MSCI):
Nemovitostní výnosy v Praze (zdroj PwC, MSCI):
Český statistický úřad publikuje nabídkové ceny bytů. Jejich meziroční změna je momentálně kolem 10 %. Graf meziroční změny nabídkových cen bytů v ČR a Praze:
U sběratelských předmětů není všechno skvělé. Údaje společnosti Knight Frank ukazují, že v posledních deseti i pěti letech se nejvíce dařilo sběratelským autům, vínu a obrazům. Za posledních 10 let přinesly zhodnocení 467 %, což představuje anualizovanou výnosnost kolem 18 %. Víno zhodnotilo za posledních 10 let o 245 %, tedy o 13 % ročně. Obrazy pak zaznamenaly zhodnocení o 12 % ročně. Naopak investice do starožitného nábytku v posledních letech ztrácí.
Pozor na očekávané výnosy a nadměrný optimismus
Uplynulé roky byly pro investory potěšující. Pokud jste také měli nakoupené akcie, nemovitosti nebo některé sběratelské předměty, tak jste pravděpodobně zaznamenali velmi solidní investiční výsledky. Nicméně musíme se podívat realitě do očí. Skvělé časy postupně končí. Očekávat v příštích pěti letech dvouciferné výnosy s relativně nízkým rizikem by byla šílenost. Mezinárodní měnový fond už upozornil, že současný hospodářský rozmach je doprovázen nebezpečným růstem zadluženosti. Od vlád požaduje, aby připravily postupy pro postupné snižování dluhu. Což znamená škrty a zpomalení růstu HDP.
26.10.2016
6 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Akciový index S&P 500: 10 z 11 sektorů je výrazně nadhodnocených
Ohodnocení US akcií podle poměru ceny a očekávaných zisků ukazuje, že při dalším nárůstu cen o cca ...
Více informací20.11.2024
4 min.
Seznam akcií, kterým analytici věří a zvyšují u nich odhady zisků
Podívejte se na seznam akcií firem, kterým analytici věří a v posledním měsíci u nich výrazně zvedly ...
Více informací19.11.2024
3 min.
Warren Buffett vs. trhy: Proč investiční legenda hromadí hotovost?
Warren Buffett, ikona investičního světa, sází na opatrnost. Namísto honby za dalšími velkými ...
Více informací19.11.2024
4 min.
Zdravím. To si fakt myslíte, že socialistické vlády začnou spořit, když ví, že za sebou mají centrální banky? Pokud nedojde k výrazné deregulaci ekonomiky, tak čekám v následujících letech spíše Helicopter money – tedy vyšší inflaci a pokračující růst cen aktiv.
Dobrý den, no, pokud vlády nezačnou spořit, tak se budoucí generace mají na co těšit…. Dluhy se holt někdy splatit musí. Každopádně souhlasíme s Vámi, snaha vlád a centrálních bank tlačit ceny aktiv vzhůru je extrémně silná. Nám by to jako investorům nevadilo – na růstu cen vyděláme 🙂
,,Dluhy se holt někdy splatit musí.“ Tím si nejsem jistý. Jinak jsem ale optimista. O mladé se nebojím. Nové generace jsou čím dál chytřejší. Já třeba už s důchodem od státu vůbec nepočítám. Pokud zbankrotuje stát, firmy mohou běžet dál. V minulosti už se to stalo mnohokrát. Nejdřív ale bude kopat. Myslím, že vysoké inflaci se nevyhneme. Na druhou stranu to akorát urychlí nástup kryptoměn, které jsou spíše deflační. Taky souhlas pro zkušené investory/tradery jsou to plodné časy 🙂