FUNDLIFT A AJO.CZ: PŘIJMOU KLIENTI ZDRAŽOVÁNÍ?
24.10.2016
8 min.
Na platformu Fundlift se dostal projekt na sdílení aut Ajo.cz. Od investorů chce společnost získat 3 mil. Kč za podíl 10,5 %. V případě navýšení investice na 5 mil. Kč by se podíl zvedl na 16,36 %. Hodnocení atraktivity této investice je náročné. Rozumíme podnikatelskému záměru zakladatelů a údaje ze světa ukazují, že myšlenka je dlouhodobě životaschopná. Na druhé straně nalézáme v projektu několik nedotažených prvků.
Po zvážení všech pro a proti jsme se nakonec rozhodli investovat do projektu menší částku. Nedostatky jsou odstranitelné a projekt přináší zákazníkům dobrou užitnou hodnotu.
Ajo.cz patří mezi průkopníky české sdílené ekonomiky
Nejdřív uděláme malou odbočku stranou a zamyslíme se nad filosofií sdílené ekonomiky. Sdílená ekonomika je o vytváření komunity podobně smýšlejících lidí s cílem maximalizovat jejich ekonomický užitek. Ještě před třiceti lety bychom ve východním bloku používali pro stejnou myšlenku pojem družstvo – lidi nashromáždí majetek na jednu kopu a pak společně využívají benefity. Majetek můžeme shromažďovat najednou jeho odevzdáním do společného družstva anebo pomocí pravidelného placení příspěvku. V dlouhodobém horizontu to v rámci celé ekonomiky vyjde nastejno. Velký rozdíl je v tom, jak lidi majetek dávají na jednu kopu – dobrovolně nebo proti své vůli. V období socialismu byl výběr lidí omezen a odmítnutí družstevní sdílené ekonomiky se moc nepřipouštělo. Současná sdílená ekonomika má obrovský přínos v tom, že je dobrovolná. Můžete se k ní kdykoliv připojit/odpojit. Ve stručnosti tedy můžeme uvést, že myšlenkový základ socialistického družstva a současné sdílené ekonomiky je stejný, jen se diametrálně liší v technickém provedení. Ajo.cz je takové moderní JŘD – Jednotné řidičské družstvo.
Ajo.cz je nepochybně inovační společnost, která přináší do sdílené ekonomiky nové myšlenky. Základem je jednoduchost služby. Na webu se registrujete, zaplatíte poplatek a můžete si jít vyzvednout auto. Žádné papírování, žádné předávání klíčů, prakticky se jedná o několikaminutovou záležitost. Ajo.cz nabízí službu od února 2014 a postupně se rozrůstá. V současnosti má k dispozici 11 aut, které jsou umístěny v Brně. Flotila je složena z docela nudných aut: Dacia Logan kombi, Hyundai i10 a Opel Meriva. Auta jezdí na LPG. Společnost plánuje v nejbližších měsících expandovat do Prahy a pak do Ostravy. K tomu by jí měly pomoct i prostředky získané přes Fundlift. Jednoduchost navázání vztahu poskytovatel-zákazník je jeden z faktorů, které mohou zapříčinit rychlý růst tržního podílu Ajo.cz.
Ajo.cz cílí na městské sváteční řidiče
Pro společnost jsou klíčoví zákazníci ve velkých městech, jako jsou Praha, Brno, Ostrava. Většinou jsou to mladší ročníky, jež mají administrativní práci. V důsledku postupného stěhování lidí do měst za prací bude počet potenciálních zákazníků stoupat. Cílová skupina klientů Ajo.cz jezdí v pracovní den MHD, nebo chodí pěšky a osobní vozidlo prakticky nevyužívá. Nicméně večer a o víkendu se auto může hodit na nákupy, stěhování, či na výlety. Ajo.cz by chtěla oslovit i firemní zákazníky, kteří by využívali auto v práci, nicméně vzhledem k jejímu marketingu a flotile to bude náročné.
Lidi bez vlastního auta patří mezi sváteční řidiče. Pochopitelně mají málo zkušeností, nemají přehled o dopravní situaci, často zmatkují a dopouštějí se různých chyb. Proto nám nejde do hlavy, jak mohlo Ajo.cz zapomenout na pořízení navigace do aut. Namísto toho ve výbavě aut najdete třeba elektricky vyhřívaná zpětná zrcátka. Nebudete sice vědět kam jet, ale alespoň budete mít čistý výhled dozadu na ostatní řidiče, kteří budou při vašem zmatkování troubit.
Posaďte svátečního řidiče do auta v Praze u Hlavního nádraží a řekněte mu, ať jede bez navigace třeba do Bohnic. Určitě si pomyslí, že jste se zbláznili a že pojede raději MHD. Navigace skutečně není tak drahá, aby v autě chyběla. A nedát ji do auta kvůli možnosti krádeže je trochu nedomyšlené – u půjčeného auta kradou/vyměňují chmatáci jiné, mnohem dražší komponenty. Ajo.cz chtěla tento nedostatek vyřešit alespoň tak, že na přední okno dala univerzální držák na telefony. Doporučení tedy je: pořiďte si do svého mobilu navigaci. Ajo.cz sice nabízí auto jako službu, ale při jízdě do cíle si už musíte poradit sami.
Když už jsme načrtli chmatáctví. V ČR jsou zlodějíčkové velmi vynalézaví a auta z půjčoven využívají jako levný zdroj náhradních dílů. Vůbec netvrdíme, že by všichni zákazníci kradli. Bohatě stačí jenom jeden šikula, který si dá tu práci s rozebíráním vozu. Ajo.cz tedy bude muset pravidelně auta kontrolovat, což ji dozajista zvedne náklady na zaměstnance.
Půjčovny aut také zápasí s dalším problémem – s ničením auta. Ajo.cz odhaduje životnost vozů 5-6 let s ročním nájezdem 30 000 km. Zákazníci většinou půjčené auta nešetří. Po pěti letech a 150 000 najetých km budou používané vozy ve špatném stavu. S tím Ajo.cz počítá a očekává prodejní cenu auta na úrovni 25 %. Problémem může být budoucí zhoršení image firmy kvůli těmto pětiletým plečkám. Nepřekvapilo by nás, pokud by firma v budoucnu musela zrychlit proces obměny vozového parku, což by znamenalo další náklady.
Zakladatel společnosti má velké ambice
Firmu založil Jaromír Klímek (podíl 88 %). Od andělského investora Petra Mrnuštíka získal minulý rok kapitál 1 mil. Kč za podíl 12 % (valuace firmy tedy byla 8,3 mil. Kč). Jaromír Klimek stál u zrodu české carsharingové scény a je zakládajícím členem a členem předsednictva Asociace českého carsharingu. Má zkušenosti s marketingem, jelikož dlouho vedl oddělení PPC reklamy v agentuře H1 a také založil komunitní web pro fotografy Photoextract.com. Jak sám uvádí, tak by se časem chtěl podílet i na rozvoji autonomních vozidel v ČR. Nicméně to je zatím spíše sen, než nějaký skutečný cíl.
Svoji PPC historii nezapře zakladatel ani v marketingovém plánu, kde sází právě na tento marketingový kanál. Ajo.cz by ale rozhodně nemělo zapomínat i na jiné formy marketingu. Pro firmu by byl vhodný kupříkladu obsahový marketing (pomocí blogu, sociálních sítí i e-mailingu) – na co si mají sváteční řidiči dávat pozor, tipy a triky pro řízení ve velkých městech, jaké nákupy a výlety by mohli s auty podniknout a podobně. Řidiči by tyto informace určitě ocenili vyšším objemem zápůjček.
Finanční plán Ajo.cz je hodně optimistický
Projekce počtu klientů, zápůjček a finanční situace je natažena až do roku 2024. Chápeme, že management chce před investory vypadat jako dlouhodobá firma s velkým potenciálem. Popravdě nám ale jsou údaje od roku 2020 a dále úplně k ničemu. Nejenom, že sdílení aut je dynamické odvětví, u kterého se těžko prognózuje budoucnost, ale také je záměrem managementu najít v horizontu 3-5 let strategického investora, který celou firmu koupí. Pro investory je teď důležité, aby firma zazářila v následujících pěti letech – pokud se ji podaří rychlý růst, tak budou jednání o exitu docela snadné.
V uvedené tabulce vidíme, že firma si do roku 2024 naprojektovala zvednutí zisku na 120 mil. Kč při čisté ziskové marži 37 %. Jaká by byla hodnota firmy při takovémto růstu zisku a marži? Klidně 1,5 miliardy Kč (P/E = 12,5). Připomínáme, že ohodnocení firmy je teď 28,3 mil. Kč. Hmmmm, vraťme se raději do reality.
Značně nás překvapil odhad ceny zápůjčky vozidla dle představené finanční prognózy. Letos očekává firma tržbu 1,4 mil. Kč a 1800 zápůjček. 1 400 000 / 1800 = 758 je pak tržba na jednu zápůjčku. Nicméně v dalších letech chce Ajo.cz výrazně zvedat průměrnou tržbu z jedné zápůjčky a v roce 2020 by už měla být pokořena hranice 2000 Kč. Proč je to překvapující?
Ajo.cz bude zdražovat služby
V současnosti tvoří 50 % tržeb rezervace do 14 hodin a auta jsou zpravidla rozpůjčovány 3 týdny dopředu. Management by chtěl průměrnou délku rezervací ještě více zkrátit a naučit lidi, aby si auta půjčovali jenom na několik hodin. Nižší délka zápůjčky ale při neměnné hodinové sazbě znamená nižší tržbu z jedné zápůjčky. Proto se ptáme: jak je možné, že ve finančním plánu je očekávaný nárůst ze 758 na 2010 Kč na jednu zápůjčku? Vysvětlení č.1: firma plánuje výrazné zdražování služeb. Vysvětlení č.2: prognóza počtu zápůjček je nízká, což by zdeformovalo náš jednoduchý výpočet. Nejpravděpodobnější je kombinace obou vysvětlení. Růst cen za služby ale znamená menší počet zákazníků a vyšší počet zápůjček zase znamená vyšší operativní a marketingové náklady.
Společnost taktéž očekává zvednutí měsíční tržby z jednoho vozu ze současných 10 333 Kč na 21 000 Kč v roce 2020. Jelikož jsou auta rozpůjčovány dle managementu na 3 týdny dopředu, tak už neexistuje velký prostor proto, aby v konkrétním měsíci bylo z jednoho auta vytěženo více zápůjček. Opět připadá do úvahy zejména zdražení služeb.
Kolik může být reálně očekávatelná tržba? Stejně jako management Ajo.cz ani my to nedokážeme přesně odhadnout. Kdybychom konzervativně použili tržbu na 1 zápůjčku ve výši 1500 Kč (dvojnásobek oproti současné úrovni), tak v roce 2020 by při jinak nezměněných parametrech byla celková tržba 63 mil. Kč. Při nezměněném odhadu nákladů ve výši 58 mil. Kč by byl čistý zisk 5 mil. Kč (ne 26 mil. Kč). Při takovémto zisku a jeho rychlém růstu by firma mohla mít v roce 2020 hodnotu v rozmezí 80 až 120 mil. Kč (P/E 16 až 24). Každopádně i toto by byla docela pěkná suma.
Závěr: budoucnost Ajo.cz je otevřená
Služba Ajo.cz je dobrá, určitě dokáže oslovit určitý segment zákazníků. Většinou se bude jednat o mladé městské lidi pracující v kancelářích. Jelikož je flotila aut hodně nudná, tak zákazníci pravděpodobně nebudou patřit mezi motoristické nadšence. Tržní potenciál je velký. Sdílení aut je v ČR ještě v plenkách. Průkopnické firmy tedy mohou zaujmout značný tržní podíl.
Ajo.cz vsadila na jednoduchost obsluhy, což je rozhodně velmi příjemné. Pro zákazníky ale bude méně příjemné očekávané zdražování služby. Na tom je postavený celý budoucí plán. Pokud se nepodaří zvednout tržbu z jednoho vozu a z jedné zápůjčky, tak Ajo.cz s největší pravděpodobností výrazně zaostane za výkonnostním očekáváním. V cenové politice tedy dle našeho názoru tkví největší riziko celého projektu.
U tohoto projektu jsme jako investoři na rozpacích. Každopádně kdo nepodstupuje riziko, ten nemůže doufat ve vyšší výnosy portfolia. Rozhodli jsme se umístit do projektu menší finanční částku. Náš základní scénář je, že po pěti letech bude anualizovaný zisk z investice kolem 15 %. Optimistický scénář je na úrovni 20 %. V pesimistickém scénáři počítáme s nulovou návratností peněz.
Disclaimer:
Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy.
24.10.2016
8 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Největší americké banky: aktiva 25 největších amerických bank činí 21,1 bilionu USD

Mezi největší americké banky podle výše aktiv se řadí především JP Morgan Chase, Bank of America, ...
Více informací2.4.2025
5 min.
Akcie zažívají nejtvrdší pád od roku 2022. Jste připraveni?

První čtvrtletí roku 2025 přineslo na akciových trzích výrazné pohyby, které reflektují jak globální ...
Více informací1.4.2025
Nejžhavější evropský trh? Německý DAX a jeho obchodní příležitosti

Do popředí zájmu traderů se dostává německý index DAX – jeden z nejdůležitějších evropských ...
Více informací28.3.2025
3 min.
Viděl bych ještě jeden obrovský problém s tímto druhem byznysu: je snadno replikovatelný. V podstatě stačí, aby „průměrný milionář“ koupil o trochu lepší auta a nastavil o trochu nižší ceny a celá myšlenka je okopírovaná. Průkopníci to nemají jednoduché.
Ano, děkujeme za doplnění. I samotné Ajo.cz přiznává v Prospektu, že bariéry vstupu do odvětví jsou nízké. Holt, budou se muset snažit, aby rychle obsadili trh.