VYSOKÁ NABÍDKA TLAČÍ CENY OBILNIN DOLŮ
19.8.2016
7 min.
Téměř od začátku června tohoto roku ceny zemědělských komodit na světových burzách klesají. Tento obrat nastal díky nejistotě, jež byla vyvolána referendem o Brexitu a následným obavám ohledně globální ekonomiky. Komoditní vývoj ovlivnil také silný americký dolar. Důležité je zmínit, že na konci června Ministerstvo zemědělství USA (USDA) uveřejnilo upřesněný odhad, jak velká plocha se na jaře v zemi osela. USDA rovněž zpřesnilo odhad zásob obilnin a olejnin. Začátkem července také mezinárodní organizace International Grains Council (IGC) uveřejnila celosvětové odhady pro obilniny a olejniny. Oba odhady samozřejmě mají značný dopad na ceny zemědělských komodit obchodovaných na burze.
Podle údajů International Grains Council (IGC) je globální produkce obilovin v letošní sezóně 2015/16 v porovnání s loňským rekordem nižší o 2,2 % a dosahuje 2001 milionů tun. Podle IGC činí letošní globální spotřeba 1984 milionů tun. Celosvětové zásoby obilovin se letos pohybují na úrovni 467 milionů tun.
Pro nadcházející marketingový rok 2016/17 IGC předpokládá celosvětovou produkci obilovin na úrovni 2026 milionů tun. Globální spotřeba obilovin by měla stoupnout na 2010 milionu tun. Celosvětové zásoby by se dle International Grains Council měly pohybovat na úrovni 482 milionů tun.
Produkce i zásoby kukuřice stoupnou
Osetá plocha i zásoby kukuřice v USA se zvyšují. Údaje USDA ukazují, že na jaře se v USA oselo kukuřicí 94,7 milionu akrů, o 7 % více oproti minulému roku. Jde o třetí největší osetou plochu v historii. Údaj značně překonal očekávání analytiků na úrovni 92,9 milionu akrů. Zásoby kukuřice v USA jsou před začátkem nové sezóny o 6 % vyšší oproti minulému roku. Pokud jde o celosvětové údaje dle International Grains Council, tak globální produkce v letošní sezóně 2015/16 je na úrovni 969 milionů tun, což je o téměř 5 % méně oproti předchozímu roku. Nicméně v nadcházejícím roce 2016/17 by se měla dle dat IGC zvýšit produkce této zrniny na 1003 milionů tun. V letošní sezóně 2015/16 globální spotřeba kukuřice poklesla o 2 % na 972 milionů tun. V příští sezóně by se měla celosvětová spotřeba dostat na rekordní úroveň 1002 milionů tun. Globální zásoby kukuřice letos dle údajů IGC klesly z 207 na 204 milionů tun, avšak pro sezónu 2016/17 se očekává mírný nárůst zásob na 205 milionů tun.
Očekává se, že američtí farmáři sklidí největší kukuřičnou úrodu na světě. Kukuřice v USA by měla být sklizena do října tohoto roku a podle údajů USDA bylo k 17. červenci 2016 v dobrém až výborném stavu 76 % polí, což je nadprůměrně dobrá úroveň. Do většiny benzínu v Americe se přimíchává etanol. Přimíchávání etanolu je momentálně levnější díky nárůstu nabídky komodit, ze kterých se etanol vyrábí. Díky klesající ceně ropy poklesla cena benzínu v USA na několikaleté minima, čímž se samozřejmě zvýšila spotřeba pohonných hmot. To také způsobilo i nárůst poptávky po alternativních palivech ze strany rafinérií, které přimíchávají etanol do benzínu. V červenci tohoto roku byla produkce etanolu rekordní.
Rusko si u pšenice upevňuje svoji exportní pozici
V případě pšenice nastala redukce oseté plochy o 7 % na 50,8 milionu akrů, o 1 milion více oproti odhadům analytiků. Americké zásoby pšenice stouply za poslední rok o 9 %.
Podle údajů International Grains Council vzrostla celosvětová produkce pšenice v sezóně 2015/16 o téměř 1 % oproti sezóně 2014/15 na 736 milionů tun. V nadcházejícím marketingovém roce 2016/17 se očekává zvýšení produkce na úroveň 729 milionů tun. Celosvětová spotřeba této komodity rok od roku roste. V letošní sezóně 2015/16 se globální spotřeba zvýšila nepatrně o 0,3 % na 719 milionů tun. V nadcházející roce 2016/17 by se měla globální spotřeba dle údajů IGC zvýšit na úroveň 720 milionů tun, což je nejvíce za poslední 3 sezóny. Celosvětové zásoby pšenice rostou. Letos tedy vzrostly o 8 % na 217 milionů tun, což je také nejvíce za poslední 3 sezóny. V příští sezóně 2016/17 IGC očekává nárůst zásob až na úroveň 226 milionů tun.
Amerika už není největší producent pšenice. Nyní dominují státy okolo černého moře. Řeč je konkrétně o Rusku a jak to tak vypadá, tak Rusko získá 16 % celosvětového trhu s pšenicí. Podle USDA Rusko bude exportovat rekordních 25,5 milionů tun v sezóně, která začala v červenci, což je nejvíce na světě již druhý rok v řadě. Rusko získalo první dva tendry v exportu pšenice do Egyptu. Tato země importuje obrovské množství pšenice. Obchodníci se ani neobtěžovali nabízením francouzské pšenice, jelikož Francii v letošním roce zasáhly povodně a pšenice by mohla být špatné kvality. Sklizeň pšenice ve Francii by mohla v této sezoně klesnout o 17 % na 34 milionů tun.
Import sóji do Číny klesá
U sóje se osetá plocha v USA zvětšila o 1 % na rekordních 83,7 milionu akrů, což jenom mírně zaostalo za předpoklady na úrovni 83,8 milionu akrů. Zásoby sóje jsou meziročně vyšší až o 39 %. Globální produkce sóji dosáhla v letošní sezóně 2015/16 dle údajů IGC 312 milionů tun, což je o 2,5 % méně než v sezóně 2014/15. V sezóně 2016/17 se očekává naopak zvýšení produkce na úroveň 320 milionů tun. Globální spotřeba sóji přesáhne její produkci. Celosvětová spotřeba sóji roste a letos by měla dosahovat 317 milionů tun tedy o 1,5 % více než v sezóně minulé. V nadcházejícím roce 2016/17 by se měla ještě zvýšit a to na úroveň 324 miliónů tun. Globální zásoby této olejniny klesají. Celosvětové zásoby by měly být letos o 19 % nižší oproti minulému roku a měly by tedy činit 33 milionů tun. V sezóně 2016/17 by se měly celosvětové zásoby snížit až na 28 milionů tun. Oil World očekává, že čínský dovoz sóji poklesne poprvé za 15 let. Objem čínských nákupů z dodáním v říjnu až prosinci poklesl. Export sóji z USA a Jižní Ameriky by měl v nejbližších týdnech meziročně poklesnout. Čínské zásoby této komodity jsou vysoké. Čínská vláda plánuje prodat zhruba 4,3 milionu tun z nahromaděných zásob sóji za posledních několik let.
Argentinu zasáhly povodně, díky čemuž se snížila produkce sóji. Američtí exportéři budou muset kompenzovat některé z těchto dodávek v průběhu letošního roku. Ještě horší problém panuje v Brazílii. Brazílie je největší producent sóji na světě. Zvětšení oseté plochy v Brazílii v roce 2016 může být nejmenší za posledních 8 let a dokonce hrozí, že se osetá plocha meziročně nezvětší. Momentálně pěstitelé sóji v Brazílii zápasí s obrovským zadlužením, globálním přebytkem sóji a nejdelší recesí za poslední století. Brazilští zemědělci se ocitli v pasti a podobně na tom jsou i ostatní průmyslová odvětví v Brazílii. Kámen úrazu jsou pro zemědělce úvěry. Zemědělci totiž využili úvěry v USD, aby získali co nejnižší úrokové sazby. Nicméně problém nastal, když brazilský real propadl v loňském roce o 33 procent, čímž jim náklady na splácení dolarových půjček nabobtnaly. Úvěrová krize může vést více ke zpomalení expanze sóji v Brazílii než by zapříčinil samotný pokles cen této komodity. Takovéto zpomalení pochopitelně může představovat promarněnou příležitost pro brazilské pěstitele a to zejména z toho důvodu, že poptávka po sóji roste. Americké Ministerstvo zemědělství (USDA) odhaduje, že světová spotřeba překročí produkci druhý rok v řadě, po třech letech nadbytku této komodity. Zemědělci v USA jsou druhým největším pěstitelem a exportérem sóji na světě.
Záplavy negativně ovlivnily produkci řepky v EU
Nadměrné množství srážek způsobilo v některých částech Francie záplavy. Francouzské ministerstvo zemědělství očekává pokles produkce až na 5,1 milionu tun. V porovnání s loňskem by produkce řepky ve Francii měla být nižší o 3,7 %. Jednalo by se o nejnižší produkci řepky ve Francii od roku 2013. Francie a Německo jsou největší producenti řepky v Evropské unii. Dále pak mezi významné producenty řepky patří Polsko a Velká Británie. Řepka se používá na výrobu olejů a na výrobu biopaliv. Celková produkce řepky v EU by měla činit 21,15 milionu tun, což je o 1,1 milionu tun méně než v loňském roce.
Americké Ministerstvo zemědělství (USDA) odhaduje, že globální produkce řepky pro rok 2015/16 bude činit 68,1 milionu tun, přičemž v předchozím roce dosahovala globální produkce 71,4 milionu tun. Globální spotřeba řepky oproti předchozímu roku klesá a měla by se pohybovat lehce pod produkcí. Celosvětová spotřeba dle predikce USDA bude v sezóně 2015/16 dosahovat 67,1 milionů tun. V loňském roce činila globální spotřeba řepky 67,6 milionu tun. Celosvětové zásoby řepky klesají a v sezóně 2015/16 by měly dosáhnout 4,9 milionu tun z předchozích 7 milionů tun.
Pro příchozí marketingový rok 2016/17 očekává USDA celosvětovou produkci řepky na úrovni 66,5 milionu tun. Globální spotřeba řepky by měla v sezóně 2016/17 činit 64,8 milionu a zásoby této komodity by měly být na úrovni 3,6 milionu tun.
Organizace pro výživu a zemědělství (FAO) a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) vydali zajímavou zprávu ohledně globálních cen potravin. Organizace očekávají, že ceny potravin budou v příštím desetiletí stagnovat, jelikož globálně klesá tempo růstu populace a také podle nich zpomalí růst příjmů v rozvíjejících se ekonomikách. Růst světové populace by mělo zpomalit na 1% ročně po dobu příštích deseti letech. Naopak OECD a FAO očekávají růst poptávky po proteinových produktech, jakožto po mase, rybách, mléčných výrobcích.
Na výkrm zvířat se používá zejména kukuřice, ale i sója, která se poté rozdrtí na sójový šrot a sójový olej.
19.8.2016
7 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Největší americké banky: aktiva 25 největších amerických bank činí 21,1 bilionu USD

Mezi největší americké banky podle výše aktiv se řadí především JP Morgan Chase, Bank of America, ...
Více informací2.4.2025
5 min.
Akcie zažívají nejtvrdší pád od roku 2022. Jste připraveni?

První čtvrtletí roku 2025 přineslo na akciových trzích výrazné pohyby, které reflektují jak globální ...
Více informací1.4.2025
Nejžhavější evropský trh? Německý DAX a jeho obchodní příležitosti

Do popředí zájmu traderů se dostává německý index DAX – jeden z nejdůležitějších evropských ...
Více informací28.3.2025
3 min.
Napsat komentář