ZADLUŽENÍ ROZVÍJEJÍCÍCH SE TRHŮ RYCHLE ROSTE
24.8.2016
5 min.
Investoři v posledních týdnech věří fondům zaměřeným na dluhopisy a akcie rozvíjejících se zemí. Do dluhopisových fondů rozvíjejících se zemí přiteklo za posledních 7 týdnů 20,2 miliard USD, což je největší přísun kapitálu mezi jednotlivými typy fondů. Za posledních sedm týdnů pak investoři nalili do akciových trhů rozvíjejících se zemí celkem 14,6 miliard USD, což je téměř dvouleté maximum.
Dlouhodobý tok kapitálu je taky prospěšný pro dluhopisy, ale už ne pro akcie. Do dluhopisových fondů rozvíjejících se zemí má letos přitéct 138 miliard USD. Naopak od počátku roku 2016 došlo k výraznému odlivu kapitálu z akciových podílových fondů ve výši 128 miliard USD.
Jak se tak zdá, tak rozvíjející se trhy nemají problém vytvářet větší dluh k uspokojení rostoucí poptávky ze strany investorů. V loňském roce se nesplacený dluh rozvíjejících se zemí zvýšil meziročně o 2 biliony na celkem 18,2 bilionu USD. V lokální měně zadluženost rozvíjejících se zemí vzrostla v roce 2015 o 24 %, nicméně v dolarovém vyjádření se jednalo o růst ve výši 12 %.
Kdo je zodpovědný za růst dluhu rozvíjejících se zemí?
„Nečekaně“ byla za téměř většinu dluhu rozvíjejících se zemí zodpovědná Čína. Během roku 2015 se celkový dluh Číny zvýšil o 2 biliony USD. V dolarovém vyjádření domácí dluh Číny vystřelil v roce 2015 o 30 % a dluh vlády a finančních institucí se zvýšil o 36 %.
Rozhodně by velikost podílu Číny na trhu s úvěry rozvíjejících se zemí neměla být podceňována. Čína nyní zodpovídá za 50 % domácího dluhu rozvíjejících se zemí a za 12 % dluhu vůči zahraničím subjektům.
V rámci rozvíjejících se zemí není Čína jedinou zemí, která vytváří markantní dluh. V roce 2015 pak z větších zemí vzrostl nejvíce domácí dluh Rusku o 28 % a Indonésii o 22 %. Menší než 2 % růst dluhu byl pak zaznamenán v Malajsii, Izraeli, Indonésii a Taiwanu.
Přesto, že zadlužení rozvíjejících se zemí roste, tak jejich dluh na scéně globálního úvěrového trhu tvoří relativně malou část. 17 % světového domácí dluhu tvoří dluh rozvíjejícího se trhu a 14 % světového zahraničního dluhu má na svědomí rozvíjející se země.
Investoři věří rozvíjejícím se zemím a budou do nich investovat kapitál. Motivují je zejména vyšší výnosy.
Zajímavou alternativní investicí již od 150 000 Kč, kterou máme k dispozici, mohou být dluhopisy společnosti ThomasLloyd. Ta postavila svůj obchodní model na rozvoji infrastruktury pro využívání obnovitelných zdrojů energie v Asii. Obecně se dá říct, že výstavba a modernizace infrastruktury patří v celosvětovém měřítku mezi největší výzvy 21. století. Dynamický růst populace v Asii a také hospodářský rozmach a s ním i související vzkvétání blahobytu na tomto kontinentu má svoji daň, a tou je neutuchající hlad po energiích. Pro více informací nás kontaktujte zde.
24.8.2016
5 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Akciový index S&P 500: 10 z 11 sektorů je výrazně nadhodnocených
Ohodnocení US akcií podle poměru ceny a očekávaných zisků ukazuje, že při dalším nárůstu cen o cca ...
Více informací20.11.2024
4 min.
Seznam akcií, kterým analytici věří a zvyšují u nich odhady zisků
Podívejte se na seznam akcií firem, kterým analytici věří a v posledním měsíci u nich výrazně zvedly ...
Více informací19.11.2024
3 min.
Warren Buffett vs. trhy: Proč investiční legenda hromadí hotovost?
Warren Buffett, ikona investičního světa, sází na opatrnost. Namísto honby za dalšími velkými ...
Více informací19.11.2024
4 min.
Napsat komentář